Рада закликала світ визнати депортацію кримських татар у 1944 році актом геноциду
Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк (фракція «Голос») у Телеграмі, передає Укрінформ.
За словами парламентарія, постанова №11237 ухвалена 317 голосами.
Українські депутати закликають партнерів визнати депортацію кримських татар із Криму у 1944 році актом геноциду і долучитися 18 травня до вшанування пам’яті його жертв.
Вони також закликали сприяти відновленню державного суверенітету України над тимчасово окупованими РФ територіями, включно з Автономною Республікою Крим і містом Севастополем.
Крім того, парламентарії закликають держави світу приєднатися до чергової резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй «Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь» та підтримати запрошення України приєднатися до Північноатлантичного договору 1949 року на ювілейному саміті НАТО, який відбудеться у липні у Вашингтоні.
У зверненні міститься заклик підтримати створення Спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України для притягнення винних до відповідальності, а також до активної участі у реалізації Формули миру Президента Володимира Зеленського та в інавгураційному Глобальному саміті миру для досягнення всеохоплюючого, справедливого та сталого миру в Україні та безпеки всього світу.
Як повідомлялося, 18 травня в Україні відзначається День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановується пам'ять жертв геноциду кримських татар.
Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року о 3 годині ранку й тривала до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня).
Офіційною підставою для депортації стала таємна постанова Державного комітету оборони № 5859 «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.
За офіційними даними, було депортовано 183 144 особи; за татарськими джерелами – понад 400 тисяч, з яких упродовж першого півтора року померло близько 46% депортованих.
Переважна частина депортованих була направлена на спецпоселення до Узбекистану, частина – до ГУЛАГу, а ще частина – для поповнення спецконтингенту для Московського вугільного басейну.
У 2015 році Верховна Рада України визнала цей злочин комуністичного режиму геноцидом кримськотатарського народу.