У РФ оголосили «іноагентами» редактора «Медиазоны» та інтернет-медіа «Говорит НеМосква»
Як передає Укрінформ, про це повідомляє Радіо Свобода.
Дмитро Трещанін керує у правозахисному виданні «Медиазона» відділом публіцистики. Раніше працював на телеканалах "Настоящее время" та "Дождь". Він висвітлює політичні теми, включно з повномасштабною війною Росії проти України.
"Говорит НеМосква" – інтернет-видання, яке знайомить читачів із новинами російських регіонів. За версією Мін'юсту країни-агресорки, воно "розповсюджувало недостовірну інформацію про прийняті органами публічної влади рішення і політику, що проводилася нею, брало участь у поширенні повідомлень інших іноземних агентів, а також виступало проти СВО" (так російська влада називає війну в Україні).
Також до оновленого реєстру «іноагентів» увійшли чеченський опозиційний блогер Тумсо Абдурахманов та комік Денис Алесін, який виступає під псевдонімом Денис Чужий.
Тумсо Абдурахманов – відомий опозиційний блогер і критик глави Чечні Рамзана Кадирова. У своїх відео він розповідає про порушення прав людини в Чечні та інші зловживання місцевої влади, публікує інтерв'ю з опозиційними активістами Чечні та критиками глави республіки Рамзана Кадирова. У середині 2010-х років після конфлікту з одним із родичів Кадирова Абдурахманов залишив Чечню та Росію. 2021 року отримав політичний притулок у Швеції.
Денис Чужий (Алесін) – стендап-комік, відеоблогер та сценарист. Здобув популярність як учасник стендап-шоу "Відкритий мікрофон", сценарист проєктів для розважального російського телеканалу ТНТ, а також як автор серії гумористичних роликів "Клас народу", "Невпевнена Росія" та "Погані книги" на YouTube. Навесні 2022 року публічно висловився проти війни в Україні, написав відкритий лист до президента Володимира Путіна. Після цього почав отримувати погрози та залишив Росію.
Як повідомлялося, законодавство про іноагентів у Росії з'явилося у 2012 році. Закон дозволив Мін'юсту РФ визнавати іноземними агентами некомерційні організації, якщо вони отримують фінансування з-за кордону та займаються політичною діяльністю. Критерії, за якими визначається така діяльність, у законі чітко не визначено, що дозволяє владі переслідувати організації, що працюють у галузі освіти, культури, охорони здоров'я, екології, захисту прав людини.
Згодом з'явилася можливість визнавати агентами ЗМІ та фізичних осіб, у тому числі тих, хто не отримує закордонного фінансування, але "перебуває під іноземним впливом".