Битва за Україну. День триста дев’яносто восьмий
Україна отримала від Португалії 3 танки Leopard моделі 2A6. Франція подвоїть кількість снарядів калібру 155 мм, які постачає в Україну, до 2 тисяч на місяць.
Ми зібрали для вас інформацію про триста дев’яносто восьмий день Великої війни: чим жили Україна та українці 28 березня 2023 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
Нічна атака «Шахедами»
У ніч проти 28 березня російські агресори запустили по території України 15 ударних дронів типу «Шахед-136»,14 з них було знищено Силами оборони – Генштаб. У повітряному просторі Києва цієї ночі було виявлено і знищено 12 ворожих БПЛА типу «Shahed».
Зафіксовано падіння уламків БПЛА у Святошинському районі Києва, внаслідок чого виникло займання у нежитловому приміщенні на площі близько 200 кв. м, пожежу ліквідували, потерпілих нема – КОВА.
Війська рф атакували Днiпропетровщину дронами – два з них збили сили ППО, ще один поцілив по приватному пiдприємству, виникла сильна пожежа, її погасили. Жертв і постраждалих немає – ОВА.
***
- Президент Володимир Зеленський перевірив виконання завдань підрозділами Державної прикордонної служби на державному кордоні з російською федерацією у межах Сумської області – пресслужба ОП. Президент у Сумах провів координаційну нараду з керівниками збройних формувань і правоохоронних органів з питань облаштування та охорони державного кордону й безпекової ситуації на Сумщині.
- Україна отримала від Португалії 3 танки Leopard моделі 2A6 – міністерство національної оборони Португалії. Вчора стало відомо, що Німеччина передала Україні 18 танків Leopard 2A6.
- Франція подвоїть кількість снарядів калібру 155 мм, які постачає в Україну, до 2 тисяч на місяць – Себастьян Лекорню, міністр збройних сил. Українські військові використовують снаряди калібру 155 мм, зокрема, у французьких гаубицях Caesar та у німецьких Pz 2000.
- У Державному департаменті США підтримали створення так званого «гібридного трибуналу» для розслідування злочину агресії росії – Голос Америки. Такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.
- Міжнародний олімпійський комітет ухвалив рішення, в якому рекомендував міжнародним федераціям допустити спортсменів з росії й білорусі до міжнародних змагань – виконком МОК. Протягом засідання участь росіян і білорусів в Олімпіадах Париж-2024 та Мілан-Кортіні-2026 не обговорювали. Раніше Голова Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах відстоює повернення російських і білоруських спортсменів до змагань під нейтральним прапором. Він заявив, що участь росіян та білорусів має відбутися попри війну в Україні.
ЦИТАТИ ДНЯ
Дмитро Кулеба, глава МЗС: «Сьогодні Україна є донором безпеки для всієї євроатлантичної спільноти. За військової підтримки партнерів український народ і Збройні сили нині стримують росію, яка є найбільш деструктивною та агресивною силою в сучасній історії. Вступ України в ЄС і НАТО завершить переформатування глобальної безпекової архітектури та гарантуватиме безпеку європейського континенту на десятиріччя вперед».
Ян Ліпавський, міністр закордонних справ Чехії: «У зв'язку з майбутнім самітом у Вільнюсі я висловив своє побажання, щоб українське керівництво було залучено до цього саміту і щоб президент Зеленський виступив на ньому. Водночас НАТО має знайти формати співпраці, які підтримають як вступ України до НАТО, так і перехідний період, а також допоможуть вирішити питання безпеки в Європі».
Федір Веніславський, представник Президента у Верховній Раді, член Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки: «Самою заявою про гіпотетичну можливість розміщення на території республіки білорусь тактичної ядерної зброї росія порушує міжнародні договори про нерозповсюдження ядерної зброї. Це конкретні зобов’язання не розміщувати ядерну зброю на території третіх країн... Оскільки зараз росія, під час розв’язаної нею війни, планує розташувати ядерну зброю на території іншої країни, – це порушення її зобов’язань також за Будапештським меморандумом».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- У Бахмуті українські прикордонники знищили під час ближнього бою місце дислокації найманців російської приватної військової компанії “вагнер” – Держприкордонслужба. Втрати ворога уточнюються.
- російські загарбники не полишають спроб захопити місто Бахмут на Донеччині, завдання українських сил – виснажити ворога та завдати йому великих втрат – Олександр Сирський, командувач Сухопутних військ ЗСУ
- Спецпризначенці Центру спецоперацій “А” знищили зенітно-ракетний комплекс ТОР-М2 за допомогою дрона-камікадзе, а також «Град» – СБУ. На рахунку спецпризначенців це вже четвертий ТОР за березень, завданням саме цих комплексів є ураження повітряних цілей на відстані до 12 км і на висоті 10 км.
***
- російська армія завдала авіаудару керованою авіабомбою по місту Білопілля Сумській області, внаслідок чого одна людина постраждала – ОВА.
- Винищувачі окупантів Су-35 вилетіли з аеродрому Морозовськ Ростовської області та атакували Херсонщину двома керованими авіаційними бомбами – Повітряні Сили ЗСУ
- 27 березня російські війська вбили одного жителя Донецької області, ще 34 людини дістали поранень – ОВА.
- російська армія за минулу добу здійснила 60 обстрілів Херсонської області, постраждали 5 цивільних – ОВА.
- В Україні станом на 28 березня внаслідок російської агресії поранені 943 дитини, ще 465 дітей загинули – Офіс генпрокурора.
НОВИНИ: Україна
- Президент України Володимир Зеленський вручив Охтирці Сумської області відзнаку “Місто-герой” – сайт президента. Відзнаку з рук Президента отримали міський голова Павло Кузьменко, голова військової цивільної адміністрації та міський комендант Охтирки. Зеленський взяв участь у заходах з нагоди річниці героїчної оборони Охтирки, а також у церемонії вручення державних нагород учасникам оборони Охтирки.
- Кабінет Міністрів 28 березня 2023 року схвалив законопроєкт про припинення дії міжурядової угоди між Україною та Сирією про торговельне, економічне і технічне співробітництво – Мінекономіки. Уряд також ухвалив розпорядження про подання законопроєкту щодо припинення дії міжурядової угоди між Україною та Сирією про торговельне, економічне і технічне співробітництво на розгляд Верховної Ради.
- Станом на ранок 28 березня генерація електроенергії повністю забезпечує потреби споживачів, але через пошкодження електромереж у західних та південних областях діють аварійні відключення світла – Укренерго.
- Православна церква України створила релігійну організацію «Почаївська Свято-Успенська Лавра Тернопільської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України)» – засідання Синоду ПЦУ. Священноархімандритом якої затверджений митрополит Тернопільський і Кременецький Нестор.
- Верховний Суд підтвердив виправдальний вирок Вищого антикорупційного суду щодо колишнього міністра інфраструктури Володимира Омеляна у справі про зменшення портових зборів у 2017 році – ЗМІ. Колишньому міністру інкримінували видання наказу про зменшення усіх портових зборів, окрім маякового, на 20%. За версією слідства, один із цих зборів – адміністративний – є дохідною частиною державного бюджету, тому змінити його розмір могла лише Верховна Рада, а не міністр.
- В Україні заходи з обстеження та розмінування в першу чергу будуть проведені на сільськогосподарських землях, де плануються посіви овочевих та баштанних культур – Мінагрополітики
- Національний банк України увів в обіг пам'ятні медалі на честь міст-героїв: Миколаєва, Волновахи, Охтирки і Чернігова – Нацбанк. Пам'ятні медалі присвячені відзначенню подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених під час захисту цих міст від збройної агресії росії проти України.
***
- Через морські порти Одеської області з 20 по 26 березня 2023 року експортували 804,2 тис. т агропромислової продукції, що на 26% менше, ніж за попередній тиждень – УКАБ
- За результатами індексації у березні пенсії зросли майже на 20% – Денис Шмигаль, прем’єр. Індексація торкнулася 10,5 мільйонів українських пенсіонерів. Середній розмір підвищення склав майже 600 гривень. Тепер середній розмір пенсії в Україні становить 5200 гривень.
- Україна з початку 2023 року отримала майже 5 млрд дол. підтримки від Європейського Союзу та понад 2 млрд дол. від США – прем’єр-міністр.
- У Запорізькій області 80% ріллі або 1 млн 497 тисяч га знаходяться на окупованій території або на територіях, де відбуваються активні бойові дії – Юрій Малашко, голова Запорізької ОВА. До війни в Запорізькій області оброблялось 1 млн 880 тис. га ріллі.
- Зараз ми маємо профіцит генерації в енергосистемі, тому є можливість для експорту електроенергії до європейських країн – Герман Галущенко, міністр енергетики. Це взаємовигідний процес, оскільки Європа може отримувати електроенергію за прийнятними цінами, а українські генеруючі компанії можуть заробляти кошти, зокрема й для відновлення потужностей після війни.
- Цього року на покриття найбільш нагальних потреб Україні необхідні 14 мільярдів доларів – Сергій Марченко, міністр фінансів. Ця сума необхідна не лише на відбудову житла, соціальної інфраструктури, шкіл, лікарень, дитячих будинків, а й на відновлення бізнесу, створення умов для його роботи.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- На зимовому саміті країн Євросоюзу можуть обговорити перспективу початку переговорів про вступ України та Молдови до євроспільноти – Шарль Мішель, президент Євроради
- В МЗС Польщі натякнули, що ближчим часом президент України Володимир Зеленський може приїхати з візитом до Варшави – Павел Яблонський, заступник міністра закордонних справ Польщі. Візит може статися скоро, але навіть коли домовленість вже буде, про нього не повідомлятимуть до останнього моменту з безпекових міркувань.
- Європейський Союз шукає спосіб надати державам-членам можливість ефективно забороняти постачання скрапленого газу з росії без запровадження нових енергетичних санкцій – Bloomberg. Міністри енергетики країн ЄС готові схвалити пропозицію, що надасть урядам країн-членів можливість тимчасово забороняти російським експортерам попереднє бронювання інфраструктурних потужностей, необхідних для здійснення поставок.
- Проти білорусі будуть запроваджені додаткові санкції, якщо режим самопроголошеного президента олександра лукашенка погодиться на розміщення на території країни тактичної ядерної зброї росії – Матеуш Моравецький, глава польського уряду.
- Болгарія може продати Україні велику кількість боєприпасів через посередників, що може суттєво вплинути на хід бойових дій – Euractiv. Міністерство оборони Болгарії передасть державному військовому заводу ВМЗ старі боєприпаси на суму майже 175 млн євро, а натомість отримає нові. Мета такого рішення полягає в тому, щоб величезна кількість старих боєприпасів зі складів болгарської армії потрапила до України.
- Уряди Великої Британії та Польщі зобов’язалися побудувати в Україні два містечка для тимчасового розміщення переселенців – Sky News. Велика Британія пообіцяла виділити 10 мільйонів фунтів стерлінгів на фінансування будівництва нових тимчасових містечок. У двох містечках у Львівській та Полтавській областях зможуть тимчасово мешкати близько 700 осіб.
- Рада Безпеки ООН відхилила запит росії щодо розслідування силами Організації Об’єднаних Націй вибухів на газопроводах Nord Stream у Балтійському морі – ЗМІ. За цю пропозицію проголовували лише троє з 15 членів Радбезу – власне росія, Китай і Бразилія, решта утрималися або висловилися проти.
- Агентство внутрішньої безпеки (ABW) Польщі за останні декілька днів ідентифікувало і затримало ще трьох осіб, які діяли в рамках раніше виявленої російської шпигунської мережі – Станіслав Жарин, заступник міністра-координатора з питань спецслужб Польщі. 16 березня стало відомо, що Агентство внутрішньої безпеки Польщі заарештувало дев’ятьох осіб, підозрюваних у шпигунстві на користь росії.
- росії можуть заборонити брати участь у командних видах спорту на Олімпіаді-2024 у Парижі – Daily Mail. Заборона на участь росії у відбіркових змаганнях у командних видах спорту, таких як футбол, гандбол та волейбол тощо, фактично позбавить їх можливості виступати на Іграх і є одним з варіантів рекомендацій для міжнародних федерацій. МОК розглядає можливість відсторонити російських спортсменів, які були винними у воєнних злочинах, а також тих, хто активно підтримував вторгнення в Україну та мав зв’язки з військовими.
- Палата представників американського Конгресу в понеділок одноголосно схвалила законопроєкт, згідно з яким державний секретар має працювати над позбавленням Китайської Народної Республіки статусу «країни, що розвивається» у міжнародних організаціях – The Hill.
ВОРОГ
- У білорусі заявили, що, погоджуючись на розміщення російської тактичної ядерної зброї на території країни, вони нібито вживають "вимушених дій у відповідь" задля зміцнення власної безпеки та обороноздатності і ніяк не порушують Договір про нерозповсюдження ядерної зброї – мзс країни.
- Прессекретар російського диктатора пєскова повідомив, що путін планує зустрітися із самопроголошеним президентом білорусі лукашенком у квітні – говоритимуть про розвиток Союзної держави і про "безпеку".
- В Московській області знайшли синьо-жовтий безпілотник із написом "Слава Україні" – ЗМІ. Безпілотник упав у районі, що має назву Нова Москва, уламки знаходилися приблизно за 100 метрів від залізничного полотна.
- Секретні витрати бюджету росії зросли до безпрецедентної суми – 2,4 трильйона рублів, що вказує на зміни пріоритетів у державних фінансах та економіці, спричинені війною проти України – Bloomberg. Станом на 24 березня 2023 року витрати росії на “національну оборону” досягли 531 мільярда рублів, що вдвічі більше, ніж у минулому році. Ще 379 мільярдів рублів було витрачено на безпеку і правоохоронну діяльність
- Кожна західна компанія, яка хоче вийти з ринку росії і продати свої активи тепер буде зобов'язана переказати прямий внесок в бюджет держави-агресора – російська комісія з іноземних інвестицій. Раніше компанії, які виходили з росії, могли обирати між "добровільним внеском" до бюджету росії, який становив 10% від вартості продажу, або погодитися на відстрочку платежу від продажу на кілька років.
- Суд у москві санкціонував арешт видавця правозахисного сайту «Медиазона» та продюсера гурту Pussy Riot Петра Верзилова – його обвинувачують у поширенні «фейків» про російську армію, а саме правди про злочини росіян у Бучі – ЗМІ. Покарання за таким обвинуваченням передбачає як великий штраф, так і позбавлення волі від 5 до 10 років.
Підготувала Марина Дмитрів