Будапешт підтримав продовження секторальних санкцій проти РФ у червні цього року
- У заявах прем'єра Орбана говориться про необхідність дискусії довкола санкцій. В Угорщині звучать тези щодо їхньої неефективності у контексті виконання Мінських домовленостей та про негативний вплив на угорську економіку російських контрсанкцій. Одночасно в Будапешті також наголошують, що Угорщина дотримується спільної політики ЄС у цьому питанні. Як ви знаєте, Будапешт підтримав продовження секторальних санкцій проти РФ у червні цього року. Ми, зі свого боку, на всіх рівнях доводимо до угорських партнерів сигнал, що подальша підтримка в питанні санкцій є ключовою для нашої держави, і ми особливо розраховуємо на допомогу наших сусідів.
Наша логіка полягає в тому, що потенційні економічні втрати не можуть бути причиною відмови від принципів та нехтування безпековими загрозами. Коли йдеться про сусідню країну, проблеми з нашою безпекою не можуть розглядатися як щось віддалене. Економічні ж виклики також можна долати разом. З цією метою ми запропонували активізувати наші бізнес-контакти, зокрема, як я вже згадала, провести візит міністра сільського господарства Угорщини в Україну, організувати декілька бізнес-форумів. Переконана, що ми маємо потенціал, який дозволить разом дати вірну відповідь на обмежувальні заходи Москви.
ІНФРАСТРУКТУРНИЙ ПОТЕНЦІАЛ: УГОРЩИНА МОЖЕ ПОСТАЧАТИ БІЛЬШЕ ГАЗУ УКРАЇНІ
- Київ і Будапешт мають великий спільний взаємовигідний інтерес у співробітництві у сфері енергетики. Чи розглядаються інфраструктурні, технічні можливості для збільшення обсягів постачання газу з території Угорщини до України?
- Існуючі технічні можливості транскордонних газопроводів сьогодні використовуються не на повну потужність, то ж у нас є потенціал для нарощування співпраці з використанням наявних можливостей.
Угорщина надала допомогу Україні в організації реверсних поставок газу з Європи, і сьогодні угорський маршрут функціонує без проблем.
Угорщина стала першою країною ЄС, з якою Україна у травні минулого року підписала угоду про транскордонне об'єднання газотранспортних систем (так званий Interconnection Agreement). Ці домовленості відкривають величезний простір для поглиблення нашої взаємодії.
Говорити про подальше розширення співпраці в цій сфері ми зможемо після того, як запрацюють додаткові газотранспортні маршрути. Мова йде, в першу чергу, про інтерконектор між Угорщиною та Словаччиною, який введено в дію в липні минулого року, але він поки що не використовується. Також очікуємо на реалізацію планів щодо будівництва газового інтерконектора між Угорщиною та Хорватією, який дозволить транспортувати газ із терміналу скрапленого газу (LNG) на хорватському острові Крк.
Окремо у питанні енергетики хочу відзначити, що Угорщина також виступає проти побудови політично вмотивованого газопроводу «Північний потік-2» та підтримує збереження транзитної ролі України. Для нас підтримка в цьому питанні є дуже важливою.
«ВІРТУАЛЬНІ БІЗНЕС-МІСІЇ» ТА УКРАЇНСЬКІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ УГОРЩИНИ
- Які інші інфраструктурні, торговельно-економічні проекти можуть бути актуальними і розглядаються сторонами для реалізації вже сьогодні та у майбутньому?
- Ми зацікавлені в активізації економічного співробітництва на всіх напрямках та рівнях. Як свідчить практика, більшого ефекту можна досягти, якщо зосередитися, насамперед, на секторальному співробітництві. Ми проробляємо можливість організації в цьому році бізнес-форуму в угорському місті Дебрецен. Попередньо плануємо зосередити увагу на таких галузях, як сільське господарство, харчова промисловість, машинобудування та туризм.
З метою активізації двосторонньої співпраці, а також просування продукції українських товаровиробників з високою доданою вартістю на угорський ринок, у серпні Посольством спільно з угорською Асоціацією «Плацдарм на зовнішні ринки» започатковано другий етап угорськомовного проекту «Віртуальні бізнес-місії». Першим етапом зазначеного проекту, започаткованого у листопаді минулого року, була презентація економічного потенціалу Івано-Франківської області, інвестиційних проектів та експортних пропозицій підприємств області. Другим етапом стала презентація експортної продукції підприємств української приладобудівної галузі.
Одним із пріоритетів залишається розбудова існуючих та побудова нових пунктів пропуску на українсько-угорському кордоні. На теперішній час, на жаль, фінансові ресурси української сторони обмежені, і ми спільно з угорською стороною шукаємо шляхи залучення додаткових коштів для розбудови транскордонної інфраструктури.
Загалом, хочу сказати, що українсько-угорські відносини мають значний потенціал, і ми разом маємо працювати над його використанням.
Андрій Лавренюк, Брюссель – Будапешт