Байрактари у «війні за Північний потік»
Як маніпулювали проросійські медіа за тиждень 25-31 жовтня
Цього тижня проросійські сайти намагалися звинуватити Україну в провокаціях та навмисній ескалації на Донбасі. Зокрема через те, що ЗСУ вперше застосували безпілотник «Байрактар» у відповідь на обстріли, внаслідок яких загинув український військовий. А до річниці вигнання з України нацистських окупантів нагадали про старі міфи радянської історіографії та «фашизм» у сучасній Україні.
Як в український інфопростір потрапляють російські наративи – VoxCheck аналізує в рамках спільного проєкту з Центром стратегічних комунікацій. Попередні випуски читайте тут.
Що сталося насправді: Штаб операції об’єднаних сил ввечері 26 жовтня повідомив, що з боку російсько-окупаційних військ відкрили вогонь біля Гранітного в Донецькій області. Обстріли вели із заборонених Мінськими домовленостями 122-мм гаубиць по цивільних об’єктах та позиціях ЗСУ. Внаслідок цього один український військовий загинув, іншого було поранено. Наступного дня, 27 жовтня, Гранітне обстріляли двічі. Крім цього, біля Гранітного російські найманці за допомогою безпілотного літального апарату скидали вибухові пристрої.
Командування ЗСУ вирішило застосувати безпілотник «Байрактар ТБ2». Українські військові знищили одну гаубицю Д-30, з якої обстрілювали Гранітне. У Генштабі прокоментували, що зробили це після того, як не спрацювали дипломатичні методи: окупанти не відреагували на вимогу ЗСУ припинити обстріли українських позицій. При цьому ЗСУ використали боєприпаси MAM-C з найменшою потужністю, завдяки чому військовослужбовці російських окупаційних військ залишились живі й відбігли від точки ураження.
ФЕЙК: Україна першою порушила перемир’я, застосувавши «Байрактар»
Проросійські медіа писали, нібито застосування «Байрактарів» порушує умови перемир’я, укладеного у липні 2020 року в рамках Тристоронньої контактної групи.
«Нагадаємо, що за згодою про перемир'я від липня минулого року обом сторонам забороняється використовувати безпілотники. А українська сторона цього разу офіційно визнала їхнє застосування», – пише «Страна».
Заборона використовувати безпілотники сторонами існує. Перший пункт передбачає «заборону використання будь-яких видів літальних апаратів». Але там же прописано заборону на будь-яке «застосування вогню, включаючи снайперський» – і цей пункт постійно порушують бойовики.
«Байрактар» застосували як крайній крок. Бойовики не зупиняли обстріли навіть після того, як українська сторона задіяла стандартний механізм реагування: через СММ ОБСЄ висунула вимогу припинити вогонь. А відповідно до умов перемир’я від липня 2020 року, у разі невдалої спроби застосування механізму реагування – дозволяється вогонь у відповідь.
До того ж, видання ігнорує важливий факт: першими безпілотники використали окупанти. Представник української делегації у Тристоронній контактній групі Сергій Гармаш пояснив: російські безпілотники «Орлан-10» давно фіксували на Донбасі.
Крім того, Україна не порушувала Мінських домовленостей: “Байрактар” не перетинав лінії зіткнення, гаубицю знищили керованою ракетою.
ФЕЙК: Застосування «Байрактара» – атака та провокація з боку української сторони
Проросійські ресурси просували твердження, ніби Україна навмисне влаштовує провокації на Донбасі, аби викликати ескалацію. А застосування «Байрактарів» – атака, а не оборона.
«Ситуація під Гранітним не настільки однозначна – напередодні ЗСУ зайняли село Старомар'ївка, що знаходиться поруч, в нейтральній зоні, а з Гранітного йшов сильний обстріл непідконтрольного селища Тельманове. Тому оборонний характер застосування «Байрактару» за загальної атакуючої позиції України виглядає сумнівним», – йдеться у статті «Страны».
Інформацію про те, що українські військові взяли під контроль село Старомар’ївка у «сірій зоні», у штабі ООС спростували ще 26 жовтня. І «Страна» опублікувала це спростування. Але вже 29 жовтня видання про це «забуло» й далі коментували зайняту українськими військовими Старомар’ївку як доведений факт.
«Атакуючу позицію» видання аргументує ще двома маніпуляціями: ніби нещодавно ВСУ захопили полоненого, а раніше командування «дозволило стріляти не тільки у відповідь» та таким чином «вийшло з перемир’я».
По-перше, «полонений», про якого йдеться – це бойовик так званої «ЛНР», який розвідував позиції ЗСУ під виглядом розмінування. Він був учасником одного з підрозділів «6 отдельного мотострелкового козачьего полка имени атамана Матвея Платова народной милиции ЛНР». Бойовик грубо порушив домовленості, бо не мав права знаходитися на території «сірої зони», до того ж зі зброєю.
По-друге, Україна не виходила з перемир’я. Українським військовослужбовцям дозволили відкривати вогонь у відповідь по окупантах. Тобто тоді, коли режим тиші вже й так порушать бойовики. Натомість окупанти постійно порушують перемир’я, обстрілюючи українські позиції, періодично – із забороненого Мінськими домовленостями озброєння.
Фейковими аргументами «Страна» намагалася переконати, що Україна влаштувала провокації, аби зірвати сертифікацію «Північного потоку-2»: «Як цією весною, так і сьогодні загострення супроводжується темою «Північного потоку-2». Тоді вирішувалося питання про його добудову, з одного боку, а з іншого боку – питання санкцій США. Врешті він добудований, санкції США не наклали. Тепер же стоїть питання про сертифікацію «ПП-2» у Євросоюзі, а також введення його в експлуатацію. Цей процес може затягнутися на кілька місяців. А якщо відбудеться сильне загострення на Сході України, на Донбасі, процес може затягнутися й на довше, що в умовах газового дефіциту в Європі може знову актуалізувати питання про прокачку російського газу через українську ГТС. І саме цього Банкова добивається активно останні дні, пропонуючи навіть знижки та об’єми прокачувати понад контракт».
Видання «Klymenko Time» написало, ніби застосування «Байрактара» – не оборона, а піар Зеленського серед військових. «Про що це говорить? По-перше, про те, що українська сторона не бажає йти шляхом мирного врегулювання, закуповує техніку та починає її освоювати у рамках нових стратегій ведення війни. По-друге, ситуація явно починає «тепліти», і поки що не зрозуміло, чи це пролог до повноцінного конфлікту, чи просто ситуативне розморожування з метою створення інфоприводу. Наприклад, ходять чутки, що таким чином хочуть підняти рейтинг президента серед військових», – пише «Klymenko Time».
Ніколи такого не було й от знову: фейки «ОПЗЖ» про фашизм у сучасній Україні
До 77-ї річниці визволення України від фашистських загарбників на проросійських телеканалах підкинули нових фейків про нацизм та фашизм у сучасній Україні. «Сьогодні фашизм відродився в Україні, сьогодні Україна є колискою фашизму в Європі. Сьогодні фашизм фінансується, популяризується та підтримується владою нашої країни…», – заявляє в етері «Першого Незалежного» нардеп від «ОПЗЖ» Ілля Кива.
Сайти з пулу Медведчука поширювали численні замовні повідомлення про те, як партія «ОПЗЖ» вшановувала пам’ять жертв Другої світової війни, а також заяви самих членів партії про «недопуск відродження фашизму в Україні». Другу світову проросійські ресурси називають «Великою Вітчизняною» – підтримуючи російський міф, ніби СРСР не відповідальний за розв’язання цієї війни так само, як і Німеччина.
Скриншот – 112 Україна
Проросійські ресурси та політики традиційно просували міф російської історіографії про те, що Україну від нацистських окупантів звільняла тільки Червона Армія без допомоги антигітлерівської коаліції. Хоча насправді така допомога була – насамперед матеріальна. Також союзники допомагали локально – бомбардуванням Німеччини та її союзників, та глобально – відкриттям другого фронту. Саму Червону армію часто хибно називають російською, хоча там були представники усіх республік СРСР.
Крім цього, даний міф – один зі способів заперечувати участь українського визвольного руху (ОУН та УПА) у боротьбі з нацистами в Україні. Бо за радянською методичкою, самих членів націоналістичних організацій ототожнювали з нацистами. За часів СРСР – аби виправдати репресії проти членів ОУН-УПА, сьогодні – аби дискредитувати націоналістичні рухи в Україні. І цим виправдовувати відмову України «миритися з братньою Росією»: начебто не тому, що РФ окупувала 7% наших територій, а через те, що офіційний Київ підіграє українським крайнім правим.
Наша методологія
Аналітики VoxCheck моніторять сайти та соціальні мережі українських проросійських медіа та визначають головні новини чи теми за тиждень, яким виділили найбільше етерного часу чи уваги в стрічці новин. Ми визначаємо ключові наративи за тиждень, що минає, та аналізуємо їхнє походження.
Медіа, які ми моніторимо: «Страна», «Klymenko Time», «Вести», «Українські новини», «Подробности», «Апостроф», «From.ua», «Голос.ua», «КП в Україні», «Znaj.ua», «Телеграф», «112.ua», «Zik», «NewsOne», телеканали «Наш», «Перший Незалежний», «Интер» та інші. Ми не стверджуємо, що ці ЗМІ навмисне поширюють російську пропаганду, втім, їхні матеріали містять елементи російської дезінформації.
VoxCheck шукає фейки та маніпуляції й спростовує їх. В основі перевірки – методика «натисни та перевір». Кожен може перевірити нашу аргументацію та джерела. Перевірка може базуватися тільки на відкритих даних з відповідними посиланнями. Статтю з фактчеком можна публікувати тільки за умови, що її підписали два члени редакційної колегії.
Мирослава Маркова, аналітикиня VoxCheck
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки
Перше фото: Арміяinform