Український омбудсмен ще не отримував списки з іменами загиблих військових в Оленівці
Уповноважений ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що подав запит на отримання інформації щодо списків загиблих українських військових у Оленівці, але наразі в Офісі Омбудсмана ці списки не отримали.
Про це Лубінець сказав у ефірі українських телеканалів, передає кореспондент Укрінформу.
«Я запросив цю інформацію, але поки ми не отримали списки. Я знаю, що у російської сторони вони є, але наразі ми їх ще не отримали. Щодо домовленостей про повернення тіл, коли очікувати і в якій кількості – теж не готовий сказати», - зазначив омбудсмен.
Відповідаючи на питання, що робити родичам, щоб отримати інформацію про ситуацію у Оленівці, Уповноважений ВРУ з прав людини сказав, що їм необхідно звертатися до МКЧХ.
«Система побудована наступним чином: цей комітет навіть особисто мені не дає інформацію щодо конкретного військовополоненого ЗСУ. Я подаю запит, наприклад, звернувся, щоб надали відомості. Але ці списки, цю інформацію по прізвищах будуть надавати відповідним родичам, не мені, - мені можуть дати загальну кількість осіб, яка трималася на тому місці, яка кількість загиблих і поранених», - заявив він.
При цьому український омбудсмен, говорячи про цю ситуацію, сказав, що «приблизні цифри ми вже розуміємо».
Стосовно того, що до наших військовослужбовців з боку росіян застосовувалися тортури, Лубінець зазначив, що українська сторона це фіксує і чітко знає, як на це реагувати: «Ми не боїмося будь-яких розслідувань. У нас, на відміну від російської сторони, є доступи до будь-яких територій, місць тримання російських військовослужбовців. Наприклад, у МКЧХ є абсолютно повний доступ (до цих місць – ред.). Таке ж саме дзеркальне відношення ми вимагаємо і до наших хлопців, знову ж таки це – довіра до якихось міжнародних інституцій».
Лубінець запевнив, що завданням української влади є повернення абсолютно всіх українських полонених. За його словами, щодо цих людей немає списку у алфавітному порядку, за військовим званням, хто довше або менше перебуває по термінах.
«Зрозуміло, що насамперед ми звертаємося з тим, чи готові абсолютно всіх (повернути – ред.). Потім (звертаємося щодо осіб – ред.) з урахуванням їхнього медичного стану, щодо поранених, жінок, вагітних жінок, так само цивільних жінок – ми вимагаємо, щоб їх у першу чергу розглядала рф на обмін. Якщо це відбувається – добре. Якщо ні – ми пропонуємо абсолютно всіх», - сказав він.
Український омбудсмен запевнив, що немає такого, що когось включили у перший обмін, когось - у другий тощо.
«Хотів би всіх заспокоїти – ми вимагаємо і робимо все, щоб абсолютно весь список, який у нас є, наших військовополонених, наших героїв і героїнь, щоб їх повернула рф. російська сторона пропонує когось, когось пропонуємо ми, але автоматично включаємо (у ці списки – ред.) абсолютно всіх», - поінформував Лубінець.
Як повідомлялося, Генеральний штаб Збройних сил України заявив, що росіяни зумисно обстріляли колонію в Оленівці, де були українські військовополонені.
У селищі Оленівка під Маріуполем на Донеччині розташовані дві фільтраційні тюрми загарбників. Тут утримуються колишні правоохоронці, проукраїнські активісти, «неблагонадійні» до винесення вироку або проходження фільтрації, волонтери, які евакуювали маріупольців. Також була інформація, що сюди привезли з Маріуполя полонених українських військових.
За наявною інформацією української розвідки, вбивство українських полонених в тимчасово окупованій Оленівці Донецької області здійснили найманці зі складу приватної військової компанії «Вагнер».
Зі свого боку Патронатна служба «Азову» заявила, що перевіряє список загиблих і поранених у Оленівці Донецької області, який виклали росіяни.