Усього 45 днів прем’єрства Ліз Трасс: підтримка України збережеться
Уже вимальовується трійка кандидатів на посаду прем’єр-міністра Великої Британії, серед них – великий друг нашої держави Борис Джонсон
На Ліз Трасс покладали дуже великі надії, називали зіркою наступної генерації світових лідерів, «залізною леді 2.0». Проте «нової Тетчер» із неї не вийшло. Шкода…
20 жовтня Трасс офіційно оголосила про свою відставку з посади лідера Консервативної партії, а отже, і прем’єр-міністра. Вона, до слова перша глава уряду, яка завершує свої повноваження через настільки короткий строк – 45 днів – не через хворобу або переворот. Попередній «антирекорд» встановив Джордж Каннінґ, прем'єрство якого тривало 118 днів, перш ніж він помер у 1827 році через туберкульоз.
Чому пішла Ліз Трасс?
Якщо дуже стисло, то причиною стала запропонована Ліз Трасс фінансова реформа, яка призвела до відставки ключових міністрів, зокрема канцлера скарбниці, спричинила хаос в економіці, обвалила фунт стерлінгів, який уперше зрівнявся і навіть упав нижче за курс американського долара (довелося втручатися національному банку і швидко друкувати гроші, щоб врятувати економіку, - Ред.), переполошила фондові ринки, змусила інвесторів масово продавати державні облігації.
В результаті – популярність торі впала до рекордно низьких позначок. А особистий рейтинг Трасс на момент її відходу не дотягував навіть до 15%, що нижче, ніж у будь-кого з британських прем’єрів у сучасній історії.
«Пані Трасс намагалася вдатися до радикальних реформ, різко зменшивши податки. Не аналізуючи глибоко деталі цієї економічної доктрини, варто відзначити, що час для її втілення був вибраний невдало: в Британії зросла інфляція – до 10%, подорожчали енергоресурси, що стало відчутним як для підприємств, так і домогосподарств. Крім того, реформа втілювалася швидко, без відповідної підготовки – це той недолік, який ми нерідко відмічаємо і в українських законодавчих ініціативах. Потрібне предметне обговорення з реальним сектором економіки, експертами, погоджені дії уряду, Нацбанку і т.д.» - коментує Укрінформу колишній прем'єр-міністр України Анатолій Кінах.
Та не тільки це призвело до відставки прем’єра.
«За цей короткий період – 1,5 місяці – уряд Трасс зробив спробу зменшити навантаження на бюджет країни по сплаті субвенцій на комунальні послуги (енергоресурси зросли в ціні), знайти альтернативні способи газовидобутку (британське суспільство і експерти раніше вже мали сумніви в його екологічності). Окрім того, спершу міністр фінансів, а згодом і міністр внутрішніх справ пішли з посади, а саме «міністропад» і спричинив відставку Джонсона», - нагадує пан Кінах.
Колишній посол України у Великій Британії, екс-заступник міністра закордонних справ Володимир Хандогій доповнює: «Трасс була хорошим міністром закордонних справ. Підтримувала Україну і за це їй велика подяка. Але прем’єрське крісло – то трохи інше. Вона повністю провалила економічну політику в дуже складні часи, викликані, у тому числі, агресією росії проти України. Вона примудрилася за місяць налаштувати проти себе практично весь бізнес і налякати громадян своїми реформами».
За словами експерта-міжнародника Агії Загребельської, для Сполученого Королівства – це безпрецедентна ситуація: «За 300 років жоден прем’єр не був на своїй посаді такий короткий строк. Так само ніколи так швидко не йшли у відставку два прем’єри поспіль – у липні Джонсон, у жовтні Трасс».
Також, продовжує вона, ніколи за такий короткий термін не йшов у відставку міністр фінансів, і це все не співпадало в часі зі смертю монарха та війною на європейському континенті.
«Проте я переконана, що Велика Британія має достатньо стійкі інституції та традиції, щоб пережити цю турбулентність», - підкреслила пані Загребельська.
Чого очікувати Україні?
Зрозуміло, що для України така політична чехарда в Британії, яка є одним із найпотужніших лобістів нашої держави у світі, неприємна – краще, щоб там була стабільність, щоби прем’єр був довгостроковий. Втім, на думку експертів, хто б не прийшов на місце Ліз Трасс – військово-політична допомога Україні з боку Лондона не припиниться, а продовжиться.
«Урядова політика Великої Британії є спадковою з точки зору традиції виконання обов'язків міністрів, які вже готуються до передачі справ. Зрештою, будь-який міністр – це політична фігура, а політичний курс реалізують постійні державні міністри (фактичні заступники політичних призначенців). Наразі курс на підтримку України є міжпартійним парламентським консенсусом», - розповідає політолог Андрій Мартинов.
«Консервативна партія цілковито підтримує Україну. Лейбористи – теж», - доповнює аналітик-міжнародник Олександр Ярощук.
Навіть за умов виборів, які можуть відбутися вже наступного року, якщо консерватори не зможуть подолати наслідки кризи і гарантувати економічну стабільність в країні, в британському парламенті буде проукраїнська більшість.
«На щастя, у цьому в Британії є консенсус серед політичних еліт. Зокрема, лідер лейбористів Кір Стармер висловлював підтримку Україні та закликав уряд надавати нашій державі всю необхідну допомогу», - додав експерт.
Звісно, є питання щодо окремих кандидатів. Наприклад, Ріші Сунака. Однак підтримка України збережеться – під питанням лише її розмір.
«Звісно ж, якщо Борис Джонсон знову буде прем’єр-міністром, то є всі шанси, що підтримка навпаки посилюватиметься. Наприклад, у формі додаткового озброєння чи посилення тренувальної місії», - вважає Олександр Ярощук.
Лондон чітко розуміє, що путін не зупиниться в Україні. А не зупинивши путіна – з ним, не виключено, доведеться мати справу десь під Парижем або навіть Дюнкерком. Історію на Туманному Альбіоні добре пам'ятають. Тому повторення 1938-го року не буде.
«Ненависть до путінського режиму об'єднала навіть непримиренних опонентів. Допомога, справжня і дієва, з боку Британії йтиме надалі», - наполягає політичний експерт Євген Савісько.
Зрештою, понад 80% британців, згідно соцопитувань, виступають проти агресії путіна і за надання Україні всієї необхідної зброї.
«Народ Британії підтримує Україну. Уряд і парламент країни – також. Отже, переконана, що зміна очільника уряду не змінить курс королівства», - переконує Агія Загребельська.
Але важливо, щоб український народ також підтримував Британію у ці складні часи. Та дотримувався «санітарної зони».
«Є питання внутрішньої політики королівства, в які ми не маємо жодного права втручатися. В даному випадку – у виборчий процес, висловлюючи свою прихильність тому чи іншому кандидату», - підкреслила вона.
Нагадаємо, що в офіційному акаунті України у Twitter, який, за даними ЗМІ, веде Офіс президента, 20 жовтня зробили публікацію, яка недвозначно вказує на симпатії до Бориса Джонсона. Там опублікували мем, на якому зображено зірку британського комедійно-драматичного серіалу «Краще подзвоні Солу» Боба Оденкерка. На картинці він одягає маску Джонсона, а поруч шрифтом як на постері серіалу написано «Краще подзвоніть Борису».
Через публікацію згаданого мема українська сторона, пише видання Newsweek, зіткнулася з критикою з боку британців, які розцінили це як втручання у внутрішню політику країни.
Наразі цей твіт більше недоступний. І це добре. Публічна підтримка Україною Гіларі Клінтон у 2016 році уже давно мала когось і чогось навчити. Якщо ми знову опинимося в такій парадигмі, то для України це буде серйозним проколом. Ми повинні вибудовувати системну співпрацю з огляду на наші двосторонні дії та інтереси, а не намагатися втрутитися в кампанію з виборів лідера Консервативної партії й, відповідно, британського уряду.
Але звісно, багатьох цікавлять перспективи переобрання Бориса Джонсона, який повідомив, що намір брати участь у виборах, адже «це питання національних інтересів».
Хто наступний прем’єр?
Як обиратимуть нового прем’єра?
Консерватори вирішили, що перед тим, як балотуватися в прем'єри, кандидатам необхідно буде заручитися підтримкою мінімум сотні депутатів Партії (зараз їх, нагадаємо, 365, тому кандидатів не буде більш як три, але якщо тільки одна людина набере потрібну кількість голосів, то саме він і стане новим прем'єром, - Ред.).
Далі, 24 жовтня, шляхом голосування серед депутатів визначать двох фаворитів.
Нарешті, із 25 по 28 жовтня відбудеться онлайн-голосування серед усіх 170 тисяч членів Консервативної партії по всій Великій Британії. Вони і визначать, хто стане новим прем'єр-міністром.
Тобто на все про все — менш як тиждень. До слова, наступника Терези Мей консерватори обирали майже два місяці, а наступника Джонсона — місяць.
У кого найбільші шанси?
Якщо вірити букмекерам, то найбільші шанси стати новим лідером Консервативної партії мають: колишній міністр фінансів Ріші Сунак, лідерка Палати громад Пенні Мордонт, нинішній міністр фінансів Джеремі Гант, міністр оборони Бен Воллес та… Борис Джонсон.
Проте Гант заявив, що втретє пробувати щастя не буде, а Воллес – що йому важливо надалі працювати над «інвестиціями в британську армію та розвідувальні служби» і що він «схиляється до кандидатури Джонсона».
Отже, по суті, вимальовується трійка кандидатів.
Хто серед них лідирує?
Станом на вечір 21 жовтня (дані оновлюються): видання The Times і The Telegraph повідомляють, що Сунак має підтримку 79 членів парламенту від торі, Джонсон – 44, Мордаунт – 20.
На думку Агії Загребельської, важко прогнозувати щось в британській політиці останніми місяцями. Але поки що шанси Джонсона очолити уряд їй здаються далеко не гарантованими.
«З одного боку, дійсно, враховуючи падіння рейтингу торі, їм потрібен харизматичний лідер, який здатен закохати в себе виборця. З іншого, враховуючи суттєві економічні проблеми країни та виклики, які її чекають взимку, їм потрібен лідер, який зможе провести Велику Британію через цю турбулентність. І Сунак виглядає найбільш вдалою кандидатурою для цього», - зауважила експерт.
Оптимальним було б поєднання Сунака та Джонсона, щоб отримати дві переваги одночасно.
«І нібито навіть обидва вже заявили, що потенційно готові до співпраці. Втім, після відставки Джонсона пройшло небагато часу і не зрозуміло, чи зможуть обидва відкласти в бік емоції та минулі зради (а відставка Сунака, нагадаємо, допомогла спровокувати рух, внаслідок якого Джонсон погодився піти у відставку після серії скандалів, - Ред.), щоб ефективно працювати разом», - додала пані Загребельська.
Схожу оцінку дав Анатолій Кінах: «Шанси Джонсона повернутися на прем’єрський пост – 50 на 50».
Натомість два інших експерти більш оптимістично оцінюють друге прем’єрство Джонсона.
«Досвід. Характер. Харизма. Вміння боротися. Він не боїться приймати жорсткі, а за необхідності і непопулярні рішення. В умовах непередбачуваних кроків путіна… саме такий лідер і має очолити британський уряд», - наголосив Євген Савісько.
«Джонсон здатний об’єднувати людей і приймати важливі рішення, і головне – доводити їх до завершення. Звісно, Сунак теж має великі шанси, але, судячи з останніх опитувань, він є ризиком, тоді як Джонсон може дати Британії те, що зараз найбільш потрібно: політичну і економічну стабільність», - резюмував Олександр Ярощук.
Що ж, ім’я нового прем’єра Великої Британії почуємо рівно за тиждень. А поки – слідкуватимемо за перебігом подій, не забуваючи при цьому, що кого б не обрали, співпраця із Україною буде продовжена.
Мирослав Ліскович. Київ