Нам потрібна окрема - озброєна місія ОБСЄ, яка повинна забезпечити безпеку перед виборами
- Ну, по-перше, Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ не має мандату на забезпечення виборів на сході України. Ми можемо говорити про різні варіанти, але сьогодні ми виходимо з того, що нам потрібна окрема місія. Це має бути окрема, озброєна місія ОБСЄ, яка повинна забезпечити безпеку перед виборами, під час виборів і після їхнього проведення. Ця місія повинна бути достатньо потужною, щоб передусім забезпечити загальну безпеку під час передвиборчого процесу. Якщо ми не зможемо забезпечити принаймні базові умови безпеки виборчої кампанії, ми не можемо говорити про чесні і вільні вибори, вибори взагалі. По-друге, ми маємо прекрасно розуміти, що така місія повинна бути присутньою. У якому вигляді, це предмет подальшої дискусії до того моменту, як на Донбас повернеться нормальне життя, оскільки до цього ніхто не почуватиметься в безпеці. Саме це ми маємо на увазі.
Ми також домовилися, і сьогодні я це обговорював як з міністром закордонних справ Жан-Марком Еро, так і під час зустрічі з дипломатичним радником президента Франції Жаком Одібером, що почнемо обговорювати ці питання на віденському майданчику. Це для нас дуже важливо. Щоб усі функції, які необхідно здійснити для забезпечення безпеки, Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ виконувала у повному обсязі. Те, чого немає зараз, це всеохоплюючого доступу до всіх районів окупованого Донбасу. Відсутній ефективний моніторинг кордону. При цьому і те й інше має відбуватися цілодобово. Оскільки, якщо місія присутня вдень, а вночі через кордон пересуваються озброєння регулярні війська, найманці і боєприпаси, то будь-яка логіка ефективного моніторингу контролю втрачає будь-який сенс. Звичайно, нам потрібно зрозуміти, хто стежитиме за виведенням російських озброєнь і військ.
- Так, але ж Росія від початку конфлікту заперечувала свою участь у війні та присутність своєї зброї на сході України...
- Якщо Росія буде категорично заперечувати, що це її озброєння - хоча вже давно всьому світові зрозуміло, що воно російське - тоді потрібно буде збирати це озброєння та утилізувати під повним контролем міжнародного співтовариства, під контролем ОБСЄ. Нам спільно потрібно вирішити, яка місія це здійснюватиме, чи вони робитимуть це у взаємодії. Усі ці питання є предметом для подальшого обговорення. Але поки ми не розумітимемо, хто за це відповідатиме на всіх етапах, за всі аспекти безпеки, яким чином це відбуватиметься, ми не можемо говорити про будь-яку ситуацію щодо забезпечення безпеки перед і на час проведення виборів. Оце якраз і було одним із важливих предметів обговорення з французькими партнерами, зокрема, Жаном-Марком Еро.
УКРАЇНА І ФРАНЦІЯ ПОГЛИБЛЯТЬ СПІВПРАЦЮ У БОРОТЬБІ З ТЕРОРИЗМОМ
- Повернемося до вашої зустрічі з міністром Бернаром Казньовим. Наближається чемпіонат Європи з футболу, який приймає Франція. Скажіть чи не запрошував він вас відвідати один із матчів Євро-2016 у Франції? Чи взагалі ви обговорювали питання забезпечення безпеки національної збірної України та українських уболівальників?
- Щодо чемпіонату Європи з футболу 2016 ми торкнулися цієї теми лише побіжно. Бернар (посміхається) не робив запрошення особисто. Та й в принципі я цього і не очікував. Але ми обидва погодилися і підтвердили, що Україна і Франція повинні поглибити співпрацю у багатьох сферах, у тому числі й у сфері боротьби з тероризмом. Це питання, яке має організовуватися відповідними структурами з боку України. І, звісно, не тільки питання безвізового режиму, але й будь-яка взаємодія заснована на довірі. Вона з'являється на основі відданості тому, що ти обіцяєш, і на основі того, як виконуєш зобов'язання. Я вважаю: те, що зробила Україна у рамках реформ із лібералізації візового режиму, і що, до речі, дуже позитивно оцінюється нашими європейськими друзями і партнерами, насправді, багато говорить про те,хто є хто. Напередодні я був на зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС щодо східного партнерства, абсолютна більшість міністрів наголошувала, що це дійсно дуже важливо. Тому, я вважаю, наша зустріч у Парижі насправді була дуже плідною, оскільки в рамках нашої євроінтеграції, в рамках реалізації угоди по асоціації з ЄС нам потрібно фокусуватися на усіх ключових сферах і ця сфера (безпеки) у майбутній співпраці відіграватиме особливу роль. Безумовно.