Наш шашкіст Юрій Анікєєв відкрито критикував Путіна і російську владу, а цю федерацію шашок очолюють росіяни. Абсолютно політична заборона!
- Думаю, що нинішні міжнародні економічні санкції проти Росії, яка вбиває наших співвітчизників на Сході України, мають розповсюдитися і в спортивній сфері. На жаль, це зробити не так легко. Чимало міжнародних федерацій очолюють саме росіяни. Ось нещодавно українського шашкіста, міжнародного гросмейстера, чемпіона світу Юрія Анікєєва через якісь надумані причини, за порушення якихось "етичних норм", міжнародна федерація дискваліфікувала і не допустила до чемпіонату Європи, який відбувся у Тбілісі.
Причина зовсім в іншому: наш шашкіст відкрито критикував Путіна і російську владу, а цю федерацію шашок очолюють росіяни. Абсолютно політичне рішення! Я подзвонив Анікєєву, зустрівся з ним та президентом національної федерації шашок України Анатолієм Яценком. Ми також залучили посольство України в Грузії. Юрій поїхав на чемпіонат Європи і всі дні його проведення разом з представникам ФШУ відстоював своє право на участь у турнірах. На жаль, достатньо сильні, в тому числі юридичні аргументи, так і не були почуті мандатною комісією.
Здоровий глузд не переміг, і було порушено спортивний принцип. Юрія фактично заднім числом не допустили до жодного із трьох турнірів чемпіонату. Хоча він мав всі шанси на титул. Там же наша Олена Коротка здобула "золото". Тому тепер все вирішуватиме спортивний арбітражний суд у Лозанні. Міністерство завжди підтримуватиме наші федерації у позовах, щодо захисту прав українських спортсменів.
МЕНІ ПОЩАСТИЛО З ПРЕМ'ЄРАМИ
- Ігоре Олександровичу, скажіть, будь ласка, яке ставлення до спорту Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана? Чи переймається він вашими проблемами?
- Мені пощастило з прем'єр-міністрами. І Арсеній Петрович Яценюк, і тепер - Володимир Борисович Гройсман абсолютно чутливо ставляться до всіх прохань, які я висловлюю. Зрозуміло, що в умовах війни усіх і вся задовольнити неможливо. Але кошти на збільшення та оперативну виплату призових, закупівлю форми та обладнання, інші потрібні спорту речі - знаходилися. Ми останні два роки маємо стабільне й ритмічне фінансування, бюджет спортивних програм міністерства потроху зростає.
Нещодавно ми зустрічалися в такому форматі, що були присутні і Володимр Гройсман, і Арсеній Яценюк. Обговорювали проблеми розвитку спортивної інфраструктури. І діючий Прем'єр Гройсман, і лідер партії "Народний фронт" Яценюк запевнили, що, безумовно, вони підтримають мої ідеї на цьому шляху. Ще під час своєї роботи мером Вінниці Володимир Борисович, який, до речі, колись займався боксом, дуже добре розвивав спорт.
- Розкажіть, як готується Україна до Всесвітніх ігор-2017 у польському місті Вроцлав.
- Всесвітні ігри проходитимуть з 20 по 30 липня. Нещодавно я зустрічався з головою Спортивного комітету України Іллею Шевляком, був присутній заступник міністра, який веде цей напрямок, Ярослав Войтович. Ми обговорили питання підготовки. Незабаром почну зустрічі із президентами провідних федерацій з неолімпійських видів спорту. Визначимо, які проблеми в них існують і чим треба допомогти, щоби якісно підготуватися до Ігор. Аналогічно я робив перед Олімпіадою.
У Вроцлаві буде великий форум - виступатимуть 4 тисячі спортсменів у 30-ти видах спорту (25 неолімпійских та 5 олімпійських). Україна вже має 45 ліцензій. Ми плануємо брати участь у 23-х видах. Поки це прикидки, але у нас буде 143 мільйони гривень на підготовку та участь в Іграх. Це досить солідна сума. Тим паче, що їдемо не в Бразилію чи Колумбію, а до Польщі.
Спортсмени серйозно готуються. Сподіваємося, що разом із НТКУ вдасться забезпечити телевізійну трансляцію, бо без неї увесь ефект зникає. Пам'ятаєте Європейські ігри-2015? Багато в чому завдяки ТБ ці змагання мали неабиякий успіх у прихильників спорту, хоча деякі тренери та атлети висловлювалися з приводу цих стартів досить скептично.
- А які міжнародні змагання відбудуться у недалекій перспективі в нашій країні?
- Ті зусилля, щодо стабілізації ситуації в сфері спорту, які були здійснені нашою командою за останні два роки - не пройшли даремно. Можна впевнено сказати, що ми виходимо на дуже позитивну тенденцію відродження привабливості України для міжнародних стартів.
Навесні наступного року в Києві пройде чемпіонат світу з хокею у першому дивізіоні, влітку престижна першість Європи зі стрибків у воду, 2018 року відбудеться грандіозна подія - фінал футбольної Ліги чемпіонів УЄФА. Подаватимемо заявку на проведення чеміонату світу-2018 зі спортивної ходьби, який може пройти на Хрещатику. Для цього в нас є потенціал. Таким чином ми прагнемо підвищити імідж України, а національні федерації - зміцнити свою інституційну спроможність, позиції у міжнародних федераціях та популяризувати свої види спорту.
УКРАЇНА Й НАДАЛІ БОРОТИМЕТЬСЯ З ДОПІНГОМ
- Нинішнього року питання використання допінгу у спорті постали особливо гостро…
- Я неодноразово заявляв, що Україна категорично засуджує політику подвійних стандартів та грубе втручання держави у питання антидопінгової політики, як це відбувалося у тій же Російській Федерації. Хочу підкреслити, що ми й надалі дотримуватимемося вимог міжнародного законодавства у сфері боротьби з допінгом. Це наша чітка та принципова позиція.
У жовтні Верховна Рада вже прийняла у першому читанні Закон України "Про антидопінговий контроль у спорті", який був розроблений міністерством з метою приведення чинного законодавства України у відповідність з Міжнародною конвенцією про боротьбу з допінгом у спорті.
І ще скажу з цього приводу. Згоден з нашими науковцями, що потрібно повертати старі методики підготовки атлетів, засновані не на хімії, а на тренувальному процесі та відновленні спортсменів. Треба розвивати ці методики у нових умовах з новими ідеями.
- Хто займатиметься цими методиками?
- Для цього ми хочемо відродити роботу Науково-дослідного інституту спортивної медицини, який, на жаль, нині не виконує своїх прямих функцій. Будемо закуповувати сучасне обладнання, за допомогою якого можна знімати показники фізіологічних параметрів спортсменів не лише після тренування, а й безпосередньо під час фізичних навантажень. Це, зрозуміло, важко, країна воює, фінансовий ресурс обмежений, адже пріоритет - на оборону, безпеку країни. Але я вдячний, що у таких дуже складних умовах вдається віднайти кошти на науково-методичне забезпечення наших національних збірних.