Націєтворення: точки дотику німців і українців

Збереження національної ідентичності – одна з головних задач для народу, який прагне створити й утвердити свою державність.

Такі сторінки доволі характерні для історії багатьох європейських народів у ХІХ ст. Не були винятком із цієї закономірності й німці та українці. Відтак, за логікою історичного процесу, вони повинні мати схожі державницькі цінності. А як же було насправді?

Предками сучасних німців вважаються германські племена, утворені на уламках Західної Римської імперії в V–VI ст. Вони формували племінні княжіння, котрі з часом поєднувалися під владою єдиного монарха. Для середньовічної Німеччини були характерними рицарські ордени, торгові республіки і міста-держави. Однак, незважаючи на те, що це були доволі дрібні адміністративні утворення, вони повсякчас виявляли схильності до створення союзів з огляду на національну близькість. Лише в 1871 р. під егідою Пруссії всі німецькі території були сполучені в єдину державу: нація змогла консолідуватись і заявити про себе як про цілісного суб’єкта.

На теренах сучасної України в той же період V–VI ст. відбувалися процеси консолідації східнослов’янських племен, які призвели до створення Давньоруської держави. Однак з огляду на її значні територіальні обшири в ХІ–ХІІ ст. вона була огорнута процесами феодальної роздробленості. Через це починаючи з 1340 р. давньоруські території на довгий час розпорошилися між різними державами. Станом на середину ХІХ ст. основна частина українських етнічних територій була сконцентрована в російській імперії й Австро-Угорщині. На хвилі загальноєвропейських національних рухів у межах обох імперій українці стали формувати національні осередки, які вже виробляли конкретні програми відродження української державності. Так само, як і в німців, відбувалося становлення політичної нації, яка змогла на весь голос повідомити світові про створення самостійної держави в 1917 р. після розпаду російської імперії і, переживши часи радянського панування, відродитися в 1991 р.

ШАНОВНІ НІМЦІ, НАШІ З ВАМИ ІСТОРІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО СТАНОВЛЕННЯ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ЛИШЕ ЗВУЧАННЯМИ ВЛАСНИХ НАЗВ. ЗАРАЗ САМЕ ЧАС ПРОЯВИТИ СВІЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ХАРАКТЕР!

Національна академія СБУ