Голова ВСУ розповів, як "лікувати" суди від корупції
Суддів до корупції спонукає недосконале законодавство, яке сприяє недобросовісним представникам професії маніпулювати законом.
Таку думку висловив голова Верховного суду Ярослав Романюк у четвер під час виступу на IV Міжнародному судово-правовому форумі «Судова реформа: стан та напрями розвитку»
"Я переконаний: поки що ми боремося з наслідками корупції в судовій системі, а не з її причинами. Цей процес можна порівняти з тим, як хворому дають жарознижувальні препарати, щоб «збити» температуру, замість того, щоб з'ясувати, чим саме пацієнт хворіє, та знищити власне хворобу. Причини корупційних проявів у судах лежать у дещо іншій площині, ніж формальне декларування доходів чи доброчесності суддів. Окрім прагнення особистого збагачення, існують інші чинники, які спонукають суддю до корупції, - це недосконале законодавство, яке дає змогу деяким учасникам спорів за сприяння недобросовісних суддів маніпулювати законом", - сказав Романюк.
Він зауважив, що законодавство не передбачає можливості проведення перевірок судових рішень, які сторонами не оскаржені, з метою установлення неправосудності цих рішень. "Немає механізму перегляду таких рішень інакше, ніж за заявою чи скаргою самих учасників справи", - додав голова ВСУ.
Романюк також наголосив, що система притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності малоефективна, оскільки переважна більшість суддів в Україні – це судді місцевих і апеляційних судів, скарги на діяльність яких розглядає єдиний на всю державу орган – Вища кваліфікаційна комісія суддів України.
"Комісія, окрім цих повноважень, має велику кількість інших, не менш важливих, які так само потребують часу, зусиль та уваги. Повноважень не зменшується, а тільки додається, як-от нещодавно – проведення первинного та поточного кваліфікаційного оцінювання суддів. Члени комісії фізично не спроможні впоратися з усіма питаннями однаково швидко. Тому зрозуміло, що на всі випадки дисциплінарних порушень суддів комісія не здатна реагувати оперативно та ефективно одночасно", - зауважив він.
За словами голови ВСУ, "ці умови утверджують недоброчесних суддів у безкарності, а також розхолоджують інших суддів. "Якщо порушення, хоч і дрібне, залишається без належного реагування, воно породжує наступні порушення", - переконаний Романюк.
На його думку, недостатньо спрямовувати боротьбу з корупцією в системі правосуддя лише на виявлення порушника: "Варто дещо змістити акценти. Не так тяжкість покарання, як його невідворотність повинна стати пріоритетом для подолання корупційних проявів".