Комісія ООН поки не встановила осіб російських військових, які здійснювали злочини в Україні
Незалежна міжнародна комісія ООН щодо розслідування порушень в Україні встановила, що у Київській, Чернігівській, Харківській та Сумській областях України були вчинені воєнні злочини і їх здійснювали поки що не встановлені російські військові.
Як передає кореспондент Укрінформу, про це повідомили члени Комісії під час пресконференції у Женеві в п’ятницю після презентації усного звіту для Ради ООН з прав людини.
"Базуючись на зібраних наразі доказах, після проведення розслідування у цих чотирьох згаданих областях (у Київській, Чернігівській, Харківській та Сумській областях – ред.) ми встановили, що в Україні були вчинені воєнні злочини. Вибухова зброя застосовувалася військами російської федерації у населених районах без розрізнення цивільних та комбатантів. Ми були приголомшені великою кількістю страт та інших порушень, вчинених російськими військами", - заявив голова Комісії Ерік Мосе.
Він додав, що Комісія також "отримала систематичні свідчення тортур та жорсткого поводження в умовах незаконного утримання на об’єктах в Україні та рф".
Член Комісії Ясмінка Джумхур додала, що Комісія також проводила розслідування випадків сексуального та гендерного насильства з боку російських військових. "Комісія задокументувала випадки, коли російські солдати здійснювали такі злочини. Також ми задокументували факти, коли щодо дітей вчинялися насильство та злочини, включаючи примусове переміщення та відокремлення від членів родини", - заявила вона.
Джумхур наголосила, що Комісія має підтвердження того, що "жорстоке поводження, тортури, вбивства, сексуальне насильство робилися особами, які на момент вчинення цих злочинів були російськими солдатами".
Вона додала, що під час розслідування у чотирьох українських областях було встановлено лише два випадки жорстокого поводження з російськими солдатами з боку українських сил. При цьому члени Комісії наголосили, що зафіксовано велику кількість порушень, включаючи воєнні злочини, здійснені російською стороною.
Наразі Комісія, яка також співпрацю з Міжнародним кримінальним судом, не встановила конкретних осіб, причетних до вчинення воєнних злочинів. Очікується, що такі імена будуть вже у загальному звіті Комісії, якій буде презентовано у березні 2023 року.
Як повідомлялося, 4 березня Рада з прав людини ООН прийняла резолюцію 49/1 про "становище у сфері прав людини в Україні, що склалося внаслідок російської агресії". Відповідно до цієї резолюції, Рада з прав людини заснувала Незалежну міжнародну комісію з розслідування в Україні (The Independent International Commission of Inquiry on Ukraine)
До складу Комісії увійшли три незалежні експерти: Ерік Мосе (Норвегія), Ясмінка Джумхур (Боснія та Герцеговина) та Пабло де Грейфф (Колумбія). Мосе був обраний головою Комісії.
15 вересня під час брифінгу у Відні голова Комісії відзначив "дуже широкий" мандат Комісії, якій доручено розслідувати "всі ймовірні порушення та утиски прав людини та порушення міжнародного гуманітарного права та пов'язані з ними злочини в контексті агресії проти України, вчиненої російською федерацією". За словами Еріка Мосе, загальний мандат Комісії не обмежений якимись конкретними географічними районами України і стосується усіх ймовірних порушень та злочинів, здійснених на всій територій України, і навіть за її межами (якщо вони тісно пов'язані з російською агресією проти України).
Мосе також повідомив, що Комісія зверталася за співпрацею до російської влади, однак наразі з російського стороною діалогу не встановлено.