У Сирії нове збройне протистояння малоймовірне, там почнуться демократичні перетворення - експерт
Таку думку висловив у коментарі Укрінформу експерт з українсько-арабських відносин і головний редактор інформаційного порталу «Україна по-арабськи» Мохаммад Фараджаллах.
«Малоймовірно, що почнуться збройні протистояння, розвиватиметься політичний процес, багато сигналів на це вказують. Усі сирійці незалежно від релігійної чи етнічної належності були жертвами диктатури і добре розуміють нагоду побудувати демократичну державу», - зазначив Фараджаллах.
Такими сигналами він вважає, зокрема, наказ про амністію всіх призваних до армії Башара Асада, виданий 9 грудня, мирну передачу влади прем’єром, якого не стратили і навіть не заарештували. Також залишилися на своїх посадах очільники місцевої влади - мери міст та губернатори провінцій.
«Це цивілізований підхід, ніхто не бажає помсти, крові, і це важливо. Поки що всі сили демонструють єдність, лише курди не дуже йдуть на діалог. Але й вони днями зробили заяву, що виступають за єдину Сирію і не прагнуть розколу», - підкреслив експерт.
На його думку, прояви політики національного єднання говорять про те, що опозиція врахувала помилки і за 5 років добре підготувалася до реваншу - з допомогою Туреччини та США.
«Розуміють, що для визнання у світі і якнайшвидшого зняття санкцій вони повинні показати демократичні засади і готовність повернутися в ряд цивілізованих країн», - заявив Фараджаллах.
Експерт вважає, що відновлення впливу Росії та Ірану в регіоні неможливе.
«Бо ці дві країни не просто підтримували режим, а брали участь в убивствах. Росія не може брати більше участь у сирійському політичному житті. Можливо, РФ блокуватиме якісь рішення щодо Сирії в ООН, та арабський світ вкотре побачив, що вона не може бути надійним союзником і веде до програшу, скільки б часу це не зайняло», - пояснив Фараджаллах.
Як повідомляв Укрінформ, 8 грудня голова Національної коаліції сирійської революції та опозиційних сил Хаді аль-Бахра оголосив про падіння режиму Башара Асада, який правив Сирією 24 роки.
Під час урядування Асада в країні у 2011 році розпочалася громадянська війна, в якій від поразки диктатора рятували Росія та Іран. Проте союзники Асада змушені були зменшити свою підтримку: Москва - через війну в Україні, а Тегеран - через загострення протистояння з Ізраїлем.
Після повалення режиму Асад втік з країни. ЗМІ повідомляли, що Асад перебуває у Москві разом зі своєю родиною і що він отримав притулок.
Тим часом у Сирії вже призначили главу перехідного уряду до березня 2025 року.
Фото із сайту nday.te.ua