У Києві презентували спілку «Національна рада психологів України»
Про це повідомила під час її презентації в Укрінформі голова Національної ради психологів України Марія Петрова.
“З початку повномасштабного вторгнення постійно здійснювався аналіз психологічного стану цивільного і військового населення. Ми розуміли, що все населення було в стресовому стані. Спочатку евакуація була стихійною, а коли почалася евакуація в Європу, ми постійно супроводжували цивільне населення психологічною допомогою. Аналогічно — по гуманітарних маршрутах, яких є понад 15 тисяч”, - розповіла Петрова.
За її словами, отриманий досвід з початку повномасштабного вторгнення психологи узагальнили в березні 2023 року на великій міжнародній конференції, створивши Національну раду психологів України.
“За цей рік понад 4 тисячі дітей пройшли відпочинково-реабілітаційні програми в Україні і за кордоном. Були також спільні програми психологічного напрямку з військовими. А ще ми почали підвищувати кваліфікацію шкільних психологів за ізраїльською методикою. Ми об’єднали в профільні організації 18 країн, які надавали свої методики”, - зазначила Петрова.
Паралельно в Європі було створено благодійний фонд "Ангели для України", який почав активно співпрацювати з українськими психологами. Співзасновником фонду і партнером НРПУ став Брукс Ньюмарк, колишній міністр громадянського суспільства Великої Британії.
“Один із напрямків, яким ми займаємося в Україні— це посттравматичний стресовий розлад у дітей. Ми також надаємо допомогу і батькам цих дітей. Війна впливає на ментальне здоров’я всіх”, - сказав Ньюмарк.
На брак психологів та їхньої кваліфікації в умовах війни звернув увагу Райтіс Буллітс, член правління Національної ради психологів України, співзасновник БФ "Ангели для України".
“Війна впливає на ментальне здоров’я українців. Ми відвідали багато реабілітаційних центрів і всюди дуже не вистачає психологів. Також треба підвищувати кваліфікацію психологів, щоб вони надавали більш якісну допомогу”, - зауважив Буллітс.
Марія Наумова, партнерка НРПУ, переможниця Латвії на Євробаченні-2002 і посол доброї волі ЮНІСЕФ, має великий досвід роботи з дітьми, які зазнали насильства.
“У психологів не так багато досвіду у тому, що відбувається, і багато чому треба навчитися. Насамперед ми повинні допомагати дітям, але вони не можуть бути окремо від дорослих — тому ми маємо допомагати сім’ям. І це велика робота для цієї організації”, - зазначила Наумова.
Тим часом Анжело Кічено, представник БФ "Ангели для України" в США та Канаді, додав, що благодійні програми зазвичай є дуже витратні ресурсно, але його фонд це не зупиняє.
“Такі програми коштують великих фізичних, когнітивних і фінансових ресурсів. Наш обов’язок як благодійної організації доносити це і отримувати ці ресурси для допомоги Україні, а також, щоб запобігти втомі від війни на Заході. І ми маємо домагатися цієї допомоги для України”, - наголосив Кічено.
Вже цього року у планах організації - відкриття спеціалізованих кімнат психологічної допомоги у закладах освіти та медицини, відкриття першого реабілітаційного центру, проведення навчання з підвищення кваліфікації за провідними міжнародними методиками для психологів закладів освіти, медицини, а також для працівників ДСНС та поліції. А ще - буде організовано перші 5 мобільних груп психологічної допомоги у Сумській, Харківській, Донецькій, Запорізькій та Херсонській областях.
Як повідомляв Укрінформ, за даними МОЗ, в електронній системі охорони здоров'я зареєстровано 23 тисячі пацієнтів з посттравматичним стресовим розладом.
Фото: Юлія Овсяннікова