Гендиректор МАГАТЕ закликав не використовувати ЗАЕС як військову базу
Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Маріано Гроссі закликав не використовувати окуповану Росією Запорізьку атомну електростанцію як військову базу.
Як передає Укрінформ, відповідна заява Гроссі розміщена на сайті МАГАТЕ.
"Це дуже просто: не стріляти по станції і не використовувати її як військову базу. В інтересах усіх домовитися про набір принципів для захисту станції під час конфлікту", - сказав він.
За словами гендиректора МАГАТЕ, він веде інтенсивні переговори з усіма зацікавленими сторонами для забезпечення безпеки ЗАЕС і запобігання ризику серйозної ядерної аварії на континенті.
У заяві також повідомляється, що у п’ятницю вранці під артилерійський обстріл потрапила місцевість поблизу міста Енергодар, у якому проживає більшість персоналу Запорізької ЗАЕС, що "свідчить про загострення воєнної ситуації в регіоні".
"Експерти МАГАТЕ, присутні на Запорізькій АЕС, яка розташована всього в декількох кілометрах від Енергодара, поінформували штаб-квартиру, що сама станція не постраждала, але близькість інциденту ще раз підкреслила існуючу загрозу ядерній безпеці, на тлі посилення спекуляцій щодо майбутніх військових операцій в регіоні", - йдеться у заяві.
У ній також зазначається, що після повномасштабного вторгнення РФ в Україну відбулося значне скорочення персоналу ЗАЕС, а працівники станції та їхні сім'ї опинилися в надзвичайно складних і стресових умовах у прифронтовому регіоні.
"Нещодавня евакуація деяких мешканців Енергодару додала невизначеності щодо кадрової ситуації, а експерти МАГАТЕ на початку цього місяця зафіксували подальше скорочення штату станції до мінімально необхідного персоналу. Проте, 15 травня регулярний щоденний персонал повернувся на станцію і продовжував працювати протягом тижня. Хоча чисельність персоналу все ще значно нижча за доконфліктний рівень", - повідомили в МАГАТЕ.
Експерти Агентства також продовжують стежити за висотою Каховського водосховища, яке забезпечує ЗАЕС водою для охолодження. Зазначається, що висота водосховища значно зросла за останній місяць і 6 травня досягла історичного максимуму – 17,12 метра, що викликало занепокоєння з приводу того, що високий рівень води може негативно вплинути на станцію. "Наразі висота стабільна і становить 17,06 метрів. Рівень майданчика ЗАЕС становить 22 метри, що приблизно на п'ять метрів вище поточної висоти водосховища", - йдеться у заяві.
Як повідомляв Укрінформ, лідери країн "Групи семи" на саміті в Хіросімі ухвалили окрему заяву щодо України, в якій підтримали зусилля МАГАТЕ із врегулювання ситуації навколо Запорізької АЕС та назвали "безвідповідальними" дії Росії з мілітаризації атомної станції.
Фото: Fredrik Dahl / IAEA