Всі дії Російської Федерації в Україні є ворожими проти Альянсу.
- У нас значні очікування від цього саміту. Під час цієї дискусії (у Варшаві напередодні саміту - ред.) майже не звучало слово "Україна". Однак, ми всі знаємо, що зусилля, які стосуються посилення східного флангу НАТО, спрямовані показати: всі дії Російської Федерації в Україні є ворожими проти Альянсу, і це не є виключно внутрішньою справою України і навіть не проблемою тільки Центрально-Східної Європи. Я думаю, що рішення саміту будуть важливими для України.
Факт, що значення війни у кіберпросторі піднесено на дуже високий рівень у НАТО, є також результатом дій України, співпраці з українським громадянським суспільством, діяльності центру Стратегічних комунікацій НАТО, що займається питаннями пропаганди (The NATO Strategic Communications Centre of Excellence, NATO StratCom COE). Цей центр почав функціонувати в Ризі (в 2014 році - ред.), і він став відомим завдяки своєму звіту стосовно України: про те, що вже у демократичну епоху Росія робила в Україні і що характерно - досить тривалий час до агресії. Є експерти, які стверджують, що Росія готувалася до агресії проти України навіть більше 10-ти років. Ця велика пропагандистська війна тривала навіть у відносно спокійні фази російсько-українського діалогу.
- Іншими словами, українське питання буде одним із головних на саміті НАТО?
- Україна є дуже важливою країною. Я задоволена з приводу того, що у Варшаві збереться Комісія НАТО-Україна. Необхідно весь час утримувати тему України на порядку денному. Для цього потрібні дуже конкретні кроки.
- Також і на рівні ЄС...
- Так. В Європарламент потрібно запрошувати українців, обговорювати з ними питання співпраці. Нещодавно я зустрічалася з керівництвом Державного космічного агентства України, з українськими народними депутатами, які підтримують ініціативи у космічній сфері. Я знаю, що через тиждень у Києві буде Єврокомісар Елжбета Беньковська (Єврокомісар з питань внутрішнього ринку та послуг - ред.), я з нею розмовляла на цю тему співпраці з Україною. Думаю, що Київ має величезний потенціал щодо співробітництва з ЄС.
Коли в Європарламенті ми дебатуємо з головою європейської агенції з питань оборони, то я майже завжди ставлю просте питання: яким чином просувається справа з угодою про співпрацю з Україною? Йдеться про рамкову угоду з Україною, яка допускає її до наших проектів у сфері оборонної промисловості. Україна могла б бути нашим великим партнером у цій сфері, і такі питання з'являються в нашому щоденному парламентському житті. Принаймні раз на півроку ми (члени підкомісії ЄП з питань безпеки та оборони - ред.) буваємо за кордоном, відвідуючи європейські місії у складних регіонах, і там зорієнтувалися, що на базі старих угод про співпрацю ми користуємося російським авіаційним транспортом. І ми почали ставити питання: чому так, адже Україна має прекрасні транспортні літаки? Тому ми наголошуємо, що це (співпраця України з ЄС в оборонній сфері - ред.) з політичної точки зору є дуже важливим питанням.