FUTURE FORCES FORUM 2024: технології захисту та уроки України
Більше пів сотні українців від силових відомств, владних структур та представників підприємств і громадськості розповідали про власний досвід не через підручники та ЗМІ, а з відкритої сцени 15-го міжнародного «FUTURE FORCES FORUM 2024». Сталося це у середині жовтня у Чеській Республіці, в столичному експоцентрі PVA EXPO PRAHA.
Загалом контекст цього форуму, коло учасників та наповнення традиційно були присвячені питанням міжнародної безпеки, взаємодії країн-партнерів та відновленню критичної інфраструктури. Цей міжнародний захід, на який з’їхалися виробники та споживачі продукції у сфері безпеки й оборони з понад 60 країн, проходив у Празі під патронатом Президента Чеської Республіки Петра Павела та уряду Чехії. Проте, одним із ключових адресатів форуму цього разу була Україна.
«Я ніколи не ставив під сумнів необхідність підтримки територіальної цілісності України. І перемогу у війні з росією неможливо досягнути, якщо половина українського населення загине. Тому одним з пріоритетів є забезпечення безпеки цивільного населення», - наголосив Петр Павел, виступаючи перед учасниками заходу.
Завдяки ініціативі та зусиллям Асоціації "Українська оборонна та безпекова промисловість" (АУОБП) вперше на цей міжнародний Форум вдалося запросити чисельну міжвідомчу офіційну делегацію з України. Вона складалася з групи офіцерів Державної прикордонної служби на чолі з генералом Леонідом Бараном, Нацгвардії, Державної служби з надзвичайних ситуацій, представників мерій Києва, Харкова, Черкаської обласної ради, Донецької та Луганської обласних військових адміністрацій, а також провідних вітчизняних експертів у галузі енергетики, військових програм та цивільного захисту. В рамках Форуму українські виробники демонстрували новітні розробки, які отримали практичне застосування як на полі бою, так і під час захисту об’єктів критичної інфраструктури.
«Український народ вдячний усім демократичним країнам та європейській спільноті за допомогу, яку нам надають. Набутий досвід виживання у цій кривавій війні, яка триває, коштував нам десятки тисяч життів українців. Тому ми хочемо, щоб наші друзі використали його у разі схожої небезпеки для мінімізації втрат серед цивільного насехення і для якнайшвидчого відновлення ураженої інфрраструкутри та об’єктів життєзабезпечення», - наголосив співорганізатор Форуму Голова АУОБП Євген Крупа.
Укрінформу вдалося побувати на відкритих експозиціях, помацати «залізо», поспілкуватися з фахівцями, взяти участь у показових демонстраціях та відвертих дискусіях, стати свідком демонстрації вітчизняних технологій знищення ворога та цивільного захисту населення.
Треба зазначити, що офіційному відкриттю «FUTURE FORCES FORUM 2024» передували серйозні перемовини та підготовка. Рівень президентського патронату форуму засвідчив глибину розуміння очевидних та майбутніх наслідків небувалої за масштабами злочинів та руйнувань російської агресії для Європи та України.
Міністр оборони Чеської Республіки Мая Чернохова підтримала ініціативу української сторони і висловилася за продовження в рамках конференції «Цивільна безпека та взаємодія» розповсюдження досвіду захисту і виживання цивільного населення в умовах збройної агресії.
«Ми зацікавлені в отримання інформації з перших вуст безпосередніх учасників кризових подій і я упевнена, що ініціатива українських колег буде широко підтримана представниками країн Євросоюзу», - зазначила Мая Чернохова.
На полях форуму оборонних технологій майбутнього «FUTURE FORCES FORUM 2024» у кількох павільйонах демонструвалися модернізовані зразки озброєння та військової техніки з урахуванням українського досвіду ведення сучасної війни. Основна увага виробників приділяється зміцненню броні, підвищенню рівня контролю за обстановкою на полі бою, щоб екіпаж добре орієнтувався на місцевості. Більшість нових зразків є відповіддю як на гібридний, так і на конвенціональний характер бойових дій на сході України. Широко представлені засоби протидії безпілотникам (блокування каналів керування та передачі інформації), легка бронетехніка та броньовики класу MRAP, пристосовані до бойових дій в умовах у міста. Домінує тенденція масованого оснащення бронетехніки елементами активного (системи протиракет для знищення керованих і звичайних снарядів) та динамічного (спеціальні конструкції для протидії кумулятивним та іншим типам снарядів) захисту. Окремо представлені системи боротьби з мінно-фугасними закладками дистанційного типу. Активно просуваються дистанційно керовані системи для розмінування та доставки вантажів, спеціальні оптичні системи, що інформують про потенційну небезпеку і розташування дружніх сил. У Празі також були представлені засоби криптографії, що дозволяють надійно закривати інформацію військових засобів зв'язку, різноманітна стрілецька зброя, робототехніка, пересувні модульні військові шпиталі, надувні копії танків та зенітно-ракетних платформ, високоточні боєприпаси, спорядження та амуніція.
Кожний день форуму розпочинався з панельних дискусій та відвідання українських стендів та пошуком партнерів не лише у галузі виробництва зброї та захисту особового складу збройних сил, а й цивільного захисту. У цьому контексті міжнародна робоча група під патронатом FUTURE FORCES FORUM (FFF) у співпраці з Асоціацією «Українська оборона та безпекова промисловість» (UADSI) та Асоціацією промисловості оборони та безпеки Чеської Республіки (AOBP) слідувала затверджені концепції конференції «Майбутнє цивільної безпеки» (FCS), яка охоплює питання як військової, так і цивільної безпеки, що виникають на основі досвіду та уроків, отриманих під час конфлікту в Україні. Особливу роль у міжнародних контактах та перемовинах відіграв великий український друг, урядовий уповноважений Чеської Республіки з питань відновлення України Томаш Копечний.
Конференція FCS заснувала спеціалізовану платформу для взаємодії та обміну інформацією, виявленими та засвоєними уроками не лише в зонах бойових дій з метою зміцнення оборони та внутрішньої безпеки країн НАТО та країн-партнерів, а й з питань надання Україні необхідної підтримки з постачання обладнання та послуг для забезпечення безпеки цивільного населення та інфраструктури, відновлення постраждалих від війни територій.
В рамках Форуму також відбулися панельні дискусії, спрямовані на покращення та оптимізацію співпраці військових, безпекових та цивільних інституцій (уряду, регіональних, муніципальних та місцевих органів влади) у кризових ситуаціях для захисту інфраструктури, забезпечення швидкого відновлення та функціонування цивільного населення. Варто відзначити увагу до форуму з боку посадовців європейських інституцій. Зокрема, активним учасників обмінів у Празі став офіційний представник профільного підрозділу Єврокомісії - Алессандро Вальдамбріні, Заступник начальника відділу Генерального директорату з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги в Європі (ECHO). У коментарі Укрінформу, він охоче поділився наявними можливостями європейських партнерів та іноземних донорів у питаннях відновлення України. Алесандро Вальдамбріні відверто відповів на прямі запитання. Зокрема, зауважив, що DG ECHO A2 (Генеральний директорат Цивільного захисту та гуманітарних операцій з надання допомоги Єврокомісії) не має повноважень фінансувати інфраструктурні проєкти в Україні, але активно співпрацює з різними донорами, зокрема, міжнародними організаціями, такими як World Health Organization (WHO) USAID - US Agency for International Development International Committee of the Red Cross та урядами інших країн, у тому числі близькосхідного та азійсько-тихоокеанського регіонів. Тому майбутні обміни з представниками центральних органів влади та та місцевих органів самоврядування отримають відповідну додану вартість.
Повчальними та насиченими для іноземних партнерів під час панельних дискусій були уроки та досвід України у пошуку рішень таких викликів, як масове переміщення осіб через державний кордон в умовах воєнного стану, участь підрозділів сил МВС у заходах із забезпечення стабільності на деокупованих територіях, діяльність кіберполіції під час війни, координація заходів з евакуації населення в умовах воєнного стану, функціонування прифронтового міста-мільйонника – виклики, реальність, потреби під час війни, унікальні рішення у галузі енергетичної безпеки та захисту об’єктів критично інфраструктури, мінна загроза на морі, гуманітарні розмінування тощо.
Український досвід ведення війни та захисту від агресії підтверджує тенденцію, що у перспективі збільшується розрив між країнами та компаніями, які зуміли скористатися плодами Четвертої індустріальної революції і тими, які не спромоглися цього зробити. Війна в Україні лише прискорює цей процес. Вона демонструє переваги інновацій над технічним винаходом. Якщо винахід - це лише технічне рішення, то інновація - це набагато більше, це спроможність зробити продукт або процес комерційно вигідним.
Сьогодні усі російські, іранські, корейські керманичі, від царя, а також, верховних лідерів і до сучасних вождів, вважали і вважають, що відповідь на модернізацію полягає у технології. Але це не так. Відповідь полягає не у технології, а у соціоекономічному середовищі, яке сприяє розвитку технологій та їхній комерціалізації. В Україні, в Європі та на Заході чудово знають, що ключ до успіху полягає в культурі, способі життя суспільства. Елементами культури, які дозволяють ідеям розвиватися і успішно вливатися в успішні комерційні підприємства є демократична форма правління, вільний ринок, де інвесторам потрібні нові технології, де присутній захист інтелектуальної власності, контроль над корупцією та злочинністю, правова система, де обвинувачений має шанс бути виправданим, а винний покараний. Ця культура припускає критичні висловлювання, допускає незалежність, у ній можна зазнати невдачі, щоб ще раз спробувати.
Ці прописні істини підтвердив ювілейний «FUTURE FORCES FORUM 2024». Уперше він об’єднав виробників зброї та фахівців цивільного захисту з метою пошуку ефективних галузевих рішень. Наступний форум має відбутися у Варшаві або Гельсинках, організатори вирішують, а Прага вже готується до його повернення 21-23 жовтня 2026 року.
За підсумками Форуму практично усі представники української міжвідомчої делегації подтримали ініціативу Асоціації «Українська оборона та безпекова промисловість» щодо передачі досвіду європейським колегам у сфері забезпечення безпеки цивільного населення та підписали меморандум про співробітництво у даному напрямку.
Успіх вказаного заходу відбувся завдяки плідні співпраці та підтримки Алессандро Вальдамбріні - заступника начальника відділу Генерального директорату з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги в Європі (ECHO), Моніки Ладманови - Голови Представництва Європейської Комісії у Чеській Республіці, Томаша Копечного - Урядового уповноваженого Чеської Республіки з питань відновлення України, Голови військової канцелярії президента Чеської республіки генерала Радека Хасала. Організаторів заходу – Даниєля Кочи - Керуючого директора Форуму сил Майбутнього, Иржи Хинека – президента Асоціації промисловості оборони та безпеки Чеської Республіки та Євгена Крупи – голови правління Асоціації Українська оборонна та безпекова промисловість.
Андрій Лисенко, Роман Сущенко, спеціально для Укрінформу.
Реклама згідно з п.3 ст.9 Закону України №270/96-ВР від 03.07.1996