Субмарина USS Rhode Island: щоби путін поводився гарно
Що відомо про надпотужний американський атомний підводний човен, який прямує до берегів Європи
Американський атомний підводний човен USS Rhode Island (SSBN-740), водотоннажністю 16 764 т і довжиною 170 м, був помічений у Середземному морі. Субмарина прибула до Гібралтару 1 листопада, супроводжуючи новітній атомний авіаносець «USS Gerald R. Ford».
USS Rhode Island відноситься до підводних човнів типу «Огайо» — найбільших американських стратегічних атомних підводних човнів третього покоління, які були побудовані з 1981 по 1997 рік. Човни типу «Огайо» становлять основу стратегічних наступальних ядерних сил США. Човни такого типу часто виходять на бойові патрулювання, проводячи у морі 60% часу. З 2002 року – це єдиний тип ракетоносців, які перебувають на озброєнні ВМС США. На даний час 14 з 18 підводних човнів серії мають на озброєнні по 24 міжконтинентальні балістичні ракети системи «Трайдент» (Тризуб), оснащених головними частинами, що розділяються. Кожна з окремих частин боєголовки оснащена системою індивідуального наведення. Боєголовки «Трайдент II» становлять 52% від ядерного арсеналу США та 100% - ядерного арсеналу Великобританії.
USS Rhode Island — 15-й у серії з 18 атомних підводних човнів третього покоління класу «Огайо». Субмарина була прийнята на озброєння ВМС США у 1994 році. Човен може нести 24 міжконтинентальні ракети Trident II, які здатні вражати цілі на відстані до 11 тис. км із максимальною швидкістю понад 24 тис. км/год.
Присутність атомних підводних човнів у Гібралтарі є сигналом США путіну, щодо стримання його намірів застосування тактичної ядерної зброї у війні проти України.
Джон Креддок, командир американської оперативної групи 69, наголосив, що такий візит човна ВМФ США посилює тверду відданість підтримці України з боку європейських союзників.
На підводних човнах типу "Огайо" встановлена система управління вогнем Mk 98, яка дозволяє підготувати всі ракети до пуску протягом 15 хвилин. Під час передстартової підготовки система здійснює розрахунок балістичних даних та програмує ракету. Також електроніка виконує передстартову перевірку та здійснює контроль готовності до запуску. Обчислювальний комплекс, який входить в Mk 98 під час передстартової підготовки, за потреби, може одночасно перепрограмувати всі ракети.
Пуск ракет може здійснюватися з 15-20 секундним інтервалом з глибини до 40 м, при швидкості ходу близько 5 вузлів і хвилюванні моря до 6 балів із 9 можливих. Всі 24 ракети можуть бути випущені в одному залпі.
Для більшої надійності при ураженні ракетних шахт супротивника використовується так званий спосіб "2 по 1" - націлювання на одну шахту одразу двох різних ракет. У цьому випадку ймовірність успішного ураження становить 95%.
Нюанс: усі човни серії оснащені чотирма торпедними апаратами для самооборони. У боєкомплект входить десять торпед Mk-48, які можуть використовуватись проти підводних човнів та надводних кораблів.
Богдан Тузов, Київ
Графіка Олександр Шингур