Снайперська артилерійська установка на озброєнні ЗСУ
Таких “монстрів” на озброєнні ЗСУ всього вісім: Швеція передала їх Україні восени минулого року. Тепер “Арчери” полюють на важливі та специфічні цілі — наприклад, на артилерійські установки ворога. Що собою являє самохідна артилерійська установка Archer, як вона працює та чим вона краща за аналоги?
У новому відео проєкту “Український Свідок” — шведська САУ (самохідна артилерійська установка) Archer. “Арчери” - величезні за розмірами. Тільки колеса можуть бути завбільшки з людський зріст. Барабан установки включає 21 снаряд, який машина випускає за 3 хвилини. Дальність стрільби — до 60 кілометрів, призначення “Archer” — контрбатарейна боротьба, знищення “жирних” цілей, як-от ворожі артилерійські установки. ЗСУ має на озброєнні 8 таких машин.
Детальніше про “Арчер” розповіли хлопці з її розрахунку: оператор озброєння “Ворон”, водій “Дрон” та командир із позивним “Ганс”. Керувати цією установкою вони вчились протягом кількох місяців у Швеції.
“Archer” на клас вищий за інші західні зразки, а також за вітчизняну САУ “Богдана”, — розповідає “Ганс”. — Ця установка повністю автоматизована. Робота екіпажу полягає у тому, щоб її зарядити, але й заряд у неї автоматизований: снаряди подає лапа, а наша задача — контролювати ці процеси. Під час роботи ми увесь час знаходимось у машині, ціль вказуємо на ходу”.
Ще одна особливість цієї САУ у тому, що вона може вражати одну ціль кількома снарядами, які рухаються різною траєкторією. “Ми заряджаємо 3-4 снаряди і вони дістаються цілі одночасно, — розповідає командир. - А ще - ми можемо запрограмувати машину так, щоб вона вражала кілька різних цілей послідовно: натиснули на кнопку, а гармата сама відпрацьовує по одній цілі та наводиться на іншу”.
Окрім великої дальності та автоматизованості, перевагою “Арчерів” є їхня мобільність. “Швидко відпрацював — швидко пішов, — каже “Ворон”. — Причепні САУ - це теж добре, але вони стаціонарні. А мобільність - це життя”.