В окупованому Криму не друкують жодного ЗМІ українською - дослідження

В окупованому Криму не друкують жодного ЗМІ українською - дослідження

Укрінформ
Організація "Кримський дім" презентувала у Києві комплексне дослідження про ситуацію з українським та кримськотатарським культурним середовищем, що склалася у Криму після окупації.

Про це йшлося на прес-конференції в Укрінформі, повідомляє кореспондент агентства.

"Оскільки ми є державною структурою і спираємося у своїй роботі тільки на достовірну інформацію, ми вирішили провести таке дослідження з метою вивчення реальної ситуації з українським і кримськотатарським культурним середовищем після анексії Криму Росією", - сказав в.о. директора "Кримського дому" Олексій Скорик.

За його словами, дослідження складається з двох частин. У першій розповідається про ситуацію з вивченням мов і виходом друкованих ЗМІ, у другій - з'ясовується ставлення жителів Криму і переселенців з півострова до громадянської блокади Криму.

Як повідомив співробітник Дослідницького центру SPHERA Олександр Шульга, на думку більшості респондентів, після анексії Криму стан головної складової культурного середовища - мови - погіршав як на побутовому, так і на офіційному рівнях.

"Щодо носіїв української мови існує неприкрита агресія, і є небезпека фізичної розправи. Створено такий психологічний клімат, що українську мову витіснено у вузьке коло сім'ї та друзів, коло тих, до кого у респондента є довіра", - зазначив він.

Окрім проблем на побутовому рівні, українська перестала бути в Криму офіційною і мовою діловодства, хоча відповідно до внутрішнього законодавства окупантів у Криму на рівних повинні функціонувати три мови - російська, українська і кримськотатарська, наголосив Шульга.

За його словами, окупаційна влада "намагається демонструвати свою лояльність до кримськотатарської мови і кримськотатарської культури", але "і тут погіршення ситуації йде як на побутовому рівні, так і на офіційному". "Зокрема, респонденти розповідають про випадки агресії по відношенню до тих, хто розмовляє кримськотатарською мовою", - зазначив дослідник.

Що стосується друкованих ЗМІ українською і кримськотатарською мовами, то вони зникають. "Якщо до окупації у Криму було 15% друкованих ЗМІ українською мовою, то сьогодні - жодного. При цьому "Кримська світлиця", що виходила на півострові, є тільки в електронній версії", - розповів він.

"Погіршення ситуації з кримськотатарськими ЗМІ респонденти підтверджують такими негативними проявами як закриття телеканалу АТR і створення каналу "Міллет", який фінансується з федерального бюджету РФ, і відгуки про нього, як про пропагандистський канал, що не сприяє розвитку мови і культури", - підкреслив експерт.

У ході дослідження було опитано 116 осіб - як тих, хто постійно мешкають у Криму, так і осіб, які нещодавно переїхали на материкову Україну. Частину респондентів опитано методом «face to face», частина присилали свої відповіді електронною поштою.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-