
ПАРЄ закликала РФ звільнити Савченко та інших політв’язнів - резолюція
«За» ухвалення документа проголосувало 59 парламентаріїв, «проти» було 4, ще двоє утрималися, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Франції.
Дані голосування щодо резолюції, підготовленої на основі доповіді «Гуманітарні питання щодо осіб, захоплених під час війни в України», оприлюднені на офіційному сайті ПАРЄ.
Згідно з документом ПАРЄ закликала 47 країн-членів Ради Європи запровадити санкції проти осіб, причетних до незаконного затримання і засудження народного депутата України Надії Савченко.
Наголошується, що з моменту незаконної анексії Криму РФ і початку військової агресії в Луганській та Донецькій областях сотні українських військовослужбовців і цивільних осіб були захоплені або викрадені. За даними Служби безпеки України, з квітня 2014 року були звільнені 3015 людей, але 123 людини залишаються в полоні сепаратистів, 693 досі вважаються зниклими безвісти. Однак ці дані не охоплюють усіх людей, які були захоплені сепаратистами на окупованих територіях, а їхні родичі часто бояться про це заявляти.
ПАРЄ також глибоко стурбована численними повідомленнями про нелюдські та принизливі методи поводження із захопленими особами, яких піддають тортурам, жорстокому поводженню та сексуальному насильству, а також страчують.
Водночас ПАРЄ висловила занепокоєння ситуацією в анексованому Росією Криму, де місцева влада фактично використовує російське законодавство у сфері боротьби з екстремізмом, сепаратизмом і тероризмом для переслідування кримських татар та проукраїнських активістів. «Асамблея засуджує нещодавні рішення про заборону меджлісу як екстремістської організації, що суперечать міжнародним стандартам і демонструють систематичне порушення прав кримських татар», - наголошується у резолюції.
Асамблея занепокоєна інформацією від правозахисників щодо 11 людей (10 з яких є громадянами України), які утримуються російською владою із порушеннями міжнародного права за сфабрикованими обвинуваченнями.
ПАРЄ відзначає, що найбільш кричущим є приклад члена ПАРЄ Надії Савченко, яка була насильно вивезена до Росії і незаконно утримується під вартою з червня 2014 р. незважаючи на те, що має імунітет відповідно до Генеральної угоди про привілеї та імунітети Ради Європи і протоколу до неї, учасником якої є РФ. Крім того, щонайменше вісім громадян України були затримані у Криму і обвинувачені за політичними мотивами. Після несправедливого розгляду російський суд засудив Савченко до 22 років в'язниці, звинувативши її у вбивстві двох російських журналістів. «Асамблея твердо засуджує незаконні арешти, затримання і судовий розгляд справи Савченко в Російській Федерації і закликає до її негайного звільнення», - підкреслюється у документі.
Асамблея також закликала всі держави-члени Ради Європи застосувати цілеспрямовані санкції щодо осіб, причетних до викрадення, незаконного затримання, несправедливого судового розгляду і засудження Савченко, дотримуючись принципів, встановлених у резолюції ПАРЄ 1966 (2014) у «справі Магнітського».
Водночас Асамблея закликала українську владу розслідувати випадки порушення прав затриманих українськими спецслужбами або іншими військовими батальйонами та покарати винних відповідно до національного законодавства.