У польсько-українському конфлікті 1942-44 років жодна зі сторін не мала виразної переваги, що дозволило б їй повністю контролювати ситуацію
- Це буде виключно політична заява. Я переконаний, що міжнародного визнання цих акцій геноцидом бути не може, тому що вони абсолютно не відповідають тому, що насправді відбувалося в роки Другої світової війни. Адже геноцид у першу чергу означає якусь надзвичайну асиметрію між тими, хто здійснює злочин, і тими, хто є його жертвами. Здійснює геноцид здебільшого держава, яка має можливості повністю контролювати ситуацію, має надзвичайні ресурси для ліквідації тих, кого вона визначила своїми жертвами. Класичним прикладом геноциду є Голокост, де нацистська держава, її державний апарат мали надзвичайні можливості для ліквідації єврейського населення і, відповідно, єврейське населення не мало жодних можливостей для порятунку.
Коли ж говоримо про Другу світову війну і польсько-український конфлікт, то тут жодна із сторін ніколи не мала якоїсь виразної переваги, що дозволила б їй повністю контролювати ситуацію, запланувати і тим паче здійснити такий масштабний злочин, як геноцид.
Я нагадаю, що польсько-український конфлікт розвивався в рамках Другої світової війни на території, яка була окупована нацистською Німеччиною, і саме її адміністрація повністю контролювала ситуацію. На тій же території діяли радянські партизани і різного роду агентурні групи НКВД, діяло українське підпілля, польське підпілля. І жодна зі сторін не мала можливостей для реалізації якихось планів тотального знищення іншої сторони, хіба за винятком німців. Ми говоримо про протистояння, в якому справді були злочини з боку українців супроти поляків, коли знищувалося польське цивільне населення. Але так само були злочини з боку польського підпілля, коли зумисно убивали цивільних українців. Ми маємо доволі виразну симетрію в діях українського і польського підпілля. Говорячи про симетрію, не можемо говорити про однакову пропорційність - тоді постраждало значно більше поляків, оскільки конфлікт відбувався саме на тих територіях, де була виразна більшість українського населення.
- Тобто ми маємо симетрію, але диспропорцію?
- І це різні речі. Симетрія означає, що цілі, які ставили перед собою одне й друге підпілля, були приблизно однакові - встановити контроль на спірних територіях, які українці вважали Західною Україною, а поляки - Східною Польщею. Наслідки цього протистояння були диспропорційні через те, що польське підпілля могло опиратися на значно меншу кількість польського населення і, відповідно, поляки значно більше постраждали. Натомість, наприклад на Холмщині, де було більше поляків, диспропорція теж зберігалася - але там загинуло більше українців.
Ще дуже важливий момент, який суперечить концепції геноциду, полягає в тому, що в той час, коли одна сторона нібито мала займатися ліквідацією іншої для реалізації якогось плану, безпосередні учасники протистояння - українське і польське підпілля - визнавали одне одного учасниками війни. І вони періодично сідали за стіл переговорів, вели різного роду перемовини, навіть підписували перемир'я, а часом укладали якісь тактичні союзи.