Михайло Савків, президент УККА
Більшість американців вважають перемогу України прямим інтересом США
25.02.2025 09:00
Михайло Савків, президент УККА
Більшість американців вважають перемогу України прямим інтересом США
25.02.2025 09:00

Українська громада у США активно відстоює позицію щодо необхідності підтримувати незалежність України не лише впродовж останніх трьох років, відколи Росія розв’язала повномасштабну війну. Це відбувалося й одразу після вторгнення РФ у 2014 році та навіть за радянських часів, коли Москва намагалася всіляко подавити можливості відновлення української державності. Українські американці влаштовують масові акції, звертаються до своїх конгресменів та сенаторів, до представників адміністрації, до ЗМІ, щоби переконати їх підтримувати боротьбу України, оскільки це важливо для національних інтересів самої Америки. Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів президент Українського конгресового комітету Америки (УККА) Михайло Савків.

УКРАЇНСЬКА ГРОМАДА В США – ЦЕ НАСАМПЕРЕД ВИБОРЦІ  

- Минуло три роки від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Ми знаємо, що українська громада у США за цей час доклала чимало сил для того, щоби мобілізувати підтримку України в Америці. Яких це коштувало зусиль для УККА, і які плани реалізовуються тепер?

- Зусилля Українського конгресового комітету Америки на підтримку боротьби України сягають далеко за межі трьох останніх років. Протягом усіх 85 років нашого існування ми розповідаємо американському суспільству про Україну, про її боротьбу за незалежність, зокрема за радянських часів і тепер. І, звісно ж, ми розповідаємо про те, за що саме борються українці від початку агресії у 2014 році та після повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року.

Ми проводимо різні акції, спілкуємося з американським суспільством, із засобами масової інформації. Але найголовнішими є наші зусилля з «адвокації» України в інституціях американської влади. Вони (представники влади, – ред.) мусять знати, що українська громада – це їхні виборці, для яких важлива доля України. Вони повинні поважати нашу думку.

МИР В УКРАЇНІ МАЄ БУТИ СПРАВЕДЛИВИМ

- Ви напевно відстежуєте, як пересічні американці реагують на війну в Україні. Чи змінилася якось позиція в суспільстві після того, як адміністрація Дональда Трампа почала провадити новий підхід у цьому питанні?

- Одне з останніх соцопитувань у США, результати якого вийшли зовсім недавно, показало, що 63% висловилися на підтримку України. Я вважаю, що американське суспільство розуміє важливість подальшої допомоги України, а також те, що перемога України відповідає національним інтересам Сполучених Штатів Америки.

- Запитаю вас напряму. Як українська громада, на ваш погляд, сприймає заяви та позицію адміністрації Трампа щодо України тепер?

- Для нас, для української громади, є одна головна мета – закінчити цю війну, досягти миру в Україні, але це має бути справедливий мир. Тому ми далі організовуватимемо акції, які робили до цього. І ми працюватимемо навіть більше, об’єднавши всі наші можливості та всі наші групи української діаспори.

БІЛЬШІСТЬ РЕСПУБЛІКАНЦІВ ПІДТРИМУЮТЬ УКРАЇНУ

- Республіканська партія в Сполучених Штатах історично ставилася прихильно до незалежності України та категорично засуджувала агресію Кремля. Яка позиція республіканців тепер?

- Я вважаю, що, попри будь-яку політичну риторику, яку можна почути сьогодні,  більшість республіканців все ж підтримують Україну. І я думаю, що наша головна мета тепер полягає у тому, щоби, знову ж, продовжувати взаємодію з Республіканською партією і Демократичною партією на благо національних інтересів США, посилювати стратегічне партнерство з Україною.

- Тривають «Українські дні» у Вашингтоні. Це, наскільки я розумію, – та сама «адвокація» підтримки України. Як це виглядає на практиці? З ким ви зустрічаєтеся та які месиджі просуваєте?

- Так, це не вперше, коли Український конгресовий комітет Америки організовує так звані Українські дні у Вашингтоні. Отже, упродовж наступних днів, супровідних третій річниці повномасштабного вторгнення, ми ходитимемо коридорами конгресу, зустрічатимемося з нашими конгресменами й сенаторами, з їхніми помічниками й радниками. Ми хочемо передати їм те, що думаємо як їхні виборці про подальшу допомогу Україні – про гуманітарну, економічну або ж збройну допомогу.

Інші наші месиджі також є досить чіткими: потрібно запровадити більше санкцій проти Росії – однозначно; визнати РФ державою-спонсором тероризму; припинити переслідування українських християн на окупованих територіях; притягти до правосуддя воєнних злочинців.

Це все – наші пріоритети, які необхідно просувати не лише тому, що вони відповідають національним інтересам і України, і Сполучених Штатів, але також тому, що вони підтримують наявні моралі та принципи.

ПЕРЕМОГА УКРАЇНИ – ЦЕ СПІЛЬНА СПРАВА

- Кілька днів тому спікер Джонсон сказав, що не має апетиту до нового законопроєкту з масштабною допомогою для України. Як ви вважаєте, чи є шанс переконати законодавців у тому, що цей законопроєкт необхідно ухвалити?

- Під час молитви на масштабному мітингу за Україну (біля Меморіалу Лінкольна у Вашингтоні, – ред.) владика згадав про надію. Він сказав, що мати надію на майбутнє потрібно, бо надія – це наша переможна сила. Тож тепер ми маємо надію – як і минулого року, коли ми були в такій самій ситуації, і допомога Україні була зрештою ухвалена. А для цього ми також маємо попрацювати з обома партіями.

- Наскільки вагому роль у підтримці України з боку США, на ваш погляд, відіграє конгрес порівняно з адміністрацією?

- Я вважаю, що всі гілки влади мусять співпрацювати у цій справі – чи йдеться про адміністрацію за будь-якого президента, чи про конгрес за будь-якої партійної більшості. Вони мають працювати спільно над цим.  Це стосується також нас (організацій української громади, – ред.), бо ми повинні взаємодіяти з ними для того, щоби досягти нашої спільної мети.

Ярослав Довгопол, Вашингтон
Фото автора 

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-