Обкрадали людей похилого віку: у Києві й сімох областях викрили шахрайські колцентри
Про це повідомив Офіс генерального прокурора, передає Укрінформ.
"За процесуального керівництва органів прокуратури спільно з БЕБ України, територіальними підрозділами Нацполіції України, Департаментом КІБ СБУ та територіальними підрозділами Департаменту кіберполіції проведено операції з протидії злочинності у кіберпросторі на території семи областей", - ідеться у повідомленні.
Правоохоронці викрили кіберугруповання, яке організувало шахрайські колцентри / Фото: Офіс Генерального прокурораСлідчі повідомили про підозру 25 особам, які організували діяльність шахрайських колцентрів. Потерпілими є переважно громадяни похилого віку, які сплачували їм кошти за нібито придбання товарів побутового призначення.
Учасники злочинної організації використовували фішингові сайти та в подальшому перераховували викрадені у громадян кошти на підконтрольні їм криптогаманці. Крім того, вони несанкціоновано втручалися в облікові записи систем віддаленого керування рахунками банків, перевипускаючи сім-картки громадян, і використовували їх як фінансові номери для входу в облікові записи потерпілих.
Підозрювані телефонували громадянам від імені працівників служби безпеки банку, дізнавалися конфіденційну інформацію, отримували доступ до управління рахунками та виводили кошти потерпілих на свої рахунки.
Як повідомляє пресслужба БЕБ, "слідством встановлено, що оператори кол-центрів телефонували людям та повідомляли нібито про виграш у лотереї чи програмі лояльності. Для отримання подарунка потерпілим потрібно було оплатити доставку посилки. Зазвичай йшлося про дрібні речі побутового призначення (шампуні, мило, щітки тощо) та сувеніри (браслети, кулони, шкатулки). Тобто фактично сплата "доставки" покривала вартість подарунка"
Зазначається, що надалі учасники уявної лотереї отримували приз та пропозицію перейти до наступного етапу конкурсу.
Працівники кол-центрів заохочували людей до участі, обіцяючи отримання в фіналі розіграшу від 100 000 до 750 000 гривень. Для того, аби здобути головний приз, потерпілі мали зробити новий грошовий внесок. Зазвичай таких етапів було декілька. Однак реального наміру виплатити суму головного призу шахраї не мали.
Загальна кількість потерпілих становить понад 500 осіб, які вже звертались до правоохоронних органів із заявами. Орієнтовна сума завданих громадянам збитків становить понад 100 млн грн.
Правоохоронці провели 50 обшуків у Львівській, Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій, Житомирській, Чернігівській, Хмельницькій областях та у Києві. Вилучили 139 комп’ютерів, 56 мобільних телефонів, 45 банківських карток "дропів", 26 сім-карток, понад 38 стартових пакетів мобільних операторів, чорнові записи.
Підозрюваним інкримінують участь у злочинній організації, шахрайстві, вчиненні крадіжок, а також несанкціонованому втручанні в роботу інформаційних систем та несанкціонованому збуті або розповсюдженні інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або на носіях такої інформації (ст. 255, ст. 190, 185, 361, ст. 361-2 Кримінального кодексу України).
Вирішується питання про обрання їм запобіжних заходів і накладення арештів на майно.
Як повідомляв Укрінформ, Вищий антикорупційний суд призначив покарання у вигляді 10 років позбавлення волі співробітнику Служби безпеки України, який одержав 60 тисяч доларів хабаря за неперешкоджання веденню бізнесу з майнінгу криптовалюти.