Дві доби блекауту: як українці вижили в ці 48 годин, так вони й переможуть

Усі служби працюють самовіддано і злагоджено. А українці гуртуються, гріються, діляться адресами, де є світло та Інтернет, і весь час повторюють: “без світла, але без вас”

Черговий акт ракетного терору агресора по українських містах, 23 листопада, призвів до того, що у більшість областей залишилися без світла, води, тепла, зв’язку та Інтернету. Втім, українців це не зламало, навпаки, як і прогнозувалося, ще більше розлютило. Якщо до цього соцопитування говорили про 80% громадян, які виступають проти будь-яких переговорів із путіним, то, вочевидь, за останні дві доби ця цифра тільки зросла. Так, інфраструктурі дісталося, але вражає те, наскільки швидко енергетики та комунальники повернули її до робочого стану.

Як це було — в огляді Укрінформу.

48 ГОДИН: ХРОНОЛОГІЯ ПЕРЕМОГИ НАД БЛЕКАУТОМ

23 листопада

12:27-14:00. Європейський парламент ухвалив резолюцію про визнання російської федерації державою-спонсором тероризму. У більшості областей України почали оголошувати повітряну тривогу. Повідомляється, що ворожа стратегічна авіація випустила багато ракет.

На Одещині та Дніпропетровщині працює ППО. Згодом уся карта України, окрім тимчасово окупованого Криму, — стала “червоною”.

Офіс президента реагує на обстріли: “Терористи одразу (після рішення ЄП, - Ред.) підтверджують, що вони терористи — запускають ракети. Наївні невдахи”.

14:01-15:00. У Києві чутно звуки вибухів. Є влучання. В деяких районах міста зникло електропостачання. Запроваджуються екстрені відключення світла.

Тим часом Львів — без світла, також є перебої з водопостачанням. Удари ворожих ракет по Вінницькій області, під обстрілом ворога — об’єкти критичної інфраструктури.

Офіс президента: “російські терористи намагаються знищити об’єкти енергозабезпечення. Зафіксовані вибухи в різних регіонах країни. У Вишгороді на Київщині є влучання в житловий будинок”.

Укрзалізниця повідомляє про знеструмлення ділянки у столиці, Дніпрі, Миколаєві, на Львівщині, Вінниччині, Сумщині та Харківщині: “Відправлення найближчих поїздів можливе із затримкою, задіяно резервні тепловози. Рух кільцевої електрички у столиці тимчасово призупинено”.

15:01- 16:00. Голова поліції Київської області Андрій Небитов публікує наслідки влучання ракет по Києву.

Укренерго попереджає, що електроенергії не буде протягом доби.

Секретар РНБО Олексій Данілов: “Диктуємо по складах. Ні ваші ракети. Ні ваші «шахіди». Ні ваші обстріли пологових будинків ані на міліметр, ані на крок не наблизять ваше бажання про перемовини. Лише єдине бажання — нищити рашистську потвору. З країною-терористом — перемовини тільки через приціл Сил оборони!”

У різних регіонах України зафіксовані вибухи внаслідок ракетної атаки росіян. Майже по всій країні перебої зі світлом, мобільним зв'язком, також є проблеми з водопостачанням та опаленням.

У половині регіонів оголосили про відбій повітряної тривоги. Проте у Дніпропетровській та ряді областей - повторна ракетна небезпека.

16:15-17:00. 9 постраждалих внаслідок вибуху в столиці. 8 із них госпіталізовані.

В громадах Дніпропетровщини немає світла, знеструмлено насосні станції, через що можуть бути перебої з водою.

Сили ППО збили 8 ракет в Кременчуцькому районі.

Через перебої зі світлом з'явились проблеми з мобільним зв'язком. МВС нагадує, як підключитись до мережі іншого оператора.

Через зниження частоти в енергосистемі України на Рівненській, Південноукраїнській та Хмельницькій АЕС спрацював аварійний захист, внаслідок чого всі енергоблоки були автоматично відключені. Крім того, тимчасового знеструмлено більшість ТЕС і ГЕС.

Укрзалізниця повідомляє про затримку 12 потягів у середньому на 1,5 години.

У Києві повний блекаут, місто освітлюється лише фарами машин.

17:05-17:45. По всій країні — значні проблеми з інтернетом. Втім, енергетики починають потрохи підключати критичну інфраструктуру. В декількох містах почало з'являтись світло. Зокрема, у Львові, Вінниці, Дніпрі, Одесі, Миколаєві та частково в Києві.

18:00-20:00. У Вишгороді на Київщині — троє людей загинуло, 20 травмовано. Загалом по Україні — шестеро загиблих і 36 поранено. Це що стосується тільки «вечірніх» і «обідніх» обстрілів.

За інформацією Повітряних сил, по Україні було випущено 70 ракет Х-101/Х-555 та "Калібр", з них 51 було збито. Також було збито п’ять ударних БПЛА типу "Ланцет".

Наслідки ракетних атак росії також відчула Молдова. Відбувся стрибок частоти в нашій технічно спільній енергомережі, який спричинив втрату зв’язку Молдови з електричною мережею Європи, звідки країна отримує частку електричної енергії.

Європейський банк реконструкції та розвитку схвалив пакет фінансування в сумі 372 млн євро для надання підтримки компанії Укренерго.

По країні розгортаються “Пункти незламності” зі світлом й інтернетом на випадок серйозних уражень систем електропостачання, а також запущено сайт із мапою цих пунктів.

20:30-22:00. Укренерго — про обстріли інфраструктури: “Приводів для паніки немає. В енергетичній компанії є чіткі плани та протоколи дій, які вже зараз виконуються”. Значна частина областей країни все ще без світла.

24 листопада

00:24-06:00. По всій Україні триває відновлення енергопостачання. Енергетики, комунальники, ДСНС працюють цілодобово.

У Кривому Розі на Дніпропетровщині майже до 5 години ранку тривала операція з підняття шахтарів зі знеструмлених шахт, наразі всіх 653 гірників вивели на поверхню. Президент звернувся до Радбезу ООН із закликом реагувати на російський терор.

07:00-10:00. У Києві енергетики та «Київводоканал» частково стабілізували електропостачання на одному з ключових об’єктів: вода починає подаватись споживачам на Правому березі. На пониженому тиску поки що залишаються Святошинський, Солом’янський, частково Оболонський, Шевченківський та Подільський райони, житлові масиви «Пуща-Водиця», «Виноградар», «Нивки». 70% відсотків столиці поки залишається без електрики. У місті тимчасово не працюють трамваї: на 7 трамвайних маршрутах курсують автобуси.

Енергетики, комунальники, ДСНС працюють цілодобово

В Одесі повернули електроживлення об'єктів критичної інфраструктури, проте для зменшення навантаження на енергосистему громадський електротранспорт в першій половині дня функціонувати не буде.

В Житомирі відновили постачання електрики, води та тепла. Фактично всі котельні міста працюють, 85% споживачів забезпечені водопостачанням.

У Кіровоградській, Вінницькій та Черкаській областях відновили електропостачання, вже підключена критична інфраструктура.

У Чернівецькій області діють погодинні відключення, екстрені аварійні відключення світла наразі не застосовуються.

На Рівненщині вдалося відновити електропостачання для 70% споживачів області. Стабілізаційні графіки відключень не діятимуть.

Миколаївська, Харківська, Хмельницька та Тернопільська області – заживлені.

11:00-14:00. НАЕК "Енергоатом" працює над поверненням у роботу атомних електростанцій. Президент компанії Петро Котін: “Запорізька АЕС отримала живлення власних потреб від енергосистеми України. Всі дизель-генератори відключені та переведені в режим чергування. На енергоблоках Рівненської, Південноукраїнської та Хмельницької АЕС проводяться пускові операції”. У всіх районах Києва відновили водопостачання.

14:15-21:00. Електрику подали до всіх областей, триває підключення побутових споживачів.

В регіонах розгорнуто понад 4 тис. “Пунктів незламності”.

Дослідницька компанія Gradus Research опублікувала дуже цікаві цифри: “Лише 14% українців готові змінити місце проживання у разі блекауту, 65% залишатимуться на своєму нинішньому місці проживанні, ще 20% не визначилися”.

Голова КОВА Олексій Кулеба повідомив, що кількість загиблих на Київщині збільшилася — у реанімації померла сьома людина.

П'ять потягів затримуються в дорозі більш як на 11 годин.

25 листопада

09:00-11:00. 50% житлового фонду Києва працює в режимі аварійного відключення електроенергії. Третина будинків столиці вже з теплом і фахівці продовжують відновлювати опалення. Протягом дня енергетики планують підключати електрику для всіх споживачів почергово – на 3 години. При цьому водопостачання в місті відновлено повністю. Також відновлюється теплопостачання, аварійні бригади працюють в посиленому режимі. Робота мереж усіх мобільних операторів залежить від електропостачання — щойно енергосистема стабілізується, зв’язок з’явиться в усіх районах Києва.

До погодинних графіків відключення світла повертається Полтавщина. Централізоване водопостачання по всій області відновлене майже на 100%.

У Харкові всі споживачі вже зі світлом. По області залишаються частково без електрики близько 100 тисяч споживачів: частина жителів Ізюмської, Куп'янської, Борівської громад. Їх енергетики планують заживити протягом дня. Процес відновлення триває.

Львівщина залишається серед областей, де є труднощі з відновленням водопостачання та електропостачання. Але це питання поступово вирішується. Щодо самого Львова, то місто вже зі світлом, втім, є планові відключення.

Всі три атомні станції, що розташовані на неокупованій території, працюють

11:30-12:30. Виробники електроенергії забезпечили покриття 70% потреби. Першочергово подано живлення на об’єкти критичної інфраструктури в усіх областях: котельні, газорозподільчі станції, водоканали, очисні споруди, в деяких регіонах працює громадський електротранспорт.

В НЕК “Укренерго” повідомили, що набирають потужність атомні електростанції, працюють тепло- та гідроелектростанції, теплоелектроцентралі, включилась в роботу частина «зеленої» генерації. Енергетики продовжують відновлювати живлення побутових споживачів, але роботи ускладнюються сповільнюють складні погодні умови. Через сильний вітер, дощ та мінусову температуру вночі до пошкоджень, завданих російськими ракетами, додаються обмерзання та пориви проводів в розподільчих мережах (обленерго).

Крім того, в компанії наголосили, що дефіцит електроенергії в системі зберігається. Наразі це 30% від загального обсягу споживання.

Глава “Укренерго” Володимир Кудрицький: “Українська енергосистема пройшла найскладніший етап після останньої атаки росіян. Всі області заживлені, енергосистема знову з’єднана з енергосистемою Євросоюзу. Всі три атомні станції, що розташовані на неокупованій території, працюють. Через 1-2 дня вони вийдуть на свою нормальну планову потужність, і ми очікуємо, що можна вже буде перевести наших споживачів замість аварійних на планові графіки».

МІЖНАРОДНА РЕАКЦІЯ: СТОЇМО ПОРУЧ З УКРАЇНОЮ

Європарламент нагадав, що недаремно визнав росію державою-спонсором тероризму.

Урсула фон дер Ляєн написала, що такі дії кремля – це воєнні злочини. «Жінки, чоловіки і діти замерзають у темряві через цілеспрямовані і варварські обстріли цивільної інфраструктури України, єдина мета яких – терор цивільних». Вона додала, що ЄС «на повній швидкості» працює над дев'ятим пакетом санкцій проти росії.

Заступниця генерального секретаря ООН Розмарі Дікарло у стилі класичної риторики організації заявила, що “ООН рішуче засуджує ці атаки і вимагає від рф негайно їх припинити”.

Держсекретар Ентоні Блінкен наголосив, що «жахлива тактика не зламає рішучість України і її партнерів». Згодом Пентагон оголосив про виділення додаткової військової допомоги Україні на $400 млн.

Президент Франції Емманюель Макрон назвав удари по цивільній інфраструктурі – воєнним злочином, який не може залишитися непокараним. Він пообіцяв мобілізувати міжнародну підтримку Україні, “щоб допомогти їй встояти і гарантувати їй доступ до енергій”.

Президентка Молдови Мая Санду висловила своє обурення обстрілами цивільної структури в Україні і висловила співчуття рідним загиблих. Вона наголосила, що “ми не можемо довіряти режиму, який занурює нас у темряву і холод та цілеспрямовано вбиває людей лише заради того, щоб тримати інших у бідності та страху”.

Польський міністр оборони Маріуш Блащак на пропозицію Німеччини надати Варшаві систему Patriot для захисту неба сказав, що Україні така система потрібніша. «Вона має захистити Україну від ще більшої кількості жертв і блекаутів, а також збільшити безпеку на нашому східному кордоні».

ІСТОРІЇ НЕЗЛАМНИХ: ОГЛЯД СОЦМЕРЕЖ

“Соціальна згуртованість і гумор — це те, що допомагає нам зараз. Ми стаємо найбільш оптимістичною нацією. Іншого виходу у нас просто немає”, - пише у фейсбуці відома журналістка Зоя Казанжи і розповідає, як у кафе біля її будинку в Одесі поставили портативну газову плиту, готують сніданки і каву. У магазинах поруч — всі розетки зайняті комп'ютерами і телефонами, а в будинковому чаті діляться адресами, де можна поїсти і де є вайфай.

“В четвер увечері було моторошнувато, коли в’їхав у практично повністю темний і без зв’язку через Київ. Проте всі, хто мав і міг — працювали. І регулювальники на перехрестях, дай їм Боже здоров’я, і кафешки та магазинчики (на генераторах та/або повербанках), і навіть спортзали. До речі, вчергове переконався в тому, що декому світло не дуже то й потрібно. Мій кіт Тьомич знайшов мене моментально й підняв настрій своїм по-особливому лагідним муркотінням”, - ділиться своїми враженнями від блекауту дипломат, постійний експерт Укрінформу Вадим Трюхан, наголошуючи, що “рашисти горітимуть в пеклі, там для них буде багато світла, але востаннє”.

Кіт Тьомич

Режисер театру “МІСТ” Олександр Мірошніченко опублікував декілька історій — як він висловився, “не фантазії, не придумане, реально побачене – відчуте” у день ракетних обстрілів:

“З раннього ранку сусіди щось ремонтують. Свердлять і свердлять. Тривога. Вибух. Будинок струсонуло так, як при потужному землетрусі. За стінкою у сусідів: «- Твою наліво! Промазав! Доведеться нову дірку свердлити!» І продовжується ремонт…

На вулиці старанно підмітає двір двірник, сортуючи сміття по контейнерах…

АТБ. Мужик з повним з верхом возиком пива. На здивовані погляди відповідає всім і зразу:

- Дружина послала… Сказала взяти запас питва на три дні.

- А ти переконаний, що вона тебе не за водою посилала?

- За водою? Так ми помитись встигли до відключення

Біля метро. Мужик продає саморобні ножі:

- Підходьте! Антик@цапські ножі! Обрізають всі зв’язки з росією!

Сніжить. Слизько. Тривожно. В сусідньому під’їзді міняють вікна. На машині у працівників реклама: «У орків не вистачить ракет на всі наші вікна!».

Аптека. Заходить сумна жіночка:

- Дайте щось від серця. Бо вже не можу!

Аптекарка задумливо поглядає на жіночку і раптом:

- А давайте просто разом заспіваємо!

І затягнули разом « Цвіте терен». А поруч черга до «Нової пошти». Підтягнулись. Долучились. Співають… Тепліше стає...

І кого вони хочуть залякати? Кого хочуть примусити до рабства?..”

Тим часом журналістка Оксана Щербак опублікувала фото і текст, як живуть столичні “Пункти незламності”:

“До вечора киян більшає. З Інтернетом навіть тут трабли. Люди тішаться, що хоч хвилями зв’язок, але все ж є. Всі мовчки, а найголовніше - без чвар, чекають на свою чергу для підзарядки. Лиш час від часу лунають народні прокльони самі знаєте кого. Одним словом, народна платформа”.

Не обійшлося й без жартів. А куди ж без цього?

Журналіст, політичний аналітик Артем Стельмашов пише, що блекаут заскочив його з температурою під 40:

“Без світла, води, опалення та інтернету. Як всі кияни. Ютуб турботливо зберіг мені на телефон лише одне відео - Lady in red Кріса де Бурга. Вже ввечері першого дня я зрозумів, яка ж сексуальна ця Lady in red і що я буду замовляти її на всіх медляках. Сьогодні зрозумів, що і кучерявий блондин з кліпу теж нічого. А який же сексуальний Кріс де Бург!”.

Співзасновник та директор з розвитку «SaveDnipro» Артем Романюков у цей час розмірковував у сімейному чаті з друзями, коли краще народжувати:

“Одразу після обстрілу чи все ж почекати декілька днів? Бо строк у друзів вже підійшов. Але з одного боку, одразу після обстрілу треба дати час на відновлення мережі, з іншого — чим довше чекати, тим ближче наступний обстріл. І все це так буденно, під чайок. Так, ніби відпустку плануємо. Не знаю, як вони збираються нас цими блекаутами перемогти. Це ж тупо неможливо”.

Про бізнес. В Україні він справді соціально відповідальний.

Засновниця мережі салонів краси G.bar Саба Мусіна у соцмережі Інстаграм опублікувала адреси своїх салонів, де ще є світло і запрошує грітися, заряджати телефони і пити чай. І так, до слова, робила не тільки пані Мусіна.

Засновниця проєкту Made in Ukraine Юлія Савостіна пише, що її офіс нині схожий на казку "Рукавичка" на новий лад. Крім людей, які там завжди працюють, в гості зайшли кілька колег-журналістів та інші знайомі. Юлія є співзасновницею руху "Зігрій", де волонтери в'яжуть теплі речі для військових. "Майстрині приносять шапки…Кава, світло, обійми, шоколадки і інтернет - об'єднують... Ввечері діти приїдуть зі шкіл-садочків. і не розженемо ж потім", - описує Юлія Савостіна атмосферу в офісі.

А так виглядала у “безелектричні” дні Rozetka по всій країні.

“Сьогодні — це щось значно більше, ніж магазини. Це пункти обігріву, взаємопідтримки, зарядки гаджетів, місце, звідки можна подзвонити близьким і зробити донат на ЗСУ. Де можна пережити одні з найтемніших днів разом. (...) Заходьте, будь ласка, не переживайте, світла вистачить на всіх. Тисячі наших людей сьогодні допомагають сотням тисяч”, - пише співзасновник інтернет-магазину Владислав Чечоткін.

Який з цього всього висновок? Так, є перебої з електрикою. Так, ворог не зупиниться — обстріли ще триватимуть. “росії необхідний тиждень для підготовки нового масованого удару по території України. За нашою інформацією рашисти щодня підвозять 8 крилатих ракет великої дальності на аеродроми, з яких здійснюють бойові вильоти”, - наголошує представник пресслужби ГУР МО Андрій Юсов. Агресор досі сподівається, що ми не витримаємо побутових проблем й, замерзаючи у своїх квартирах та будинках без тепла, світла та води, - вийдемо на протести із вимогами до влади піти якомусь путіну на поступки. Дзуськи! З кожним ракетним ударом, з кожною новою невинною жертвою ми стаємо тільки злішими. І сильнішими. Ми — приречені вижити і Перемогти!

Мирослав Ліскович. Київ