Розстріляний музей: російська ракета проти філософії Сковороди
На Харківщині росіяни обрали за свого чергового ворога українського філософа Григорія Сковороду і у ніч проти 7 травня вдарили в його музей у Сковородинівці ракетою.
Ворожий метал зруйнував будинок поміщиків Ковалівських, зведений у XVIII ст., де розміщувалася експозиція Національного літературно-меморіального музею Григорія Сковороди. Однак вкотре привернув увагу українців і всього світу до того, хто переконував: стати щасливою зможе та людина, яка зрозуміє себе і буде вільною.
Колись затишна одноповерхова будівля навіть після прямого влучання російської ракети у дах зберегла свій світлий жовто-білий фасад з двома колонами на вході – ніби символами-опорами. Усередині ж пам’ятки архітектури – руйнівні наслідки пожежі, яка зайнялася після обстрілу.
Музей функціонував тут з 1992 року. Перші дві зали розкривали життєвий шлях Григорія Сковороди, його основні філософські ідеї та художні твори. Третя була присвячена вшануванню мислителя та вивченню його творчості у ХІХ-ХХІ ст.
А завершувалася екскурсія біля меморіальної кімнати («спокійної келії»), де жив і помер Сковорода. Тут було відтворено обстановку, що оточувала просвітника в останні роки його життя: старовинне бюро з рукописами, книгами, гусячим пір’ям; ліжко, укрите домотканим рядном; скриня.
Як повідомили на сторінці музею в Фейсбуці, частину експонатів колекції евакуювали заздалегідь. Але меморіальний будинок зазнав непоправних втрат.
Однак попри пожежу дивом уціліла біла статуя філософа – зазнала лише незначних пошкоджень вогнем. Тепер скульптура дивиться на свою зруйновану оселю з вулиці.
А тим часом у саду біля будинку, якого більше немає, розквітають плодові дерева – життя триває попри руйнування і агресію ворога. І своїм пишним цвітом ніби вкотре нагадують: найбільша цінність – свобода. Вона, запевняв Григорій Сковорода, дає змогу людині пізнавати і творити себе власноруч.
До музейного комплексу також входять ставок, який у народі називають Панські штани, і старовинний парк із липовими алеями. Цю територію вважають одним із найгарніших місць Харківщини.
Уціліли й рештки 700-літнього дуба над Пан-Іванівським ставком (колишня назва Сковородинівки) й могила з надписом «Міръ ловилъ меня, но не поймалъ».
Цьогоріч у Національному літературно-меморіальному музеї Григорія Сковороди готувалися до 300-річчя філософа, яке мали святкувати 3 грудня, планувалися масштабні реставраційні роботи.
Тепер же тут фіксуватимуть склад чергового злочину російської армії, яка намагається знищити українську ідентичність.
Як відомо, 24 лютого росія розпочала новий етап восьмирічної війни проти України – повномасштабний наступ. Ворог здійснює масовані обстріли та бомбардування мирних українських міст та сіл. ЗСУ, Сили територіальної оборони та весь український народ ефективно чинить спротив російським військам і завдають їм великих втрат.
Перше фото: Леонід Логвиненко/Facebook