Почали тісно співпрацювати з офісом НАТО і практично включені у всі робочі групи Альянсу
- Ми рухаємося двома шляхами - революційним і еволюційним. Насправді ми почали тісно співпрацювати з офісом НАТО і практично включені у всі робочі групи Альянсу. У них працюють фахівці концерну. Позаминулого тижня відбулася зустріч представників української оборонної промисловості з представниками оборонних підприємств країн-членів НАТО. Більше 50 працівників концерну мають сертифікат офісу НАТО для роботи з стандартами Альянсу. 23 підприємства «Укроборонпрому» мають досвід роботи з стандартами та системами НАТО. В офісі «Укроборонпрому» свій кабінет має офіційний представник НАТО. Це революційний шлях.
Говорячи про еволюційний, зауважу, що лише торік ми провели 320 зустрічей з глобальними європейськими партнерами, які принесли очікувані результати. Наприклад, цього року у небо підніметься український літак, на якому не буде жодної деталі російського виробництва. Для порівняння, до геополітичних змін українські літаки були укомплектовані близько 50% російськими деталями, вузлами та агрегатами. Тепер усі ці деталі ми замістили продукцією відомих світових виробників. Що важливо, усі залучені до співпраці партнери у цьому проекті літака, мають необхідні сертифікати НАТО. Українські авіаінженери буквально за рік інтегрували у вітчизняний літак новітні західні системи випробувані часом та досвідом. Ми навіть виграли у ціні, оскільки глобальні компанії виробляють цю техніку масово, фактично для усіх брендів, а ми використали її для одного літака.
- Як така співпраця позначилася на українській оборонці?
- Випуск однієї одиниці бронетехніки дає можливість працювати до 40 оборонних підприємств та для близько 100 підприємств суміжних з ними. Сьогодні використання на 30% потенціалу оборонної промисловості України дозволяє закрити внутрішні потреби, а решта 70% - продукції йтиме на зовнішній ринок. Також, виконання експортних контрактів допоможе прискорити переозброєння української армії без додаткового навантаження на державний бюджет. «Укроборонпром» може переозброїти армію за рахунок експорту, а не за рахунок коштів вчителів та лікарів. За кожен проданий за кордон танк ми можемо побудувати ще два для ЗСУ. Загалом, завоювання міжнародних ринків - це робота на перспективу, яка у результаті може принести значні додаткові кошти у дербюджет України.
- Чим ще приваблює наша країна іноземних інвесторів?
- Україна опинилася у такій ситуації, коли її національна валюта девальвувала втричі. І сьогодні вартість робочої сили та виробництва матеріалів в Україні набагато нижчі, ніж на світовому ринку праці та ресурсів. Нам потрібно використовувати ці переваги. Ситуація дуже схожа на ту, з яку мав Китай 20 років тому. Сьогодні середня зарплата в Україні становить близько 200 дол. США, і ми говоримо про висококваліфікованих працівників. Така ситуація може тривати приблизно упродовж 5 років. Сьогодні вартість 1 робочої години на оборонних підприємствах найнижча у світі і становить 1,2 дол. США. У той час як у США цей показник є найбільшим - 35,7 (дол. США), в Іспанії - 26,7, у Греції - 19,4, Польщі - 8,3, і навіть Китаї вдвічі більше, ніж у нас - 2,1 дол. США. Водночас Україна має високі компетенції у багатьох галузях, які я називав вище. Тому ми запрошуємо зарубіжних конструкторів, інженерів та інвесторів скористатися цієї конкурентною перевагою і у співпраці зробити нашу армію сильніше, освоїти український ринок та вийти на зовнішні. Ми водночас вирішимо два завдання: переможемо у війні і станемо успішними на економічному фронті.
- Добре. А як тоді вам вдається утримувати на такій зарплаті інженерів та конструкторів. Чи оцінюєте ви ризики відтоку «мізків»? Яким чином в Україні загалом розвивається сфера науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт?
- Сьогодні ця ситуація нас справді турбує. Разом з тим ми сподіваємося, що за допомогою партнерів нам вдасться більше вкладати у науково-дослідні та дослідно-конструкторські розробки, більше виготовляти продуктів і звичайно краще сплачувати роботу інженерів. Першою подією на цьому шляху є створення авіаційного кластера, про який я вам розповідав. Зараз ми на шляху реорганізації профільних холдингів та систематизації виробничих процесів. Нашим інженерам стало цікаво співпрацювати з партнерами. Вітчизняні конструктори виконують замовлення, роблять ефективні рішення. У 2014 році ми відкрили і освоїли імпорт. Концерн вперше відкрив цю процедуру виробники почали імпортувати, наші інженери почали відчувати іноземну техніку та світові тенденції.
На імпортозаміщення Україна вже витратила понад 50 млн дол. США. Ми говоримо і про те, щоб заплатити інженерами і перепрограмувати техніку. Ці цифри були би ще більшим, якби ми хотіли би робити усе самостійно.
- Розкажіть про спільний з НАТО проект «розумна оборона»...
- Україна з 2014 року бере участь у проекті концепції «Розумної оборони», а саме в проекті «Захисті портів». Проект передбачає створення системи захисту портів та гаваней, як добре обладнаних, так і непідготовлених, особливо під час виконання завдань у складі експедиційних сил. В його основі лежить модульна побудова, яка буде спроможною до швидкого перекидання (розгортання) сил та відповідала б вимогам взаємосумісності.
- А хто, крім України бере участь у цьому проекті?
- Наразі до проекту приєдналося 16 країн: США, Бельгія, Данія, Нідерланди, Німеччина, Іспанія, Італія, Польща, Румунія, Болгарія, Норвегія, Португалія (лідер проекту), Великобританія, Туреччина, Йорданія та Франція.