Не заспокоїмося доти, поки не повернемо останнього нашого співвітчизника з катівень терористів та російських тюрем
Представники Служби беруть активну учать у процесі звільнення українців. Я неодноразово підкреслював, що ми не заспокоїмося до тих пір, поки не повернемо останнього нашого співвітчизника з катівень терористів та російських тюрем. Ці зобов'язання я взяв на зустрічах з родинами заручників, і для мене справа честі їх виконати.
На сьогодні ми маємо інформацію про перебування у тюрмах терористів 109 наших хлопців та дівчат, ще 492 людини вважаються зниклими безвісти. Повторюся, процес звільнення заручників триває постійно. Ми готові йти на поступки саме в цьому питанні, аби найшвидше повернути бранців до родин.
Україна ініціювала обмін п'ятдесяти дев'яти підтверджених бойовиками наших заручників на 228 прихильників сепаратистів, які перебувають під слідством, справи щодо яких розглядаються судами або вже відбувають покарання. СБУ докладатиме максимум зусиль, щоб цей обмін відбувся до Різдвяних свят. Зі свого боку, ми без зволікань здійснимо всі необхідні для цього процесуальні кроки.
Більше того, у рамках переговорного процесу, наша країна на підтвердження своїх намірів запропонувала, як жест доброї волі, в односторонньому порядку передати п'ятнадцять осіб зі списку терористів уже найближчими днями. Сподіваюсь, що визволення з полону кілька днів тому нашого десантника - захисника Донецького аеропорту Тараса Колодія - є свідченням реальної реанімації процесу обміну.
- Повернемося до ситуації всередині України, які ще завдання ви вважаєте пріоритетними для Служби?
- Безумовно, це боротьба з корупцією, на всіх щаблях влади, у будь-яких міністерствах та відомствах. Керівництво Служби дивиться на це питання ширше, ніж просто викриття хабарника-високопосадовця або корупційної схеми. Ми з вами вже говорили про російські спецслужби, які ведуть проти України гібридну війну. На жаль, у країні все ще вистачає людей, які за гроші або під впливом пропаганди готові зрадити свій народ. Корупціонери - це дуже вразлива категорія для вербування російськими спецслужбами. У Служби є задокументовані матеріали, коли жага наживи для не одного чиновника закінчувалася зрадою.
Я неодноразово підкреслював, що очищення від корупції Служба почала з себе. З початку 2016 року за матеріалами нашої внутрішньої безпеки до кримінальної відповідальності притягнуто 18 співробітників СБУ, з них дев'ять за хабарництво та вимагання грошей. Ми також запровадили практику, коли керівник співробітника, який вчинив правопорушення, відстороняється від займаної посади на час розслідування. Чітка позиція СБУ: справи щодо співробітників Служби повинні розслідуватися об'єктивно, вирок має бути справедливим. Так само, як і щодо усіх інших.
- Яка в цілому ситуація з корупцією в країні, чи існує тенденція до зменшення її масштабів?
- За статистикою СБУ кількість корупційних правопорушень, на жаль, зростає. Якщо минулого року за нашими матеріалами повідомлено про підозру у скоєнні таких злочинів 545 чиновникам, то за одинадцять місяців 2016 року - вже 632 посадовцям. Це свідчить, насамперед, про підвищення інтенсивності нашої роботи, проте для країни така тенденція невтішна. Але робота у цьому напрямку триває. Тому інформація про затримання спецслужбою чергового корупціонера, змушує багатьох посадовців замислитися: чи варті ці гроші втрати репутації та свободи?
- Громадськість часто дорікає, що після гучних затримань чиновники уникають справедливого покарання. Засуджують тільки "пішаків". Чи справедливі такі звинувачення у бік правоохоронних органів?
- Я думаю, що це наша спільна відповідальність. Є багато випадків, коли Служба оприлюднює докази провини того чи іншого посадовця або політика. Але деякі ЗМІ та активісти іноді починають кампанію з "відбілювання" корупціонера, створюючи з нього кришталево чистого героя.
Ще уточню. За власними напрацьованими матеріалами СБУ затримує корупціонерів. Але Служба не має законодавчих повноважень здійснювати досудове розслідування. Ним займаються інші відомства, а остаточне рішення приймає суд. Але ми не нарікаємо, як представники деяких інших відомств "дайте нам більше повноважень", а продовжуємо працювати.
Між тим, у 2016 році за нашими матеріалами реальні вироки отримали 256 корупціонерів. Для порівняння, у минулому році 184.
- Назвіть, будь ласка, найгучніші справи проти корупціонерів у поточному році.
- Таких справ чимало, можна довго їх перераховувати. Ще раз наголошу, що затримання за матеріалами СБУ - це лише початок процесу для отримання реального вироку суду. Не буду нікого звинувачувати, однак, деякі з високопосадовців, що викриті Службою на корупції, врешті-решт уникають кримінальної відповідальності. Ви ж самі бачите, як у них різко починають боліти то животи, то голови. Причому так боліти, що лікування можливе виключно у закордонних клініках.
Але на доказ того, що СБУ затримує не лише другорядних клерків, назву кілька високопосадовців, яким уже оголошено про підозру в скоєнні корупційних злочинів. Це перший заступник Голови Миколаївської облдержадміністрації - з його підземними ходами, сейфами із золотом, коштовностями у розкішному маєтку. Заступник міністра охорони здоров'я, перший заступник голови Держслужби з питань праці, заступник начальника Головного територіального управління юстиції в Херсонській області, керівник юридичного напрямку Головного управління Державної казначейської служби України на Київщині, в.о. начальника управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби, начальники ГУ Нацполіції та воєнком м. Одеси. Всі вони обгрунтовано підозрюються в організації корупційних схем та вимаганні грошей. Повірте, цей список - довгий.
Наше стратегічне завдання полягає в захисті громадян України від найбільш небезпечних загроз - міжнародного і внутрішнього тероризму, кіберзлочинців і корумпованих урядовців. Разом з іншими силовими відомствами ми захищаємо економіку нашої Батьківщини, її інформаційний простір, її демократію.
Найближчим часом ми розмістимо на сайті СБУ статистичні дані щодо результативності нашої діяльності за ключовими напрямками у 2016 році.
І дякую за можливість висловити не лише власну думку, а й позицію тисяч співробітників Служби в інтерв'ю такому авторитетному інформагентству, як Укрінформ.
Яна Лемешенко, Київ