У Харкові відбувся показ документальної стрічки «Ізюм. Звільнений»
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
У фільмі показано кількаденну експедицію Національного музею історії Україні у Другій світовій війні деокупованими восени 2022 року територіями.
Команда співробітників музею на чолі з директором Юрієм Савчуком шукали різноманітні артефакти.
Збираючи посеред руїн школи цеглу, зроблену ще в російській імперії, понівечені предмети з відділення пошти, російські консерви, хрест зі знищеної повністю церкви, музейники, водночас із жахливими враженнями, здивуванням, посміхаються - ці знахідки стануть частиною експозиції про масштаби гуманітарної катастрофи та воєнні злочини росіян в Україні.
За словами режисера, під час зйомок команда музею не знала, що буде створено стрічку.
"Юрій Савчук - людина, за якою дуже цікаво спостерігати, якій хочеться допомагати. Бо ти бачиш, як він це все переживає. Він - митець, він "горить" своєю роботою. Коли ми записували пост-коментарі в залі, це були вже неспішні роздуми, а там - з нього ллється, він сміється, бо розуміє, наскільки гарну, важливу роботу робить. Але ж побачили, наскільки небезпечно там було (територія міста була ще не розмінована - ред.), все це валялося", - говорить після показу режисер Дмитро Чорний.
Серед героїв фільму - подружжя Лариса та Сергій Скуменки, в будинку яких, також пошкодженому обстрілами, зупинялися на ночівлю музейники.
"Нас познайомили військові. Вже вночі прийшли, попросили прийняти. Ми так здивувалися: музейники - директор і його команда. Познайомилися. А я ж колись у цьому музеї була! Дуже давно", - розповідає Лариса.
Подружжя стало одним із перших глядачів, які побачили стрічку в Харкові.
"Захоплююче! І плакали, і сміялись, дивлячись на себе", - поділилися емоціями з кореспонденткою Укрінформу ізюмці.
Окупаційний щоденник Скуменка став найціннішим артефактом для музею, привезеним з Ізюма, зазначив режисер.
"Саме щоденник, бо військових речей багато, а в музейній справі окреме місце займають письмові свідчення", - сказав Чорний.
У режисера Сергій Скуменко запитав, чому не показали більше кадрів зруйнованого міста, весь масштаб трагедії колись мальовничого Ізюма.
"Ми це зробили навмисно. Хочемо, щоб фільм подивилися люди, які не бачили війну в реальності. Лише сюжети в новинах. Дуже жахлива картина - вона відвертає... В людини виникає бажання перемкнутися. І хотіли, щоб фільм можна було дивитися дітям (стрічка має позначку 12+, - ред.). Щоб вони не зі сльозами виходили, а з певними емоціями", - сказав режисер.
"Ізюм. Звільнений" є учасником десятка кінофестивалів. Закриті покази картини відбулися в Норвегії, Фінляндії, Канаді й Україні.
За словами Чорного, в Осло, Гельсінкі та Стокгольмі стрічку демонстрували музейним працівникам.
"Вони були в шоці. Бо побачили своїх колег, музейників, і те, що вони зараз переживають і в яких умовах працюють", - зауважив режисер.
У всеукраїнському прокаті стрічка буде до 23 жовтня включно.
Як повідомлялося, бої за Ізюм точилися від початку повномасштабного вторгнення. Війська РФ інтенсивно обстрілювали місто з різних видів озброєння, завдавали авіаударів. Вся інфраструктура була знищена, практично на 80% зруйнована житлова багатоквартирна забудова. Найбільш понівечена центральна частина міста. Протягом пів року, до 10 вересня 2022 року, Ізюм перебував у окупації.
На його околиці виявлене масове поховання загиблих від обстрілів і закатованих, вбитих цивільних і військових.
Фото ілюстративне