Забродський: росія буде використовувати «Іскандери» вибірково, більше запускатиме іранських ракет
рф використовуватиме в Україні ракети сімейства “Іскандер” більш вибірково через їх обмежену кількість, натомість планує перейти до застосування іранських ракет Fateh-110 і їх покращеної версії Zolfaghar.
Про це в статті для Укрінформу «Вітчизняна війна. Протиборство в повітрі» написав перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони і розвідки, генерал-лейтенант Михайло Забродський.
«Зовсім не безмежні російські запаси крилатих ракет сімейства “Іскандер” і мінімальні можливості з їх виробництва в умовах санкційного тиску примушують росіян шукати інші, більш доступні засоби ураження для виконання поставлених завдань. Першим подібним кроком був перехід до широкого застосування ударних БПЛА сімейства “Шахід”. Наступним кроком, який вже спостерігається, є перенесення основної маси завдань з ураження на крилаті ракети повітряного базування. Одночасно, з огляду на обмеженість запасів крилатих ракет типу “Іскандер”, їх застосування в середньостроковій перспективі стане більш вибірковим і очікується по найбільш важливих для противника цілях», - зазначив Забродський.
Разом з тим він вважає, що росія вдасться до застосування іранських ракет Fateh-110 і їх покращеної версії Zolfaghar, постачання яких до рф відмічалося ще місяць тому. Характеристики по досяжності і точності, а також природна технічна складність перехоплення балістичної цілі і обмеженість України в необхідних засобах ППО/ПРО спонукають противника розглядати саме такий варіант, додав генерал-лейтенант.
Забродський також зауважив, що росія продовжує перекидати з “тилових” округів авіаційну техніку для поповнення понесених втрат і має ще достатньо ресурсів для ведення боротьби в повітряному просторі з існуючою інтенсивністю протягом кількох наступних років.
«Показовим є факт, що чисельність авіаційного угруповання навколо України залишається майже незмінною з початку вторгнення, щоправда, його якісний склад суттєво погіршився, оскільки російська сторона змушена замінювати сучасні втрачені літаки та вертольоти застарілими модифікаціями, іноді навіть знятими зі зберігання. Ситуація із стратегічною авіацією, зокрема із парком бомбардувальників-ракетоносців Ту-22М3 і Ту-95МС, здається, не повинна турбувати російське командування, адже серед цих літаків поки що відсутні втрати в повітрі. В той же час списочна чисельність винищувачів-бомбардувальників Су-30, винищувачів Су-34 і Су-35 – основних зразків ударної авіації ВПС рф, ще дозволяє легко поповнювати втрати авіаційної техніки. Враховуючи вирішальне значення застосування засобів повітряного нападу, командування збройних сил рф, здається, є готовим вживати саме таких заходів, іноді – навіть поступаючись необхідністю підтримувати баланс повітряної присутності в інших регіонах», - вважає Забродський.
Він також зазначив , що російські запаси крилатих ракет повітряного базування, особливо сучасних зразків, як і будь-які військові запаси не є безмежними, втім, у цьому відсутній будь-який привід для оптимізму. Просто очікувати і сподіватися, що повітряні атаки припиняться з огляду на нестачу у противника засобів ураження, є найгіршим, що можна робити в поточній ситуації. «На просте питання: коли таке може статися, існує не менш проста відповідь – ніколи», - наголосив Забродський.
Заступник голови профільного комітету також вважає, що зимовий період певною мірою ускладнює швидкий маневр засобів ППО, тож від ворога можна очікувати повернення до широкого застосування ударної авіації по об’єктах в оперативному тилу і в глибині території України.
Крім об’єктів інфраструктури, ворог, швидше за все, вдасться до ударів і по центрах підготовки українських військових.
«Суто військовою метою продовження і нарощування ударів з повітря по об’єктах в нашому тилу може стати зрив планової підготовки військ, відновлення боєздатності, постачання нових зразків озброєння і військової техніки. Це означає, що цілями повітряних ударів знову можуть стати військові полігони, бази постачання і місця зберігання, оборонні промислові об’єкти», - зазначив Забродський.
Як повідомлялося, із початку повномасштабного вторгнення росія станом на 20 листопада випустила по Україні понад 4700 ракет. Президент України Володимир Зеленський 9 грудня заявляв, що із усієї кількості ракет, випущених російською армією від 24 лютого по Україні, 62% були направлені проти цивільних об’єктів.