Ліки від імперської клептоманії: дайджест пропаганди рф за 5 липня
москва називає «крадіжкою» конфіскацію своїх активів на відбудову України і намагається вчити її разом зі Швецію історії
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи російської пропаганди за 5 липня.
Західна «крадіжка» і російська «націоналізація»
путін повів свою «дійну корову» на бійню
кінець «космічної одіссеї»
мединський, Карл ХІІ і Запорозька Січ
Західна «крадіжка» і російська «націоналізація»
Тема розплати за російську агресію вчергове широко обговорювалася після того, як прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що «план відновлення України оцінюється на сьогодні в $750 млрд і основним джерелом відбудови повинні стати конфісковані активи росії».
Про підтримку цього вже заявили міністр закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс і голова Європейської Ради Шарль Мішель. Мінюст США також має намір передати вилучені у росіян активи на користь України. Зараз міжнародна група, яка займається пошуком російських санкційних активів, заблокувала їх на суму понад $30 млрд. Про це йдеться на сайті Мінфіну США.
Реакція офіційної москви на ці наміри була цілком передбачуваною.
НАСПРАВДІ, не пожаліла путінська війна не лише «Газпром», а й «Роскосмос». Його бюджет скорочується на 21,4 млрд рублів. В доларовому еквіваленті – $1,5 млрд. У порівнянні з іншими світовими космічними агентствами це:
у 15 разів менше, ніж NASA (США)
у 7,3 рази менше, ніж CNSA (Китай)
у 4,9 разів менше, ніж ESA (Євросоюз)
у 2,2 рази менше, ніж CNES (Франція)
у 1,3 рази менше, ніж ISRO (Індія) та ASI (Італія)
в 1,2 рази менше, ніж JAXA (Японія)
З урахуванням того, що навіть за наявності колишніх шалених коштів у рогозіна і раніше нічого толком не літало, то зараз й поготів. Тому йому залишається тільки «гавкати» в соцмережах на Ілона Маска і засвідчувати любов до путіна – ненавистю до України. Але такий фандрайзинг для космічної програми, схоже, більше не приносить доходів.
мединський, Карл ХІІ і Запорозька Січ
І наостанок про давно відому аксіому: коли у росії немає ідей з приводу майбутнього (а їх там немає давно), вона звертається до сюжетів минулого – до історії. Своєї та сусідніх країн. Особливо це помітно в період загострення власних ментальних хвороб. На кшталт клептоманії.
5 липня голова Російського історичного товариства мединський почав вчити історії президента України Володимира Зеленського.
«Повчання» стосувались копії листа короля Карла ХІІ 1711 року, яку привезла до України прем’єр-міністр Швеції Магдалена Андерссон.
«Він там дає настанови шведському послу, щоб він визнав Запорозьку Січ як незалежну державу, як суб’єкт міжнародного права, щоб не було утисків від московського царя. Я думаю, що це дуже добре вкладається в теперішній політичний контекст. Уже на початку 18 століття наш король тоді був вражений козаччиною і козацькою демократією», – сказала премʼєрка Швеції.
Президент Зеленський зачитав фрагмент з перекладу листа: «Щоб якнайшвидше втілити в життя статтю про волю України та всіх козаків, щоб всій Україні і Війську Запорозькому при нинішньому полководцю Пилипу Орлику повернути давню свободу, володіння своєю землею та її колишні кордони, щоб відтепер цей народ став незалежною державою і більш ніколи не підлягав покорі чи захисту царя».
Ось це і тригернуло мединського на черговий напад російського історичного патріотизму.
НАСПРАВДІ, мединський, як людина, що цікавиться історію, але змушена займатися дипломатією (нагадаємо, він за сумісництвом є головою переговорної групи з Україною), міг би більше розповісти про часи появи листа шведського короля. Бо для того, аби дражниться, що Московія мала свого монарха в той час, а Україна – ні, спеціальної історичної освіти не потрібно.
А от у царя Петра (якого косплеїть путін) справи у тому ж 1711 році були кепські. В ейфорії від перемоги під Полтавою, він пішов аж у Молдавію, де в той час гостювали Карл із Орликом. І там османське військо взяло рать зарозумілого московита у справжній, а не «лисичанський котел». У безвихідній особисто для Петра ситуації варто віддати належне російській дипломатії: чого вона тільки не наобіцяла туркам, аби зберегти від ганебного полону свого царя.
Тож якщо мединський вважає спілкування Карла з Орликом недостатньо шанобливим і рівноправним, то нехай заодно прокоментує і принизливі для москви переговори про суми щорічної дані («поминок»), які росія заборгувала Кримському ханству.
мединському варто освіжити в пам’яті ці глави з підручника перед тим, як він вже в недалекому майбутньому сяде обговорювати питання російських репарацій з українською стороною. У тому числі і за Крим. Для профілактики від чергового нападу імперської клептоманії згадати історію буде дуже корисно.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки