Чиновники не зможуть ховати "нажите непосильним трудом" - директор Transparency Україна
Про це виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара заявив у четвер під час медіа-сніданку в офісі Реанімаційного проекту реформ (РПР), повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Доходи від роботи та бізнесу, від інтелектуальної діяльності - це так і залишиться. Крім того, додається готівка. Те, що вони під подушку ховають на чорний день, те, що родичі принесли, чи просто нажили непосильним чесним трудом, треба декларувати. Можна це і не робити, але тоді буде відповідальність», - сказав Хмара.
Крім того, додав експерт, чиновники змушені будуть декларувати володіння бізнесом, як акціями та корпоративними правами, так і вказувати кінцевих бенефіціарних власників.
В е-декларації також необхідно буде включати нерухоме майно, у тому числі й незавершене будівництво. «Це важливо, бо у нас особливо на Київщині, люди часто роками живуть у палацах, які формально не уведені в експлуатацію. Особливо, якщо вони зведені у прибережній зоні, де нереально відповідно до законодавства увести в експлуатацію», - додав виконавчий директор ТІ Україна.
За його словами, державні мужі також вказуватимуть у деклараціях автомобілі, дорогі картини, годинники, коштовності. Але це за умови, що майно коштує понад 140 тисяч грн.
Так само чиновники будуть декларувати усе, що належить близьким особам, і це не обов'язково батьки, дружини або чоловіки, брати та сестри. «Йдеться про осіб, які мають спільний побут, спільне накопичення та витрачання грошей», - сказав він.
Крім того, необхідно вказувати кредити та страховки. «Видатки також декларуватимуться», - додав Хмара.
Експерт у сфері боротьби з корупцією наголосив, що ці електронні декларації НАЗК розпочне перевіряти вже цього року. І для різного рівня посадовців проводитиме різні перевірки. «Топ-посадовців обов'язково перевірять автоматично, деяких перевірятимуть за спеціальним рішенням агентства, ще 10% усіх чиновників будуть певним чином самою системою перевірені», - пояснив він.
За словами Хмари, фахівці вже мають певні напрацювання щодо уведення форми е-декларацій, але він не сумнівається, що приблизно у квітні чиновники піднімуть паніку. «По-перше, говоритимуть, що не знали про новації, а тепер вони не встигатимуть.... По-друге, стверджуватимуть, що система надзвичайно нестабільна та ненадійна, тому її треба або зробити непублічною, або скасовувати... По-третє, говоритимуть, що запропонована система є дуже складною, що не змогли навчитися нею користуватися і не було нормальної інструкції», - припустив він.