Лешек Бальцерович: Люди ззовні мають відіграти свою роль в Україні
Аналітика
Укрінформ
Усі усвідомлюють, що демократична Україна, яка розвивається, є найбільшою загрозою для нинішнього режиму в Росії
Лешек Бальцерович погодився відіграти визначну роль в історії України - допомогти країні здійснити значні економічні перетворення в умовах кризи й російської агресії. Ініціатор ключових реформ переходу Польщі з соціалізму до капіталізму кінця 80-х років, які увійшли в історію під назвою “шокова терапія”, разом зі словаком Іваном Міклошем став співголовою групи стратегічних радників, які працюватимуть для української влади, радником президента Петра Порошенка й одночасно його представником в уряді країни.
Після повернення з Києва Бальцерович провів у Варшаві брифінг для ЗМІ. Укрінформ пропонує ряд його відповідей на запитання польських журналістів.
НА ПОЧАТКУ БАЛЬЦЕРОВИЧ РОЗПОВІВ ЯК ДОРОГО КОШТУЄ УКРАЇНІ ВІДКЛАДЕННЯ РЕФОРМ
- Я хочу розпочати з очевидного, що не всі усвідомлюють: демократична і стабільна Україна, яка розвивається, а це - велика країна, важлива не лише для українців, а й для нового, кращого геополітичного ладу, створеного після розпаду СРСР, зокрема і для Польщі. Успіх України буде успіхом Польщі, оскільки захищатиме нас від великої небезпеки.
Тому, з 1992 року я зацікавився Україною, бував там ще працюючи в Національному банку Польщі, намагався більше читати про неї. Головний висновок: на прикладі України добре видно, як дорого коштує відкладення радикальних і всеохопних реформ, які ми здійснили в Польщі, починаючи з 1990 року. В Україні були реформи, але вони були частковими і неповними. В результаті цього, там створено систему, яка нібито й не була соціалістичною, але не стала й хорошим капіталізмом - з обмеженою конкуренцією, надмірною політичною владою так званих олігархів. Варто сказати, що не всі великі бізнесмени в Україні є олігархами. Олігархами є люди, які почали будувати своє багатство, використовуючи свої політичні впливи у мутній системі.