Пам’яті Романа Круховського, педагога і гранатометника

Хвилина мовчання

У бригаді він навіть без військового звання залишався лідером із позивним «Мер»

З Романом Круховським Укрінформ познайомився ще у 2018 році, коли на мапі України з’явилась Тлумацька ОТГ, єдина на той час міська територіальна громада в Івано-Франківській області. Тоді до містечка Тлумач приїхали журналісти, аби довідатись, як просувається процес децентралізації.

Роман Круховський став очільником територіальної громади у 2016-му. Для представників ЗМІ він з гордістю показував відремонтовану дорогу, на яку селяни чекали понад 10 років, сучасну техніку комунального господарства, яке утримуватиме нову інфраструктуру, амбулаторію, яку рятували від занепаду. А ще він мріяв про запуск виробництва, щоб люди з громади не виїжджали, щоб у селах не зникали школи та про організацію велотуризму, аби показувати гостям красу рідної Тлумаччини з чудовими краєвидами, фруктовими садами та озерами.

Фото: Фейсбук-сторінка Романа Круховського

«Щоб перемогти в громаді, треба йти до людей. До того я був двічі депутатом райради. Сам родом звідси. Мене тут знали люди, а я знав кожне село і його проблему. Не цураюсь вилізти на стріху, подивитись на дах, заглянути у підвали старих будівель. Можливо, тому майже у кожному селі я виграв. Якщо ми не будемо рухатися, змінювати щось, ніхто нам не допоможе. Треба не гальмувати реформу, а йти вперед. Змінюватись самому і змінювати життя громади», - розповідав Роман Круховський.

Фото: Фейсбук-сторінка Романа Круховського

Вибори у 2020 році Роман Круховський програв. В його команді кажуть, що мешканці Тлумаччини ще боялися кардинальних змін, які запропонувала команда Романа Петровича. Натомість сам Круховський навіть після поразки залишався прихильником змін та реформ.

«Складалось враження, люди боялися втрачати те, що було в їхніх руках», - пригадує колишній заступник голови Тлумацької ОТГ Ігор Мандар.

Пропозицій щодо подальшої роботи у Романа Круховського було багато, але він не поспішав визначатись. Хотів відпочити і знайти новий проєкт для розвитку громади. На фронт Роман Круховський вирушив добровольцем відразу - на другий день повномасштабної війни.

«Він міг не йти служити, бо був педагогом, який понад 10 років викладав у Коледжі фізичного виховання, був завідувачем кафедри силових видів спорту, сам – майстер спорту з греко-римської боротьби і міг спокійно залишитись вдома. Але він завше займав активну і патріотичну позицію», - запевняє Мандар.

Фото: Український Південь

Спершу Роман Круховський записався у Тероборону, згодом - у 10 гірсько-штурмову бригаду, де служив гранатометником.

«У бригаді він навіть без військового звання залишався лідером із позивним «Мер», навколо нього гуртувалися люди і він завжди дбав про них. Одного разу він сказав мені, що по-іншому не вміє жити і має сам захищати своїх синів, аби пізніше вони не йшли на війну», - додає Ігор Мандар.

Фото: Фейсбук-сторінка Романа Круховського

Роман Круховський загинув 2 серпня під час штурму села Кодема Бахмутського району Донецької області у віці 42 років. У нього залишилась дружина та двоє синів.

Фото: Фейсбук-сторінка Ірини Круховської

«Є люди, з якими я готовий змінювати світ. Мій друг Роман Круховський — один із них. Я і далі не можу написати "був". Вибачте, що не можу. Вибач мені, Ромаха, що не зберіг тебе... Земля тобі пухом. Небо тобі раєм…» — написав тоді народний депутат України Ігор Фріс.

Фото: Тлумацька міська рада

Сотні людей на колінах зустрічали Романа Круховського у рідному Тлумачі. Поруч з катафалком ішли його побратими з «десятки». Пригадують, навіть на вогневому рубежі «Мер» ділився планами, як підніматиме Україну після війни.

У січні депутати Тлумацької міської ради ухвалили рішення назвати міський парк іменем Романа Круховського. Це рішення у сесійній залі підтримали одноголосно. Кажуть, у пам’ять про людину, яку на цій землі справді поважали.

Перше фото: Фейсбук-сторінка Романа Круховського