Битва за Україну. День шістсот сорок третій
Ми зібрали для вас інформацію про шістсот сорок третій день Великої війни: чим жили Україна та українці 28 листопада 2023 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
- Президент Зеленський підписав закон про державний бюджет на 2024 рік – сайт парламенту. У держбюджеті наступного року закладено 1,768 трлн гривень доходів та 3,309 трлн гривень видатків; прогноз ВВП на рівні 4,6%, прогноз щодо інфляції – 9,7%.
- У столиці Бельгії у вівторок розпочалося дводенне засідання міністрів закордонних справ країн НАТО, у ході якого Альянс, зокрема, підтвердить довгострокову підтримку України – Укрінформ. Основними темами зустрічі стануть війна РФ проти України, бойові дії в секторі Гази та погіршення безпекової ситуації на Близькому Сході загалом, а також зростання стратегічної конкуренції та виклики з боку Китаю.
На зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО у Брюсселі
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, коментуючи війну в Україні, заявив, що потрібно готуватися до посилення бойових дій і ракетних атак РФ. Він закликав усіх союзників дотримуватися взятих на себе раніше зобов’язань і продовжити надавати допомогу Києву.
- Захід не почне розглядати Росію як безпосередню загрозу, доки не отримає від Путіна свій Перл-Харбор (руйнівний напад Японії на базу США у грудні 1941 р. РЕД.) – Габріелюс Ландсбергіс, глава МЗС Литви.
- Німеччина не просто продовжуватиме військову підтримку України, але збільшуватиме її – Анналена Бербок, міністерка закордонних справ ФРН.
- У НАТО є озброєння для того, щоб забезпечити Україні технологічний прорив у війні, однак західні союзники продають його третім країнам – Габріелюс Ландсбергіс, глава МЗС Литви.
- Франція підтримує вступ України до Північноатлантичного альянсу та вважає успішними двосторонні безпекові переговори, які можуть завершитись вже цього року – Катрін Колонна, міністерка Європи та закордонних справ Франції.
- Європейські країни-учасники НАТО та Канада надають майже 50% військової підтримки, яку отримує Україна для відбиття російської агресії – Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО.
- Державний секретар США Ентоні Блінкен підтвердив непохитну підтримку України в боротьбі з російською агресією і вітав звільнення заручників у Газі – Укрінформ.
- Російські удари по портах України у Чорному морі та на Дунаї призводять до інцидентів на території Румунії, країни-члена НАТО, а тому Альянсу треба вживати заходи – Лумініца Одобеску, міністерка закордонних справ Румунії.
Держсекретар США Ентоні Блінкен на полях зустрічі глав МЗС країн НАТО
- поговорив з турецьким колегою Хаканом Фіданом та, серед іншого, порушив питання про завершення вступу Швеції у НАТО – Держдеп США.
- провів зустріч з міністром закордонних справ Норвегії Еспеном Бартом Ейде. Сторони обговорили додаткові заходи підтримки України – Держдеп США.
- Глава МЗС України Дмитро Кулеба, виступаючи в Європарламенті в Брюсселі на конференції «Справедливість і відповідальність за війну Росії проти України. Рекомендації та шлях вперед», наголосив, що потрібно відкласти всі політичні та правові розбіжності та створити повноцінний Спеціальний трибунал за злочин агресії РФ проти України – УНН.
Спільна пресконференція Високого представника ЄС Жозепа Борреля з главою МЗС України Дмитром Кулебою у Брюсселі. Основні тези:
- Жозеп Боррель заявив, що представник Європейської служби зовнішніх справ наступного тижня відвідає Київ для представлення напрацювань з надання Україні довгострокових безпекових зобов’язань з боку Євросоюзу – Укрінформ.
- Жозеп Боррель поїде на зустріч ОБСЄ в Скоп’є, яку через приїзд Лаврова бойкотують Кулеба та балтійські міністри – «Європейська правда». Окремо зустрічатися з головою МЗС Росії Сергієм Лавровим на полях засідання ОБСЄ він не планує.
- Глава МЗС України Дмитро Кулеба вважає за необхідне створити спільний європейський оборонний простір із скоординованою політикою оборонних галузей і переконуватиме в цьому учасників першого засідання Ради Україна-НАТО – Укрінформ.
- Серед країн-членів Євросоюзу не спостерігається жодних ознак так званої втоми від війни в Україні – Жозеп Боррель, Високий представник ЄС. Всі визнають успіхи українців, як, наприклад, відновлення роботи «зернового коридору» у Чорному морі, про які чомусь не говорять. І це тому, що зосереджуються на лише на контрнаступі.
- До 12-го пакету санкцій ЄС, який готують, включено важливий елемент – заходи, спрямовані на придушення здатності РФ виробляти ракети і безпілотники – Дмитро Кулеба, глава МЗС України.
- Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба бойкотуватиме міністерське засідання ОБСЄ 30 листопада – 1 грудня в м. Скоп'є у зв’язку з присутністю на ньому глави МЗС Росії Сергія Лаврова – Олег Ніколенко, речник МЗС. Разом з главою МЗС України міністри закордонних справ Латвії, Литви та Естонії бойкотуватимуть міністерське засідання ОБСЄ.
***
Європейська комісія
- схвалила пропозицію щодо заборони на продаж російських алмазів. Найближчим часом документ може бути направлений на розгляд усім країнам-членам Євросоюзу – AFP.
- оголосила пропозицію продовжити в Євросоюзі заходи надзвичайної ситуації в енергетиці на один рік – Інтерфакс-Україна.
- Рада ЄС ухвалила рішення про виділення додаткових коштів на навчання українських військовий у рамках тренувальної місії ЄС – Українська правда. Фінансування зросте на 194 млн євро до загальної суми 255 млн євро.
НЕГОДА В УКРАЇНІ
- В Україні через негоду загинули 10 людей, ще 23 людини, серед яких є діти, постраждали – Ігор Клименко, міністр внутрішніх справ.
- В Україні через негоду перекритий рух транспорту на 8 автомобільних дорогах, без електропостачання залишаються 572 населені пункти в 10 областях – ДСНС.
- Ускладнений рух на Кольчинському підйомі – це передгірна частина міжнародної траси Київ-Чоп із закарпатського боку – Наталя Турчак, в.о. начальника Служби відновлення та інфраструктури в Закарпатській області.
- У середу, 29 листопада, в Україні очікується ускладнення погодних умов: сніг, дощ, налипання мокрого снігу, на дорогах ожеледиця – Український гідрометцентр. На високогір’ї Iвано-Франкiвської та східної частини Закарпатської областей очікується значна сніголавинна небезпека (3 рівень).
- Енергетики відновили електропостачання 223,5 тис. споживачів у Київській, Одеській та Донецькій областях, що були знеструмлені через негоду – ДТЕК.
- У тимчасово окупованому Криму близько 200 тисяч людей досі залишаються без світла після шторму, що накрив Кримський півострів – «Крим.Реалії». У тимчасово окупованому Криму знову оголосили штормове попередження.
ЦИТАТИ ДНЯ
Джеймс О’Браєн, помічник секретаря Бюро зі справ Європи та Євразії, посол США: «Місце України – в НАТО, і ми дуже задоволені, що ця перша зустріч Ради НАТО-Україна (на рівні міністрів закордонних справ – ред.) дозволить Україні зайняти своє місце за столом у належному алфавітному порядку як повноправному учаснику цього форуму. Ми сподіваємося, що у майбутньому вітатимемо Україну як повноправного члена».
Роберта Мецола, президентка Європарламенту: «Ми розуміємо, що Україні потрібна ця макрофінаносова допомога. Я не почула ще від жодного прем’єр-міністра країн ЄС жодного заперечення проти цієї частини домовленостей (фінансової). Тож я гадаю, що все буде гаразд».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- Українські прикордонники підняли український прапор у пункті пропуску «Бударки» на кордоні з РФ у Харківській області – офіційний телеграм-канал ДПСУ.
- Дві доби поспіль на Авдіївському напрямку фіксується зменшення кількості застосування росіянами дронів-камікадзе, проте ворог продовжує скидати керовані авіабомби. Безуспішними були наступальні дії росіян східніше Новобахмутівки, північно-східніше Бердичів, в районах Авдіївки, Опитного, Сєверного та південніше Тоненького, відбито 23 атаки. Загальні втрати ворога склали 374 особи – генерал Олександр Тарнавський.
- Ворог веде наступ на шести напрямках у районі Авдіївки. Окупанти просунули лінію фронту на 2 км – ISW. Тривають важкі бої поблизу Авдіївського коксохімічного заводу на північному сході Авдіївки та промислової зони на південний схід від Авдіївки.
- Захисники України знищили пункт дислокації особового складу російських окупантів на Лиманському напрямку. Результативну роботу виконали прикордонники бригади Гвардії наступу «Сталевий кордон» – Держприкордонслужба.
- СБУ оголосила підозру російському генерал-лейтенанту Сергію Кобилашу – командувачу дальньої авіації військово-повітряних сил РФ, причетному до воєнних злочинів – СБУ. Встановлено, що саме Кобилаш віддав наказ на здійснення 28 квітня ц.р. ракетних ударів по житловому багатоповерховому будинку й автостоянці в Умані Черкаської області, через які загинули 23 місцеві жителі, зокрема шестеро дітей, ще дев'ятеро людей дістали травми. Одна особа досі вважається зниклою безвісти.
- ГУР підтвердило замах на дружину очільника української розвідки Кирила Буданова. Її отруїли важкими металами – ГУР Міноборони.
***
- Зранку ворог вдарив ракетою «Іскандер» по території одного з підприємств Запоріжжя. Пошкоджень зазнали 7 багатоповерхових будинків. Відомо про одну поранену людину – Юрій Малашко, начальник Запорізької ОВА.
- Росіяни зранку вдарили по Нікополю. Снаряд влучив по багатоповерховому будинку. Загинув чоловік, ще двоє людей дістали поранення – Сергій Лисак, начальник Дніпропетровської ОВА.
- На Сумщині окупанти з артилерії обстріляли цивільну інфраструктуру, 3 людини загинули, зокрема дитина, та ще 3 зазнали поранень – Сумська обласна прокуратура.
- Ворог обстріляв Торецьк Бахмутського району. З-під завалів врятували чотирьох осіб – ГУ ДСНС в Донецькій області.
НОВИНИ: УКРАЇНА
- Шевченківський райсуд залишив Ігоря Коломойського під вартою до 26 січня 2024 року з альтернативою застави у розмірі 3 млрд 712 тис. грн – Укрінформ.
- Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду підтвердила рішення судді Олега Ткаченка, який у вересні відмовив прокурорам САП в арешті активів Ігоря Коломойського – Ліга.Новини.
Кабінет міністрів України
- дозволив за погодженням з Міністерством оборони виділяти гроші зі спеціального рахунка для збору коштів на підтримку Збройних Сил, відкритого в Національному банку в рамках United24, на першочергові потреби військових частин ЗСУ та інших військових формувань – Ліга.Новини;
- затвердив концепцію програми модернізації державних і комунальних підприємств-виробників теплової енергії до 2030 року – Денис Шмигаль, прем'єр-міністр.
- Комісія з європейської та євроатлантичної інтеграції схвалила проєкт адаптованої Річної національної програми (РНП) на 2024 рік, який завтра представлять в Брюсселі, – документа, який визначає критерії відповідності України членству в НАТО – Урядовий портал.
- Схвалені Радою в першому читанні законопроєкти, які просуваються як захід для зменшення нелегального експорту аграрної продукції з України, створюють реальні ризики для сумлінних експортерів, ставлячи їх у важкі та несприятливі умови – Американська торгова палата в Україні.
- Державне агентство резерву України напередодні набрання чинності закону «Про державні резерви» відпрацьовує новий формат здійснення закупівель та оновлення запасів – пресслужба Держрезерву.
- У столичному Олімпійському домі відбулося перше засідання новоствореної комісії НОК України з кіберспорту за участю президента НОК України Вадима Гутцайта – Укрінформ.
- З 25 листопада по 10 грудня відбувається щорічна Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства» – Центр громадського здоров'я МОЗ України. Генасамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок.
- Від початку наступного місяця пілотний проєкт щодо забезпечення прозорих іспитів на водійські права пошириться на всю територію України – пресслужба Головного сервісного центру МВС.
- 28 листопада у Скарбниці на території Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» відбулася презентація окремих артефактів з колекції «Крим: золото й таємниці Чорного моря» – Ростислав Карандєєв, т.в.о. міністра культури та інформаційної політики.
- Національна премія імені Тараса Шевченка оголосила список творів, допущених до ІІ туру 2024 року – сайт премії.
- Географічним об'єктам у Криму повернуть назви кримськотатарською мовою – Мінреінтеграції.
***
- ВАКС обрав запобіжний захід колишньому директору державного підприємства, що підпорядковано Держспецзв’язку, який є підозрюваним у справі щодо заволодіння державними коштами у сумі понад 62 млн грн – САП.
- Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід у вигляді арешту народному депутату, викритому на наданні неправомірної вигоди віцепрем'єр-міністру з відновлення – міністру розвитку громад, територій та інфраструктури та голові Держагентства відновлення та розвитку інфраструктури з альтернативою внесення 40,260 млн грн застави та покладенням процесуальних обов’язків у разі її внесення – САП.
- Гендиректору підрозділу держпідприємства НАЕК «Енергоатом», який підозрюється у завданні майже 100 млн грн збитків державі при будівництві сховища відпрацьованого ядерного палива, суд обрав запобіжний захід – застава у розмірі 7 млн грн – САП.
***
- Станом на 28 листопада в енергосистемі України відсутній дефіцит. НЕК «Укренерго» не очікує дефіциту найближчими днями – Володимир Кудрицький, голова правління Укренерго.
- Українські атомні електростанції отримуватимуть збагачений уран від британської компанії Urenco до 2035 року – НАЕК «Енергоатом».
- Мінфін розмістив ОВДП на 6,5 мільярда – Мінфін.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук упродовж 27-30 листопада перебуває з робочим візитом у Брюсселі – пресслужба Апарату ВРУ.
Під час візиту Руслана Стефанчука до Брюсселя
- Верховна Рада України і Європейський парламент підписали меморандум про взаєморозуміння, внаслідок чого в Києві з'явиться офіс європейського законодавчого органу – Укрінформ.
- Український парламент має наміри відкрити офіс у Європарламенті. Це ексклюзивний підхід саме щодо України – Руслан Стефанчук.
- Європейський інвестиційний банк відкрив регіональний хаб у Києві в рамках проєкту EU for Ukraine Fund – пресслужба Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури.
- Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) зробить перший внесок до Фонду підтримки енергетики України у розмірі 25 млн доларів – Міненерго.
- Розпочався перший раунд консультацій з Італійською Республікою щодо укладення двосторонньої угоди про безпекові гарантії, як це передбачено Спільною декларацією G7 про підтримку України – пресслужба Офісу Президента.
- США ведуть перемовини щодо купівлі 75 000 артилерійських снарядів із запасів Збройних сил Греції в рамках зусиль із поповнення боєприпасів України – Ekathimerini.
- У столиці Литви Вільнюсі розпочинається чотириденна міжнародна конференція високого рівня, присвячена екологічному відновленню України – Укрінформ.
Пов’язані з війною екологічні наслідки для країн ЄС, зокрема в Чорноморському регіоні, важко оцінити, але необхідно якісно довести провину Росії у злочинах проти довкілля – Віргініюс Сінкевічюс, єврокомісар з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства.
Про ситуацію на польському кордоні
- Міністр інфраструктури Польщі Анджей Адамчик в останній день свого перебування на цій посаді звернувся з листом до Віце-прем'єр-міністра з відновлення України Олександра Кубракова з пропозиціями Варшави щодо розв’язання кризи на кордоні – міністерство інфраструктури РП. Ці пропозиції включають пропуск порожніх польських фур з України до Польщі поза електронною чергою і звернення до Єврокомісії з проханням проаналізувати наслідки реалізації угоди про лібералізацію транспортних перевезень з Україною.
- Блокада польськими водіями триває на чотирьох пунктах пропуску на кордоні з Україною, у чергах стоять 2700 вантажівок – Андрій Демченко, речник Держприкордонслужби.
- Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та свого польського колеги професора Марціна Вінчека щодо врегулювання ситуації на кордоні з Польщею – телеграм-канал Лубінця.
- Голова «Громадянської платформи» Дональд Туск розкритикував чинну владу Польщі за бездіяльність та небажання вирішувати ситуацію з блокадою на польсько-українському кордоні. Політика PIS загрожує польсько-українським відносинам.
- Асоціація словацьких перевізників UNAS погрожує в п'ятницю перекрити вантажний рух на пункті пропуску Вишнє Німецьке – Ужгород – Спілка перевізників Словаччини (UNAS).
***
- Китай готовий створити широкі можливості для мирного возз’єднання з Тайванем, але не допустить спрямованої на незалежність острова «сепаратистської» діяльності і нагадує тайванцям про ризики війни у разі спроби «від’єднатися» – CGTN.
- Глава Народного банку (центробанку) Китаю Пань Гуншен заявив, що економіка КНР продовжує набирати обертів у відновленні й за підсумками року досягне встановленого урядом показника зростання у 5 відсотків – Сіньхуа.
- Держсекретар США Ентоні Блінкен провів телефонну розмову з прем'єром Вірменії Ніколом Пашиняном і президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, обговоривши зусилля з досягнення миру між Вірменією та Азербайджаном – пресслужба Державного департаменту США.
- Власники нафтових танкерів у Греції, найпотужнішої судновласницької країни світу, після погроз з боку США скоротили кількість російської нафти, яку вони перевозять, це рішення може порушити поставки російської нафти – Bloomberg.
- Президентка Молдови Майя Санду позбавила громадянства проросійського голову «Партії регіонів Молдови» і главу Конгресу молдавських діаспор у Росії Олександра Калініна – сайт президента Молдови.
- Саудівська Аравія реалізує величезний глобальний інвестиційний план, спрямований на створення попиту на її нафту й газ у країнах, що розвиваються – The Guardian. Стверджується, що план було розроблено, щоб змусити країни «підсісти» на ці шкідливі продукти».
- Фінляндія повністю закриє кордон із Росією на період з 30 листопада до 13 грудня – Петтрі Орпо, прем’єр-міністр. У такий спосіб Фінляндія хоче взяти під контроль спроби гібридного впливу з боку РФ.
- Армія оборони Ізраїлю заявляє, що кілька солдатів отримали легкі поранення внаслідок нападу з боку угруповання ХАМАС на півночі сектору Гази, що є першим серйозним порушенням режиму припинення вогню – Times of Israel.
ВОРОГ
- Путін підписав закон про федеральний бюджет на 2024-2026 роки. Наступного року російська влада вперше з радянських часів має намір направити майже третину всіх витрат на армію та оборонно-промисловий комплекс – The Moscow Times.
- Районний суд Москви продовжив термін утримання під вартою обвинуваченого у шпигунстві кореспондента московського бюро видання The Wall Street Journal Евана Гершковича до 30 січня – росЗМІ.
- У ході підготовки до так званих «виборів» президента Росії ватажкам окупаційних адміністрацій наказали посилити примусову паспортизацію на тимчасово окупованих територіях України – пресслужба ГУР Міноборони. Вони мають довести рівень примусової паспортизації на ТОТ України не менш як до 85%.
- Росія стикається з серйозними проблемами в торгівлі своєю нафтою в Азії через проблеми розрахунків за неї у валюті, відмінній від долара США, і рішення цих проблем не видно – Reuters.
- Іран домовився про закупівлю російських винищувачів Су-35, гелікоптерів Мі-28 та навчальних літаків – Reuters.
- Батальйон російських найманців «Еспаньола», який входить у ПВК «Редут», почав наймати жінок на війну у штурмові загони – ЗМІ. Російські найманці пропонують жінкам «реалізуватись» у снайперській справі, медицині, зв′язку, у з′єднаннях штурмовиків, підрозділах РЕБ, РЕР і БПЛА.
- Патріарх Кирил поскаржився на приплив у РФ мігрантів, які не знають російської мови і займаються злочинною діяльністю – «РИА Новости».
Підготувала Жанна Телеганова, Київ