Битва за Україну. День триста сімдесят третій

Україна застосовує власний ракетний комплекс "Вільха-М", який може досягати цілей на відстані 110 кілометрів із набагато більшою боєголовкою, ніж M31, випущені HIMARS

Ми зібрали для вас інформацію про триста сімдесят третій день Великої війни: чим жили Україна та українці  3 березня 2023 року.

ВІЗИТ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО ЛЬВОВА

Президент Володимир Зеленський назвав змістовним та символічним третій з початку повномасштабного вторгнення росії візит президента Латвії Егілса Левітса в Україну.

У Львові Президент Зеленський і перша леді Олена Зеленська разом із Президентом Латвї Егілсом Левітсом та його дружиною Андрою Левіте вшанували пам’ять українських воїнів, полеглих під час російсько-української війни.

Президенти України і Латвійської Республіки обговорили питання першочергових потреб української оборони, створення міжнародного трибуналу та євроінтеграційні питання.

Президент України Латвійської Республіки підписали спільну декларацію про підтримку повноправної євроатлантичної інтеграції України.

Головне з пресконференції глав держав:

-   Президент Зеленський наголошує, що у питанні запровадження санкцій проти росії не може бути жодних компромісів.

-   росія не змінить свою агресивну ідеологію, тому НАТО має бути готовим до довгострокового стримування рф - Егілс Левітс, президент Латвії

-   Україна має повне право вступати до безпекових альянсів, тому Латвія підтримує вступ України до НАТО, як тільки для цього будуть відповідні умови – президент Латвії

-   У латвійському бюджеті на 2023 рік передбачено кошти на допомогу Чернігівській області, яка постраждала внаслідок російської агресії - Егілс Левітс, президент Латвії

***

Президент Зеленський зустрівся з віцепрем'єр-міністром, міністром закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстрою та міністром закордонних справ Естонії Урмасом Рейнсалу та відзначив вагому оборонну, фінансову і правову підтримку, яку ці держави надають Україні - пресслужба Президента.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

Пресконференція прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. Головні тези:

-   Ми активно готуємося до саміту (НАТО – ред.) у Вільнюсі і робимо все для того, щоб на цьому саміті були важливі оголошення. Нам буде замало «відкритих дверей» - ця фраза звучить для України вже багато років. Звичайно, ми хочемо і очікуємо від наших партнерів конкретики.

-   За рік повномасштабного вторгнення росії Україна втратила понад 3 мільйони робочих місць. Для покращення ситуації у цьому напрямку уряд вже запровадив програму єРобота.

-   Україна протягом року проведе роботи із захисту розподільчої та генеруючої енергомереж.

-   Державний борг станом на 1 січня становить $111 мільярдів, він збільшився у порівнянні з початком року на $13 мільярдів. Тобто при залучених $38 мільярдах загальна сума зростання (боргу - ред.) становила $13 мільярдів

-   Уряд України після закінчення опалювального сезону планує підвищити тарифи на електроенергію, але вразливі верстви населення не постраждають від такого рішення і зможуть скористатися монетизованою субсидією.

-   Триває активна робота над вирішенням питання конфіскації російських активів у правовій площині. Інфраструктура для залучення заморожених коштів вже створена. Перший реалізованим кейс в Україні ми вже маємо – це конфіскація активів двох російських банків на суму 17 млрд грн.

Детальніше що сказав Денис Шмигаль дивись в матеріалі Укрінформу.

***

-   Сьогодні США оголосять про надання Україні пакету безпекової допомоги на суму близько 400 мільйонів доларів – CNN.  Пакет включатиме боєприпаси для ракетних установок HIMARS і різних артилерійських систем 155-мм і 105-мм. До нього також вперше увійдуть броньовані мостоукладачі - система, для наведення мостів через траншеї і вузькі водні перешкоди.

-   Більшість міністрів закордонних справ країн-членів G20 засудили війну в Україні (без вказання, хто її розпочав) та попередили про її негативний вплив на глобальну економіку. Про це йдеться у підсумковому документі засідання міністрів закордонних справ G20 у Делі 1-2 березня 2023 року.

ЦИТАТИ ДНЯ

Володимир Зеленський, президент України: «Що нам зараз потрібно? Це артилерія, амуніція, снаряди у великій кількості, щоб зупинити росію. Не стріляти по їх території, а щоб викинути їх з нашої землі. Друге - це літаки, треба почати тренувальні місії. У цих питаннях ми маємо підтримку Великої Британії, Польщі. Так само нам можуть допомогти у тренувальних відповідних місіях наші партнери з Латвії, Литви і Естонії. І, звісно, танки. Танкова коаліція почалась, і я вважаю, як би там не було, ми отримаємо танкову армію».

Олексій Резніков, міністр оборони: «Я думаю, що це (надання Україні винищувачів) знову буде свого роду коаліція, у нас буде один основний тип та інші... Я впевнений, що у нас будуть два-три типи винищувачів, буде одна головна "пташка". І все буде залежати від того, який із них буде найкращим для України. Для наших аеродромів, для наших інженерів, для обслуговування».

Інгріда Шимоніте, прем'єр-міністр Литви: «Іноді лунають голоси про те, що все одно доведеться якось розвивати систему безпеки разом із росією. На мій погляд, таке мислення помилкове, тому що Європа має думати і розвивати свою систему безпеки без росії»

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

-   Україна застосовує власний ракетний комплекс "Вільха-М", який може досягати цілей на відстані 110 кілометрів – ЗМІ. За 7 днів використання - 50 влучань. Комплекс використовує керовані ракети з більшою дальністю та набагато більшою боєголовкою, ніж HIMARS.

-   Нацгвардійці скиданням боєприпасу з БПЛА знищили автономний самохідний ЗРК "Тор М1" та інженерну систему дистанційного мінування "Землєдєліє" російських окупантів, також знищено ворожий БМ-21 "Град" та дві самохідні артилерійські установки 2С1 "Гвоздика"  - Нацгвардія.

-   У Донецькій області поблизу міста Єнакієво українські військові знищили російський винищувач-бомбардувальник Су-34 - командування Повітряних сил

-   6 винищувачів-бомбардувальників Су-34 зникли після пожежі і можливого удару безпілотника 28 лютого на аеродромі у місті Єйськ Краснодарського краю рф -  ЗМІ.

-   У боях за Бахмут російські агресори втрачають усемеро більше військових, ніж Сили оборони України - Олексій Данілов, секретар РНБО.

***

-   У Запоріжжі під завалами житлового будинку, куди напередодні вночі влучила ракета, загинуло 6 осіб, 8 отримали поранення, 10 зникли безвісти – ОВА.

-   Міжнародний Комітет Червоного Хреста забезпечує окупантів в тимчасово окупованому смт Мангуш Маріупольського району гуманітарною допомогою, зокрема технікою - Петро Андрющенко, радник міського голови Маріуполя. Техніку передали так званому "відділу у справах дітей", який сприяє депортації та викраденню дітей України. Також гумдопомогу від МКЧХ отримало окупаційне "Управління соцзахисту населення" (УТСЗН), залучене до примусової паспортизації українських громадян.

-   На Херсонщині в селі Зміївка Бериславського району автомобілі з поліцейськими та волонтерами потрапили під ворожий обстріл, поранені троє цивільних та двоє поліцейських – поліція області.

-   Україна повернула додому тіла ще 17 полеглих оборонців з тимчасово захоплених територій - Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.  Загалом з початку повномасштабного вторгнення рф вдалося повернути тіла 1426 захисників України їхнім рідним для гідного поховання.

-   По Херсонській області 2 березня росіяни випустили 366 снарядів із важкої артилерії та "Градів", загинула 1 людина, 17, серед яких одна дитина, дістали поранення – ОВА.

-   вороги під час повномасштабного вторгнення вбили в Україні 461 дитину, ще 930 дітям завдали поранень різного ступеня тяжкості – Офіс генпрокурора.

НОВИНИ: УКРАЇНА

-   Коаліція, яка працює над параметрами майбутнього спеціального трибуналу щодо росії за злочин агресії проти України, вже налічує 29 держав – Дмитро Кулеба, глава МЗС. 26 січня, коли відбулося перше засідання цієї коаліції, в ньому взяла участь 21 держава.

-   Міністерство юстиції України подало позов про застосування санкції у виді стягнення активів у дохід України до Ігоря Ротенберга, Аркадія Ротенберга, Олександра Скоробогатька та Олександра Пономаренка. У позовній заяві просять стягнути 100% частки статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Авангард-Віларті», а також - 66,65% частки статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційний Союз «ЛИБІДЬ».

-   Президент Зеленський призначив Олександра Камишіна своїм позаштатним радником – указ президента. Камишін до 27 лютого 2023 року обіймав посаду голови правління АТ “Укрзалізниця”.

-   Дефіцит потужності в енергосистемі відсутній вже 20 день поспіль і наразі не прогнозується. Споживання повністю забезпечується електроенергією від української генерації та несуттєвим імпортом – Укренерго.

-   У 2023 році НАК «Нафтогаз України» планує збільшувати видобуток газу у західних областях України - НАК «Нафтогаз України».  Компанія має намір наростити видобуток газу у 2023 році на 1 млрд кубометрів, щоб сукупний обсяг видобутку підприємств країни наблизився до 19 млрд кубометрів.

***

-   У лютому 2023 року Україна експортувала 9,1 млн т товарів на 3,32 млрд доларів США - Тарас Качка, заступник міністра економіки України. Це більше, ніж у січні (7,89 млн т), але менше пікового воєнного вересня (9,6 млн т), і, звісно ж, ще далеко до 12,8 млн тонн у лютому 2022 року», - йдеться в повідомленні.

-   Фонд гарантування вкладів фізичних осіб на виконання рішення РНБО перерахував до спеціального фонду державного бюджету ще понад 8,8 млрд грн у справі АТ «МР Банк» - пресслужба Фонду

-   За результатами 2022 року Україна імпортувала овочів на 352,3 млн дол. США, що на 41% більше, ніж у 2021-му – Український клуб аграрного бізнесу.

-   Уряд від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну залучив від продажу облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) 353 млрд грн в еквіваленті - Нацбанк

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

-   Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про надання Україні першої партії сонячних панелей у кількості 5700 штук. Ці панелі здатні покрити 11 тисяч квадратних метрів дахів громадських будівель, постачання має відбутися до літа 2023 року.

-   Постачання «Абрамсів» відбувається за іншим графіком, ніж «Леопардів», тому що ми закуповуємо нові танки для України, це займе багато місяців, а дискусія про літаки поки не на часі - Джон Кірбі, речник Ради національної безпеки США

-   ЄС планує протягом тижнів передати Україні спільно закуплені боєприпаси – Financial Times.  Передбачається виділення 1 мільярда євро з Європейського фонду миру, який використовується для відшкодування витрат на закупівлю озброєнь.

-   Німеччина розраховує посилити боєздатність Бундесверу за рахунок танків із запасів Швейцарії, якщо передача таких буде погоджена - Арно Коллац, речник Міноборони ФРН. Про яку кількість машин йдеться, офіцер відмовився говорити,  але запевнив, що ця техніка в разі її отримання точно не буде передана Україні.

-   Міжнародна благодійна організація SOS-Kinderdorf ("SOS - Дитячі містечка") проводить перевірку щодо своєї російської асоціації у зв'язку з перебуванням у її закладі на території рф викрадених з України дітей; фінансування національної організації наразі призупинено – ЗМІ. У програмі Frontal німецького телеканалу ZDF була оприлюднена інформація про те, що у "SOS - Дитячому містечку" у підмосковному Томіліно були розміщені 13 вивезених з України дітей, яких передали прийомним батькам з рф.

-   США розширили «чорний список» торгових операцій та внесли туди ще 37 організацій, у тому числі за допомогу російській армії та підтримку збройних сил Китаю - Міністерство торгівлі США.

ВОРОГ

-   путін 3 березня, зібрав оперативну нараду з радою безпеки рф, щоб поговорити про «захист від терористів» - росЗМІ.

-   Представник МЗС росії захарова сказала, що росія вимагає від свого союзника Сербії офіційних пояснень щодо повідомлень про те, що балканська країна доставила тисячі ракет в Україну - AP. За повідомленнями ЗМІ, сербський державний завод нещодавно поставив близько 3500 снарядів калібру 122 мм для реактивних систем залпового вогню "Град". Ракети нібито були доставлені в Україну через Туреччину і Словаччину. Міністр оборони Сербії Мілош Вучевич заперечив, що його країна експортувала снаряди в Україну, але залишив відкритою можливість того, що вони могли потрапити туди через третю сторону.

-   Нафтогазові доходи росії у лютому становили 521 мільярдів рублів, порівняно з 424 мільярдами рублів у січні - за 2 місяці вони становили 947 млрд дол та скоротились на 46,4% у річному вимірі - мінфіну рф.

-   держдума рф 2 березня ухвалила у третьому, остаточному читанні зміни до закону про зв’язок, які зобов’язують компанії зберігати на серверах внутрішнє листування протягом трьох років – ЗМІ.

-   Суд у Мінську засудив нобелівського лауреата, політв'язня Алеся Бяляцького до 10 років позбавлення волі, троє інших правозахисників отримали від 7 до 9 років колонії - правозахисний центр "Вясна"

Підготувала Марина Дмитрів, Київ