Ландшафти війни: нові «врожаї» на українських полях

Фотохроніка війни

Українські врожайні поля після повномасштабного вторгнення військ рф перетворилися на поля запеклих боїв. Замість колосся і жовто-зелених килимів тепер тут земля, посічена вирвами від обстрілів.

Який вигляд мають аграрні ландшафти війни, дивіться у фотодобірці від Укрінформу.

Пошкоджений рельєф полів утворює картини бою – з незліченними кругами і лініями. Перші – від снарядів та їхніх уламків, другі – від переміщення військового озброєння.

Воронки від артилерійських снарядів біля села Довгеньке Харківської області. Фото: Maxar
Воронка діаметром 40 метрів у Довгенькому Харківської області. Фото: Maxar

Замість мирної гусені шкідництвом на полях тепер займаються гусеничні ланцюги та колеса багатотонної техніки. За купою ліній, що перетинаються, можна відстежувати переміщення машин війни.

Скріншот з відео Генерального штабу ЗСУ

Удари по землі з різної зброї завдають пошкоджень ґрунту. Подекуди вирви сягають 4-6 метрів завглибшки та кілька десятків метрів діаметра. Аграрії пропонують створювати у цих глибоких ямах від ворожої зброї природні осередки. Це, переконані вони, може стати символічним загоєнням ран війни та потужним посиленням сталого сучасного агровиробництва і фермерства. 

«Посівна» на шляху до Ізюма. Фото: Роман Ратушний, twitter.com/ratushnyi_r
Воронки на полі біля села Мала Рогань Харківської області. Фото: Carol Guzy, instagram.com/carolguzy

Поки ж війна триває. І головне завдання – розмінування забруднених вибухонебезпечними предметами територій. Адже деякі снаряди не розриваються і залишаються лежати на землі. Також українська земля нашпигована ворожими мінами, які росіяни залишають після себе, відходячи зі своїх позицій.

Башта знищеної бойової броньованої машини на пшеничному полі поблизу міста Ічня в Чернігівській області. Фото: Владислав Мусієнко, instagram.com/wladyslaw_musiienko

За словами міністра внутрішніх справ України Дениса Монастирського, на розмінування України може знадобитися до 10 років. Нерозірвані боєприпаси та міни забруднили близько 300 тисяч квадратних кілометрів – це половина території України.

Читайте також: На розмінування України може знадобитись до 10 років - МВС

Скріншот з відео Генерального штабу ЗСУ

Особливо небезпечні зараз – ліси та лісосмуги.

Читайте також: Пекельна кухня: як ЗСУ «смажать» русню

Роботи з розмінування мають проводитися максимально оперативно. Адже потрібно встигнути, щоб снаряди не заросли травою та згодом не опустилися на глибину. Бо тоді виявити та знешкодити їх буде ще важче.

Снаряд "Смерча", який прилетів на ділянку поруч із полем, під час посівної кампанії, яка проходить в 30 км від лінії фронту, Запорізька область. Фото: Дмитро Смольєнко
Розмінування узбіччя дороги поблизу села Гоголів на Київщині. Фото: David Guttenfelder, instagram.com/dguttenfelder

Крім того, українські родючі поля забруднює металобрухт, на який ЗСУ перетворюють техніку ворога. Токсичним сміттям стає як наземна, так і повітряна військова техніка, якої у росіян багато.

Залишки російського гелікоптера лежать у полі з воронками від снарядів у Бісквітному на схід від Харкова. Фото: John Moore, instagram.com/jbmoorephoto
Залишки російського гвинтокрила Ка-52, який збили «Іглою», у полі на Харківщині. Фото: 93-тя ОМБр «Холодний Яр»
Фото: 93-тя ОМБр «Холодний Яр»
Фото: 93-тя ОМБр «Холодний Яр»

Як повідомляв Укрінформ, 24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, чим продовжила військову агресію, що триває з 2014 року. Війська рф проводять масовані бомбардування та обстріли українських міст і сіл, розв’язали масовий терор проти цивільного населення на тимчасово захоплених територіях.