
Держави-терористи можуть бути позбавлені судового імунітету в Україні - Рада підтримала законопроєкт
Про це повідомив народний депутат із парламентської фракції «Голос» Ярослав Железняк у Телеграмі, передає Укрінформ.
Законодавча ініціатива №7520-д була підтримана.
Документом пропонується внести зміни до закону про Раду національної безпеки і оборони і надати їй повноваження ухвалювати рішення про включення і виключення іноземної держави з Переліку держав-спонсорів тероризму.
Законодавча ініціатива пропонує: якщо іноземна держава будь-коли була визнана в Україні спонсором тероризму, вона не матиме судового імунітету. Це означає, що українські суди зможуть розглядати справи проти такої держави щодо відшкодування шкоди, завданої терористичними актами або діяльністю.
Зокрема, суд може розглядати справу, якщо: терористичний акт стався повністю або частково на території України, або його наслідки відчутні в Україні; постраждалі — це громадяни України, особи з місцем проживання в Україні або юридичні особи, зареєстровані за українським законодавством.
Це стосується як прямої, так і непрямої участі держави у фінансуванні тероризму.
Також у разі відповідних спорів іноземна держава та її майно не будуть захищені імунітетом. Це означає, що на майно такої держави можна буде накладати арешт, застосовувати інші заходи для забезпечення позову, а також примусово виконувати рішення суду.
Водночас до Закону «Про боротьбу з тероризмом» пропонується внести визначення «Держава-спонсор тероризму», що є іноземною державою, яка прямо або опосередковано надає матеріальну чи іншу допомогу у здійсненні терористичних актів або терористичної діяльності, зокрема через фінансування виконавців таких дій.
Окрім того, пропонується доповнити Господарський процесуальний кодекс новими статтями, якими визначаються порядок вирішення питання про визначення майна іноземної держави, щодо якого можуть бути застосовані заходи примусового виконання рішень, та особливості провадження у справах щодо іноземної держави.
Пропонується внести зміни до Цивільного процесуального кодексу, доповнивши його новими статтями, які визначатимуть порядок встановлення майна іноземної держави, на яке можуть бути застосовані заходи примусового виконання рішень, а також порядок повідомлення сторін у справах за участю іноземних осіб.
Також, законопроєктом передбачено доповнення Закону «Про виконавче провадження» статтею, яка встановлюватиме особливості виконання рішень у випадках, коли боржником є іноземна держава або коли стягнення здійснюється з її майна.
Очікується, що ухвалення та реалізація положень законопроєкту дозволить забезпечити додержання та ефективне відновлення порушених прав і свобод людини і громадянина, підприємств, установ і організацій у зв'язку зі збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, а також сприятиме захисту інтересів держави в питанні стягнення з держави-агресора завданої шкоди.
Як повідомляв Укрінформ, 18 грудня Верховна Рада 282 голосами народних депутатів ухвалила закон щодо формування та ведення переліку терористичних організацій (груп). У січні Президент Володимир Зеленський підписав відповідний закон.