Місто-фортеця на Азовському морі: Маріуполь до та після російських снарядів
Українські міста під час відсічі збройної агресії рф стали справжніми форпостами незламного духу. Від початку повномасштабного вторгнення 10 із них отримали відзнаку «Місто-герой України».
Укрінформ розпочинає серію фотодобірок про нескорених: якими вони були до початку бойових дій на їхній території та стали після.
Контраст цих світлин – яскраве свідчення того, що несе з собою «рускій мір». Знищення цивільної інфраструктури населених пунктів, понівечені або зрівняні з землею житлові будинки, хаос та руїни – ось що залишає після себе російська армія.
Маріуполь поєднував ролі вагомого порту та промислового центру країни і курорту. А від початку в 2014 році російської збройної агресії в Україні став найбільшим прифронтовим містом і центром сходу після окупації Донбасу. У 2015 році місто зазнало жахіття обстрілів житлових кварталів зі сторони регулярних військ росії, внаслідок яких загинуло 30 мирних жителів.
Тож війна впродовж цих восьми років завжди дихала в потилицю Маріуполю. Попри це він вчився заліковувати шрами. Тут розвивалися транспортна інфраструктура, парки, міське господарство, активно залучалися грантові кошти, розроблялася стратегія туристичного розвитку. Місто обрали для життя багато переселенців з тимчасово окупованих рф українських територій.
Сьогодні Маріуполь – «серце війни», яке ще б’ється, й забезпечує сильніші позиції української армії на сході, в районі ООС. Так сказав про місто Президент Володимир Зеленський 10 квітня.
Це серце пошматоване російською важкою артилерією, авіацією та кораблями з моря. Ворог перетворив Маріуполь на величезну руїну. За словами Маріупольського міського голови Вадима Бойченка, російський агресор знищив 90% інфраструктурних об'єктів міста, 60% – з прямим влучанням з артилерії або авіації, 40% уже не можливо буде відновити.
За інформацією Бойченка, від початку російського вторгнення у Маріуполі загинуло понад 10 тисяч мирних жителів. Однак ця цифра може зрости до 20 тисяч, оскільки російські окупанти постійно атакують місто, а тіла маріупольців залишають «килимом на вулицях».
Блокада міста російськими окупаційними військами триває з 1 березня. Рашисти не дають доставити сюди продукти харчування, тіла загиблих містян спалюють у пересувних крематоріях, а частину тих, кому вдалося вижити під постійними обстрілами, переміщують у «фільтраційні табори» на території, підконтрольні російським сепаратистам. Після цього людей відправляють у регіони росії.
За словами мера, у Маріуполі залишаються близько 120 тисяч мирних жителів.
Як повідомлялося, російська агресія спричинила у Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Загарбники бомблять беззбройних мешканців, блокують гуманітарну допомогу.
У Маріуполі перебувають бійці полку «Азов», які продовжують боронити місто.
Фото: Телеграм-канал Маріупольської міськради, @mariupolnow, Maxar Technologies, відкриті джерела