Битва за Україну. День двісті вісімдесят перший

Рівно 31 рік тому, 1 грудня 1991 року, відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України. Тепер нам залишилося остаточно перемогти

Ми зібрали для вас інформацію про двісті вісімдесят перший день війни: чим жили Україна та українці 1 грудня 2022 року.

1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум

Першого грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України, на якому волевиявленням народу було підтверджено Акт проголошення незалежності України, ухвалений 24 серпня 1991 року Верховною Радою. Вже наступного дня, 2 грудня 1991-го незалежність України визнали Польща і Канада, 4 грудня – Литва і Латвія.

"31 рік тому, 1 грудня 1991 року Українці прийшли на референдум.... Тоді 90,32 % громадян сказали сказали «так» незалежній Україні. За це «так», висловлене 31 рік тому, ми боремося сьогодні. За наш Крим, Луганськ, Донецьк, Маріуполь... За всю Україну. За нашу землю і нашу свободу. За те, аби синьо-жовтий майорів на всіх кордонах, і щоб більше ніхто не наважився їх перекроювати. Ми обрали свій шлях: йти до Перемоги! І ми обов’язково її виборемо!» - Руслан Стефанчук, Голова Верховної Ради.

ЗАСІДАННЯ РАДИ МІНІСТРІВ ОБСЄ

У польському місті Лодзь розпочалося дводенне засідання Ради міністрів Організації з безпеки та співробітництва в Європі. Україну на головній події року в ОБСЄ представляє міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Вперше Рада міністрів ОБСЄ пройде без глави російського МЗС. Це пов’язано з рішенням польської влади не видавати візи російській делегації на чолі з військовим злочинцем лавровим. Державу-агресора на засіданні представлятиме постійний представник рф при ОБСЄ, який прибуде з Відня. На рівні постійного представника буде представлена і білорусь.

Україна закликає усі країни-учасниці ОБСЄ визнати Голодомор геноцидом українського народу, бо невизнання цього лише заохочує росію до подальшого знищення української нації – Дмитро Кулеба.

путіну не вдалося ні зламати Україну, ні зруйнувати ОБСЄ: "Ця організація, як і ООН, сказала ні спробам москви розділити її, паралізувати та зруйнувати - Вікторія Нуланд, заступниця державного секретаря США.

Євросоюз підтримує створення трибуналу щодо розслідування злочинів рф в Україні та виступає за створення відповідних правових механізмів для конфіскації заморожених російських коштів за кордоном на відбудову України. - Жозеп Боррель, високий представник ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки

Тепер питання полягає в тому, що робить можливим присутність російської таблички за цим столом. Нескінченна брехня? Незліченні погрози? Ядерний шантаж? Тисячі вбитих? Жахливі воєнні злочини? Знущання з людяності та Гельсінського заключного акта? Я думаю, що єдиним розумним поясненням є зловживання росією правилом консенсусу. Якщо є інші пояснення, то тоді нам треба визнати, що щось пішло не так з ОБСЄ, яка толерує присутність країни, яка кидає виклик кожному принципу і правилу цієї важливої інституції – Дмитро Кулеба, глава МЗС України

НАЙВАЖЛИВІШЕ

  • Верховна Рада схвалила заяву щодо нелегітимності перебування російської федерації в Організації Об’єднаних Націй та реформування ООН. Верховна Рада закликає світову спільноту визнати атаки російської федерації на об‘єкти енергетичної інфраструктури України продовженням одвічної політики геноциду українського народу.

  • Країни Європейського Союзу попередньо погодили обмеження ціни на російську морську нафту на рівні 60 доларів за барель з механізмом коригування, який дозволить утримувати обмеження на рівні 5% нижче ринкової ціни - Reuters

  • Національна асамблея Франції ухвалила резолюцію на підтримку України й наголосила на необхідності притягнення до відповідальності винних у скоєних проти України воєнних злочинах Міжнародним кримінальним судом або спецтрибуналом.

  • Міністерство оборони США уклало контракт на виробництво й закупівлю передових систем протиповітряної оборони NASAMS для України – Пентагон. Дата завершення контракту - 28 листопада 2025 року.

  • В Іспанії, окрім посольства України, конверт з вибухівкою також отримала компанія Instalaza, що виробляє зброю, яка постачається, зокрема, в Україну. Також вибуховий пристрій, захований у посилці, був відправлений на військово-повітряну базу в Торрехон-де-Ардос поблизу Мадрида та до посольства США . Глава Міноборони Іспанії заявила, що подібні дії ніяк не вплинуть на продовження підтримки України. Глава МЗС України повідомив, що у середу й четвер ще два посольства України за кордоном, крім посольства Іспанії, отримали листи з “дуже конкретними погрозами”.

ЦИТАТИ ДНЯ

  1. Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО: «Найкращим шляхом для забезпечення тривалого миру та безпеки в Європі та загалом у світі є посилення зусиль колективного Заходу для підтримки України в її протидії російській агресії».

  1. Олексій Данілов, секретар РНБО: «Ми показали всьому світу, що не треба лякатися тих, хто 30 років... лякав світ. Їх просто треба знищити, щоб вони припинили існувати як країна в тих межах, у яких вони існують. Це варвари. Говорити з ними – було б недостойно нашого народу».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

  • За інформацією Генштаба, російські окупаційні війська відводять окремі підрозділи та готують до евакуації персонал окупаційних адміністрацій з тимчасово зайнятої території Запорізької області.

  • ЗСУ уразили зосередження живої сили противника в населених пунктах Мирне, Токмак, Інженерне, Пологи, Ясне та Кінські Роздори Запорізької області, втрати противника склали понад 230 осіб, знищено більше 15 одиниць військової техніки різних типів та склад боєприпасів – Генштаб

  • Ефективність стратегії росії щодо ударів по критичній інфраструктурі України знизилася, оскільки москва вже витратила значну частину своїх придатних ракет проти тактичних цілей – розвідка Британії. Скільки росія витратила ракет дивимось в інфографіці Укрінформу.

***

  • Через обстріли окупантів затоплена головна насосна станція Каховського магістрального каналу - Сергій Хлань, депутат Херсонської облради. Це загрожує тим, що Південь залишиться без зрошення, а Іванівський та Генічеський райони Херсонської області та частина Запорізької без питної води

  • В Україну у рамках обміну полоненими з рф повернулися 50 захисників - Андрій Єрмак, керівник Офісу Президента. Серед звільнених оборонці Маріуполя та "Азовсталі». Загалом Україна вже повернула з російського полону 1319 військових.

  • Від початку повномасштабного вторгнення російські війська вбили в Україні 441 дітину, 852 дітям завдали поранень – Офіс генпрокурора

НОВИНИ: УКРАЇНА

ВРУ ухвалила рішення:

  • звільнила Олександра Кубракова з посади міністра інфраструктури України та одразу призначила віцепрем’єр-міністром – міністром інфраструктури та регіонального розвитку.

  • достроково припинила повноваження народного депутата Юлії Льовочкіної, обраної до ВР від забороненої партії "Опозиційна платформа – За життя".

  • призначила членами Ради Національного банку України Анатолія Барсукова та Олену Щербакову.

  • провалила голосування за звільнення Валерія Пацкана з посади голови Рахункової палати.

  • У Ладижині, який після ракетного обстрілу місцевої ТЕС залишився без опалення, поновили теплопостачання - Сергій Борзов, голова Вінницької ОВА. Місто з населенням 18 тисяч людей залишилося без опалення 23 листопада після ракетного обстрілу Ладижинської ТЕС.

  • Президент НАЕК "Енергоатом" підписав наказ про звільнення заступника головного інженера Запорізької атомної електростанції Юрія Чернічука через наявність підтвердженої інформації про колабораційну та зрадницьку діяльність.

  • У Києві пройшло жеребкування фіналістів Національного відбору на Євробачення-2023 й презентація їхніх пісень. За результатами жеребкування, концерт відкриватиме скрипаль і виконавець Mоіsеi з композицією "I’m Not Alone". За ним виступатиме гурт Oy Sound System з піснею "Ой, тужу", а тікторкер і співак Demchuk з композицією "Alive" виступить третім.

  • Служба безпеки України завершила контррозвідувальні заходи, які проводила на території Свято-Кирило-Мефодіївського жіночого монастиря Мукачівської єпархії УПЦ (МП) на Закарпатті – СБУ. Серед виявленого брошури, у яких заперечується право України на незалежність і наголошується, що росію, Україну та білорусь «нельзя разделить». В монастирі навіть розробили так звану «пам’ятку», де аргументували, чому саме не можна відмовлятися від згадки московського патріарха. У випадку непокори – залякували «бути відстороненим від усякого священства».

  • Співробітники СБУ оголосили підозру організаторам богослужіння, під час якого у Києво-Печерській Лаврі прославляли "русскій мір".

  • Президент Зеленський підписав указ про присудження Національної премії України імені Бориса Патона 2022 року. Цьогоріч премію присуджено 6 науковцям із Київського національного університету технологій та дизайну та директорові ТОВ "Дана-Мода" за роботу "Технології для систем захисту військовослужбовців: функціональні матеріали, композити та покриття. Розмір премії на 2022 рік установлюється на рівні триста тисяч гривень.

***

  • Україна на період опалювального сезону потребує додатково близько 3 млрд кубів газу, що в грошовому еквіваленті на сьогодні становить понад 4 млрд доларів – Нафтогаз

  • НЕК "Укренерго" залучило сумарно 372 млн євро від Європейського банку реконструкції та розвитку та Нідерландів для відновлення підстанцій та підвищення фінансової стабільності компанії.

  • 1 грудня з морських портів Одеської області вийшов караван з трьох суден, які доставлять 126 тис. т української агропродукції – Мінінфраструктури. Наразі в портах Одеської області обробляється 22 судна.

  • З початку 2022 року до бюджету надійшло на 73,8 млрд грн більше податків та зборів, ніж минулого року - Данило Гетманцев, голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики. Натомість в листопаді, вперше з початку року план надходжень , не виконаний - на 1,7%.

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

  • Президент США Джо Байден звернувся до Конгресу із запитом схвалити додаткову допомогу Україні у розмірі 37 млрд

  • Німеччина запропонувала Польщі вісім пускових установок Patriot, але Варшава продовжує наполягати на передачі цих систем ППО Україні та наголошує, що українські військові зможуть самі їх обслуговувати без втручання НАТО - Маріуш Блащак, міністр оборони Польщі.

  • Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну і введення відповідних санкцій Швейцарія заморозила російські активи на суму 7,2 млрд євро - Державний секретаріат з економічних питань (SECO).

  • Норвегія планує надавати всебічну підтримку Україні протягом тривалого часу - Йонас Гар Стьоре, премʼєр-міністр Норвегії.

  • Франція почала працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів росії - МЗС Франції

***

  • Колишній прем'єр-міністр Великої Британії й депутат від Консервативної партії Борис Джонсон візьме участь у наступних парламентських виборах країни - The Guardian

  • Лідер КНР Сі Цзіньпін закликав до зусиль щодо припинення війни в Україні під час переговорів із президентом Європейської ради Шарлем Мішелем, заявивши, що це відповідає «спільним інтересам усіх країн Євразії».

ВОРОГ

  • російський газовий монополіст Газпром у січні-листопаді 2022 року скоротив експорт газу до європейських країн на 44,5%, або на 76,3 млрд кубометрів.

  • прессекретар путіна пєсков заявив, що кремль засудить створення спецтрибуналу щодо розслідуваннь злочинів росії, вони, мовляв, «не матимуть жодної легітимності і не будуть нами прийняті, будуть нами засуджуватися».

  • Міністр лавров уперше назвав війну в Україні "війною" замість того, щоб використовувати пропагандистський термін "спеціальна військова операція". Також він заявив, що нібито представники ОБСЄ брали участь у коригуванні вогню по окупованих Луганську і Донецьку, при цьому фактів нібито коригування ударів учасниками ОБСЄ навести не зміг.

Підготувала Марина Дмитрів, Київ