31-й День Незалежності України: як нас вітали друзі та «вітав» ворог?
Поки рф била по Україні ракетами, антипутінська коаліція вкотре підтвердила, що «підтримуватиме нас стільки, скільки буде потрібно»
День Незалежності 2022 в Україні пройшов без урочистостей. Втім, з важливими словами підтримки та подарунками від союзників, а також прогнозованими ракетними обстрілами ворога, які, на жаль, призвели до трагічних наслідків.
Детальніше – у нашому огляді.
24.08.2022: один з найтривожніших днів війни
Протягом 24 серпня в містах та областях України було оголошено 189 тривог, що є абсолютним антирекордом за час війни. Великої Попередній сумний рекорд – 109 тривог – був 23 квітня, в переддень Великодня.
У Києві за 24 серпня було оголошено сім тривог сумарною тривалістю 7 годин та 8 хвилин.
За кількістю тривог учора лідерами стали Кіровоградська та Полтавська область – по 12 разів, Дніпропетровська та Запорізька – по 11 сирен, Харківська область – 10 тривог.
Найдовшу повітряну тривогу 24 серпня було зафіксовано у Запорізькій області – сумарно 14 годин та 4 хвилини. На другому місці за тривалістю – Дніпропетровська область, де сирени звучали 13 годин та 13 хвилин.
Відносно спокійно День Незалежності минув у західній частині України: у Волинській, Рівненській, Львівській, Тернопільській, Хмельницькій, Івано-Франківській, Закарпатській та Чернівецькій областях протягом дня було по шість тривог тривалістю максимум 4 години.
Де були офіційно підтверджені ворожі прильоти:
- Полтавська область (Миргород);
- Харківська область (Харків, Мала Данилівка, Дергачі);
- Дніпропетровська область (Нікопольський, Синельниківський, Криворізький, Дніпровський райони);
- Хмельницька область (Шепетівський район);
- Миколаївська область (Миколаїв, Баштанська, Березнегуватська, Новобузька громади);
- Запорізька область (Запоріжжя);
- Сумська область (Есманська, Зноб-Новгородська, Білопільська громади);
- Чернігівська область (Чернігівський район);
- Донецька область (лінія розмежування).
«На жаль, як ми в МВС і попереджали, вчорашнє Свято Незалежності росіяни псували з маніакальною жорстокістю. По-перше, кількість обстрілів населених пунктів збільшилася. За минулу добу поліція зафіксувала обстріли 58 населених пунктів – це значно вища кількість обстрілів, ніж ми фіксуємо зазвичай», – розповів перший заступник міністра внутрішніх справ Євген Єнін.
Крім того, телефонні терористи повідомили про «замінування» 118 об'єктів по всій Україні. Зокрема «мінували» залізничні вокзали у Вінниці, Рівному, Хмельницькому. Анонімні повідомлення надходили про мінування об’єктів і у Львові, Мукачеві, Дніпрі.
«Всього підрозділи поліції отримали 17 таких повідомлень в який йшлося про замінування 118 об’єктів. Загальна кількість евакуйованих склала майже 3 800 осіб», – додав Єнін.
А ще – військова авіація агресора здійснила близько 200 вильотів.
«До 90 вильотів здійснила тактична авіація ворога, 34 – дальні та стратегічні бомбардувальники (Ту-22М3, Ту-95МС), решта – транспортна, армійська та спеціальна авіація. Їхню підтримку забезпечували літаки далекого радіолокаційного виявлення А-50, а також літаки-ретранслятори та постановники перешкод типу Іл-22», - повідомили у командуванні Повітряних сил ЗСУ.
Водночас, уточнили військові, підтверджених ракетних застосувань було лише вісім: ракети Х-22 випустили з далеких бомбардувальників Ту-22М3.
Інші ракети, якими рф 24 серпня била по території нашої держави, були, зокрема, із комплексів С-300, «Іскандер», «Смерч».
25 загиблих, із них – двоє дітей: реакція на теракт у Чаплиному
Вдень 24 серпня рф здійснила ракетний обстріл по селищу міського типу Чаплине (розташоване на південному сході Дніпропетровської області, за 70 кілометрів від лінії фронту, у Дубовиківській сільській громаді Синельниківського району, - Ред.). Одна ворожа ракета знищила приватний будинок.
Після цього ворог атакував селище ще кількома ракетами. Одна пошкодила господарські споруди залізниці, наступні потрапили до залізничної станції. Через удар виникла пожежа у пасажирських вагонах.
В результаті удару загинуло 25 людей, що знаходилися поблизу станції, серед яких двоє дітей: один хлопчик загинув під завалами зруйнованого будинку, другий згорів у машині. Також відомо про не менше 31 потерпілого.
Президент Володимир Зеленський: «Чаплине – наш біль сьогодні. Вічна пам'ять усім, чиє життя забрали ці окупанти, ці вороги! Україна обов'язково змусить їх відповісти за все, що вони скоїли».
Згодом також з’явилися перші реакції міжнародної спільноти.
Глава Держдепартаменту США Ентоні Блінкен назвав ракетний удар рф по мирних людях на залізничній станції Чаплине – «зразковим звірством». І запевнив: «Ми разом із партнерами з усього світу продовжимо підтримувати Україну та добиватися притягнення до відповідальності російської влади».
Схожим чином висловився Верховний представник Європейського Союзу Жозеп Боррель: «ЄС рішуче засуджує новий мерзенний напад росії на мирних жителів у Чаплиному в День Незалежності України. Винних у російському ракетному терорі буде притягнуто до відповідальності».
Прем’єрка Естонії Кая Каллас написала, що її держава сумує разом із Україною: «росія продовжує множити воєнні злочини і намагається сіяти страх і жах. Пишаємося вашою рішучістю й хоробрістю і будемо підтримувати вас до перемоги».
Співчуття родинам загиблих висловила й міністерка закордонних справ Бельгії Аджа Лябіб: «Агресія і кровопролиття мають припинитися… Бельгія солідарна з українцями і надалі займатиме цю позицію».
Тим часом міністерство оборони держави-терориста збрехало, що 24 серпня завдала ракетних ударів по залізничній станції Чаплине: «Внаслідок прямого влучення ракети «Іскандер» по військовому ешелону на залізничній станції Чаплине в Дніпропетровській області знищено понад 200 військовослужбовців резерву ЗСУ та 10 одиниць військової техніки, які прямували до зони бойових дій на Донбасі».
Що ж, можемо лише сказати, що гнів, який палає в серці кожного українця, здатен подолати будь-яку нечисть на нашій землі. Сподіваємося, що відповідь ЗСУ буде якомога швидше. Ворог повинен горіти. Не пробачимо!
Привітання союзників і партнерів: хтось словом, а хтось – одночасно і словом, і ділом
У День Незалежності Україна отримала багато привітань від світових лідерів та представники іноземних держав і організацій.
Так, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у своєму відеопривітанні зазначив, що повномасштабна війна, яку росія розв'язала проти України рівно пів року тому – це найбільша безпекова криза в Європі з часів Другої світової війни, а боротьба українського народу проти загарбників надихає весь світ.
«Ви можете продовжувати розраховувати на підтримку НАТО настільки довго, наскільки це буде потрібно. Україна має перемогти і Україна переможе!» - наголосив Столтенберг.
Він також зацитував в англійському перекладі рядки з вірша українського генія Тараса Шевченка «Мені однаково, чи буду…».
«Та не однаково мені, як Україну злії люде присплять, лукаві, і в огні її, окраденую, збудять... Ох, не однаково мені. І НАТО теж не однаково», - сказав генсек.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав вторгнення рф в Україну терористичною війною, і висловив упевненість, що Україна зможе подолати «темну тінь війни», в тому числі завдяки допомозі друзів у Європейському Союзі та по всьому світу: «Ваш синьо-жовтий прапор і жовто-синій зірковий прапор Європи – це одне ціле. Тому разом з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн ми наприкінці жовтня проведемо в Берліні міжнародну конференцію з відбудови, на якій визначатимуться шляхи розвитку України. Європа, об'єднана у свободі і демократії, є набагато сильнішою, ніж реакційний імперіалізм росії»
Президент Франції Емманюель Макрон почав своє відеозвернення зі слів «Українки, українці» українською мовою, продовживши далі французькою. За його словами, українській нації вдалося трансформуватися й зміцніти за ці роки, а Франція завжди намагалася її підтримувати на цьому шляху. Також Макрон наголосив, що кремль недооцінив сміливість українців: «Це 24 серпня має бути днем надії і єдності для українців — та країн, які підтримують Україну. Ви вже маєте нашу підтримку і можете далі розраховувати на підтримку від нас усіх… Захищати суверенітет і незалежність України зараз — це означає захищати стабільність нашого світу. Це означає відкинути те, що міжнародні відносини можуть визначатися силою і хаосом».
Прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі заявив, що захоплюється українським народом: «Ваша сміливість, прагнення жити у вільній суверенній країні та ваша відданість європейським цінностям — це натхнення для усіх нас. Італія підтримує ваш народ, родини загиблих і постраждалих, мільйони тих, кому довелося залишити свої домівки... Ми хочемо допомогти вам захиститися і здобути стійкий мир, на тих умовах, які ви будете вважати прийнятними».
Голова представництва Євросоюзу в Україні Матті Маасікас записав відеозвернення українською мовою. Він наголосив, що цього року Україна вперше зустрічає День незалежності у статусі країни-кандидата на членство в ЄС: «Європа святкує разом з вами і Європа сумує разом з вами. Ми залишаємося поруч. ЄС і далі підтримуватиме Україну, її відбудову та реформи, необхідні для вступу країни до Євросоюзу. Бо ми - одна родина. Ми поділяємо ті самі цінності і хочемо жити в демократії і процвітанні, а не в темряві тоталітаризму. Разом ми - Європа. Слава Україні!»
Важливо, що деякі союзники України свої словесні вітання підкріпили й значними пакетами військової допомоги.
«Від імені всіх американців я вітаю народ України з Днем Незалежності. Сьогодні і кожного дня ми стоїмо поруч з українським народом, щоб проголосити, що темрява, яка керує автократією, не зрівняється з полум’ям свободи, яке освітлює душі вільних людей усюди», - заявив американський президент Джо Байден. Після чого – оголосив про новий, найбільший пакет військової допомоги для нашої держави на суму в $2,98 мільярда.
До цього пакету військової допомоги увійдуть:
- шість систем протиповітряної оборони NASAMS.
- 245 тисяч артилерійських снарядів калібру 155-мм;
- 65 тисяч мінометних снарядів калібру 120-мм;
- до 24 протиартилерійських РЛЗ;
- безпілотники Puma та обладнання для БПЛА Scan Eagle;
- системи боротьби з безпілотниками VAMPIRE;
- ракетні системи з лазерним наведенням;
- фінансування навчання, обслуговування та підтримки.
Крім того, Україна в День Незалежності отримала від США $3 мільярди до державного бюджету у формі безповоротного гранту.
Британський прем’єр Борис Джонсон у своєму відеозверненні спершу привітав українців: «Я ніколи не сумнівався, що Україна переможе в цій боротьбі, бо жодна сила на землі не здолає патріотизму 44 мільйонів українців. І скільки б це не зайняло часу, Сполучене королівство стоятиме поряд з Україною і забезпечуватиме всі можливі військові, економічні та гуманітарні потреби. Одного дня Україна пройде через це випробування і здобуде історичну перемогу. І коли це момент прийде, а він прийде, ми у Британії будемо пишатися тим, що є друзями України. Слава Україні!»
А згодом прем’єр Джонсон – узяв та й прибув в українську столицю (уже втретє за ці півроку, - Ред.). І не з пустими руками, а з пакетом допомоги на понад 50 мільйонів фунтів стерлінгів, до якого увійдуть, зокрема, 850 мікродронів Black Hornet. Повідомляється, що ці дрони спеціально розроблені для використання в містах і селах і призначені для виявлення сил противника, що наближаються.
Крім того, Велика Британія готується надати Україні засоби для пошуку мін у прибережних водах — найближчими днями українські спеціалісти вчитимуться використовувати їх у Британії.
Не менш приємно здивували Іспанія та Румунія.
Так, Мадрид передав Україні повну батарею протиповітряної оборони (номенклатура не повідомляється, втім, раніше іспанські ЗМІ писали, що може йтися про ЗРК Shorad Aspide, - Ред.), 20 броньованих машин та 75 палет із боєприпасами для польової артилерії. А ще – 1000 тонн дизеля вартістю близько 2,5 млн євро, 30 тисяч комплектів зимової військової форми, 15,6 тисячі курток, 15 тисяч костюмів та кілька тисяч одиниць додаткового одягу.
А Бухарест – десятки тисяч боєприпасів, сотні одиниць стрілецької зброї та запчастин для військового обладнання.
До слова, 23 серпня, під час другого саміту Кримської платформи, Олаф Шольц оголосив про новий пакет військової допомоги – це системи ППО (ймовірно, йдеться про ЗРК Iris-T), ракетні системи і тонни боєприпасів, які нададуть Україні Канада і Німеччина. Крім того, ФРН спільно із Японією надасть Україні 60 млн доларів на створення зерносховищ. А Канада – окремо – виділить 450 млн доларів у позиках українцям на закупівлю палива на зиму.
Щиро дякуємо, друзі, за вашу допомогу! Хай навіть і словом, але це також важливо. Ми вистоїмо і обов’язково Переможемо!
Мирослав Ліскович. Київ