Оборонні закупівлі для ЗСУ переходять на стандарти НАТО

В Україні відсьогодні, 1 січня, набув чинності закон «Про оборонні закупівлі», який докорінно змінює законодавство у сфері оборонних закупівель з радянського на європейське, а також наближає Україну до стандартів країн-членів НАТО.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

Закон визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони. Визначено також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель.

Документом передбачено затвердження типових державних контрактів, впровадження критерію "життєвий цикл" озброєння, військової і спеціальної техніки; поступовий перехід до державного підтвердження якості на основі підходів, що використовуються у відповідних стандартах НАТО.

Державним замовникам надається можливість здійснювати закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за прозорими та конкурентними процедурами, здійснювати закупівлі за імпортом.

Читайте також: Об'єднані сили ЗСУ повністю забезпечені військовою технікою та зброєю — Наєв

Крім того, законом передбачено здійснення закупівель у рамках трирічного планування, підтримка національної оборонної промисловості як державного, так і приватного сектору.

Водночас передбачено надання доступу до процедур закупівель оборонної продукції іноземним постачальникам за умови надання переваги виробникам, локалізованим на митній території України, а також виробникам, які забезпечують більш вигідні умови утримання, сервісу і ремонту поставленої продукції; можливість укладання інвестиційних угод на розвиток виробництва.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 16 липня 2020 року ухвалила закон "Про оборонні закупівлі". Це рішення підтримали 276 народних депутатів.

Читайте також: Міноборони виконало державне замовлення на 99,5% - Таран

Під час доопрацювання законопроєкту депутати передбачили механізми захисту вітчизняного виробника шляхом врахування інтересів виконавців державних контрактів із закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, у тому числі – можливість коригування цін у випадку суттєвих змін фінансово-економічних умов виконання контрактів, застосування критерію "вартість життєвого циклу" під час відбору виконавців, що відповідає кращим стандартам країн-членів НАТО та ЄС, надання пріоритету локалізації виробництва на митній території України та застосування офсетних процедур під час закупівель за імпортом.