Битва за Україну. День п’ятсот восьмий
На Бердянському напрямку маємо просування в глибину оборони противника на понад 1 кілометр
Ми зібрали для вас інформацію про п’ятсот восьмий день Великої війни: чим жили Україна та українці 16 липня 2023 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
- Форум міністрів фінансів та керівників центробанків країн G20 у Гандінагарі в Індії
- Міністри фінансів країн «Групи семи» (G7) вчергове підтвердили свою непохитну підтримку України на тлі триваючої агресії Росії - Шунічі Сузукі, міністр фінансів Японії, яка цього року головує в G7.
- Міністр фінансів США Джанет Єллен заявила, що завершення російсько-української війни було б «найкращим» рішенням для глобальної економіки - Associated Press. Вона додала, що однією з «ключових цілей» Вашингтона є «боротьба зі спробами Росії уникнути наших санкцій».
***
- Білий дім «готовий до будь-якого сценарію щодо зернової угоди», зокрема до демаршу Кремля. Це коштуватиме Росії величезних дипломатичних витрат - Джейк Салліван, радник Білого дому з питань національної безпеки. Країни Заходу продовжуватимуть здійснювати економічний тиск на Росію, а українці – військовий.
- ЄС напередодні чергових роковин збиття рейсу Малайзійських авіаліній МН17 закликав Росію визнати свою вину в цьому жахливому злочині та співпрацювати з міжнародним слідством - сайт Європейської Ради.
- Путінська Росія має ознаки фашистської держави, а сам Путін говорить подібну з Гітлером «маячню, сфокусовану на знищенні» – Єва Ернст-Дзіджич, австрійська депутатка, речниця австрійської партії "Зелені", її інтерв'ю Укрінформу за посиланням.
- Президент Угорщини Каталін Новак прийняла запрошення українського уряду і приїде на Кримську платформу 23 серпня в Києві, але перед цим відвідає Закарпаття - Telex.hu з посиланням на пресслужбу угорської президентки.
- Президент Болгарії Румен Радєв звинуватив Україну в тому, що саме вона наполягає на подальшому продовженні війни, а Європа за це платить – «Свободна Европа». Посольство України в Болгарії розкритикувало позицію Радєва.
ЦИТАТИ ДНЯ
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України: «Наші ключові партнери, які реально визначали наскільки далеко НАТО у Вільнюсі може зайти, побоюються швидкості... Тобто вони абсолютно погоджуються, що Україна «приїде в пункт призначення» і буде членом НАТО. Немає жодних сумнівів тепер у цьому. Але у них є страх – якщо занадто швидко їхати, то можна потрапити в аварію. А вони цього хочуть уникнути та безпечно дістатися цієї точки».
Юрій Ігнат, речник Повітряних сил Збройних Сил України: «Територія України дуже велика, і неможливо наявними засобами ППО покрити всю територію. Це стосується не лише міст, але і об’єктів критичної та військової інфраструктури».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- Українські війська просунулись на одній з ділянок Бердянського напрямку фронту в глибину оборони противника на один кілометр - Валерій Шершень, речник Сил оборони Таврійського напрямку. На Мелітопольському напрямку без змін.
- Українські військові скоригували стратегію контрнаступу, щоб мінімізувати втрати та продовжити наносити удари по російських силах — ISW. Зосереджено увагу на виснаженні російських сил артилерією і ракетами дальнього радіусу дії замість широкомасштабних штурмів.
- Контрнаступ України просувається повільно, оскільки території перед російськими оборонними укріпленнями щільно заміновані. Напередодні контрнаступу Україна отримала менше 15% від всього саперного та інженерного обладнання, яке просила у західних партнерів - The Washington Post.
- На східному фронті загострилася ситуація. Ворог два дні поспіль активно наступає на Куп‘янському напрямку на Харківщині. Ми в обороні - Ганна Маляр, заступниця міністра оборони. На Авдіївському та Мар’їнському напрямках ворог продовжує наступальні дії, але лінія фронту не змінюється. На Бахмутському напрямку ми рухаємось поступово вперед. На південному флангу довкола Бахмута щодня є просування.
- Сили оборони на півдні за тиждень потопили 10 човнів з російськими диверсантами - Наталія Гуменюк, речниця оперативного командування «Південь». Знищили гармати «Мста-Б», «Гіацинт», якими ворог намагається обстрілювати правобережжя Херсонської області».
- Після деокупації Криму Україна може притягнути до відповідальності близько 10 тисяч колаборантів, які співпрацювали з російською владою, але не каратиме тих, кого вважає "жертвами" окупації - Таміла Ташева, представниця президента України в АРК.
- В Україні уже засудили 53 окупантів, задокументовано понад 95 тисяч воєнних злочинів – Андрій Костін, Генеральний прокурор.
Українські захисники ліквідували командира російської 96-ї окремої розвідувальної бригади полковника Максима Харламова, а також підполковника Горіна, який командував штурмом аеропорту Бельбек - ЗМІ. Він загинув разом із заступником командувача ППО Олегом Цоковим.
***
- У Маріуполі пролунали гучні вибухи - Петро Андрющенко, радник мера Маріуполя. Зафіксована «надвисока активність ППО» росіян у Приморському районі, «відбувається щось дуже приємне». У Бердянську теж «гучно».
- У тимчасово окупованому Луганську у неділю пролунало кілька вибухів на південно-західній околиці міста в районі шахти «Мащинська». Знищено російський склад ракет в Ювілейному на Луганщині. Це підтвердило Управління стратегічних комунікацій Збройних сил України. ***
- Росія вдарила по Запоріжжю. Постраждав об'єкт інфраструктури, одна людина поранена - секретар міської ради Анатолій Куртєв.
- Російські окупанти обстріляли вночі Харков і Краматорськ, запустивши з території Бєлгородської області чотири ракети ЗРК С-300. Жертв і поранених немає - Укрінформ.
- Російські найманці зайшли автомобільною колоною в Білорусь. Вони рухалися до наметового табору в с. Ціль. - Держприкордонслужба.
- Російська армія за минулу добу в Херсонській, Донецькій, Запорізькій і Харківській областях вбила 4 мирних жителів і 9 поранила – дані ОВА.
- На Херсонщині, у селі Трифонівка, діти знайшли невідомий предмет, який здетонував. Травми отримали хлопчики 8 і 10 років - Херсонська ОВА.
НОВИНИ: УКРАЇНА
- Щороку 16 липня українці відзначають День ухвалення Декларації про державний суверенітет. Вона стала основою для нової Конституції і власних законів, визначила Україну як суверенну державу у межах існуючих кордонів, з чим не змогла змиритися імперська Росія - Руслан Стефанчук, Голова Верховної Ради.
- Перший віцепрем’єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко, радник Держсекретаря США з питань енергетики Джеффрі Паєтт обговорили перспективи співробітництва між Україною і США - Мінекономіки. Україна в найближчі п’ять років зосередиться на створенні нових генеруючих потужностей на базі відновлювальної енергетики, балансуючих потужностей на базі ГЕС. Американські компанії готові створювати нові робочі місця в Україні та підтримувати енергетичний сектор у “зеленому” переході.
- Кабмін вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних за списком під час дії воєнного стану та до Порядку і критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності в особливий період - пресслужба Мінекономіки.
- Митрополит УПЦ МП Онуфрій записав відеозвернення на підтримку арештованого колишнього настоятеля Києво-Печерської лаври митрополита УПЦ МП Павла Лебедя – ЗМІ. 14 липня суд обрав колишньому настоятелю Києво-Печерської лаври митрополиту УПЦ МП Павлу Лебедю запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави в розмірі понад 33 млн гривень.
***
- З Одеського порту вийшло останнє судно з українським збіжжям - Reuters з посиланням дані MarineTraffic. Якщо Росія не погодиться на чергову пролонгацію документа про експорт українського зерна Чорним морем, строк дії угоди завершиться 17 липня.
- У липні держава спрямувала на виплати для внутрішньо переміщених осіб ще 2,4 млрд грн – Мінреінтеграції. Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання розміром 3000 гривень особам з інвалідністю і дітям та 2000 – для решти внутрішньо переміщених осіб.
- Гральний бізнес за півроку 2023 вже сплатив в 4 рази більше податків, ніж у 2022. Це становить понад 2,2 млрд грн - Бюро економічної безпеки.
- В Україні рекордно впали ціни на лохину та малину. Ціни на малину знизилися відразу на 27% через стрімке зростання пропозиції та низьку закупівельну активність переробних підприємств - Обозреватель.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- Міжнародні партнери від початку року виділили понад $23 мільярди для фінансування дефіциту бюджету - Денис Шмигаль, Прем'єр-міністр. Пріоритетом видатків залишається безпека та оборона. Це близько половини бюджету. На другому місці – соціальні програми. На них за шість місяців виділили 231 млрд грн.
- Південна Корея надасть Україні міношукачі та обладнання для розмінування - Кім Те Хьо, перший заступник директора Ради нацбезпеки при президентові Південної Кореї. Україна також запросила південнокорейський бізнес інвестувати в будівництво заводів з виробництва акумуляторних батарей і електромобілів.
- Інструктори з Великої Британії у рамках навчальної операції "Інтерфлекс" допомагали українським військовим відпрацьовувати навички здійснення штурму й зачистки будівель. Проходило тренування на одному з британських полігонів - Генштаб ЗСУ.
- Британія першою в Європі підписала угоду про приєднання до Всеосяжної та прогресивної угоди про Транстихоокеанське партнерство (CPTPP), одного з найбільших торгових блоків світу - сайт уряду Великої Британії. CPTPP — це торговий блок, що налічує близько пів мільярда осіб з загальним валовим внутрішнім продуктом понад $11 трлн у 2021 році. Україна розраховує приєднатися в 2024 році.
- Міністр оборони Естонії Ханно Певкур підтвердив план розвитку на 2024-2027 роки, згідно з яким міноборони закупить боєприпасів на суму понад 1,2 млрд євро - Postimees.
- Армія оборони Ізраїлю почала використовувати штучний інтелект для вибору цілей авіаударів у війні з Іраном - Bloomberg. Передові алгоритми можуть перевершити людські можливості та допомогти військовим мінімізувати втрати. Критики попереджають про потенційно смертельні наслідки використання більш автономних систем.
- Китай і Росія розпочали масштабні військові навчання ВМС і ВПС у Японському морі «Північ/ Взаємодія-2023» - міноборони КНР.
- МЗС Азербайджану звинуватило Росію в порушенні союзницької декларації між двома країнами, після того як МЗС РФ дозволив собі прокоментувати визнання Вірменією Карабаху частиною території Азербайджану - Ліга.Новини.
ВОРОГ
- Протягом останніх днів в РФ почали формуватися тимчасові домовленості щодо майбутнього ПВК «Вагнер» - міноборони Британії. 12 липня міноборони Росії оголосили про передачу угрупованням Пригожина 2000 одиниць військової техніки, зокрема танків. На думку Станіслава Жаріна, заступника координатора спецслужб Польщі, ПВК "Вагнера" у Білорусі виконує місію Кремля. Кількасот бойовиків уже прибули на її територію.
- Після заколоту ПВК "Вагнер" у РФ розпочалися масові чистки. Зокрема, російського воєначальника Суровікіна уже немає на фронті - Андрій Юсов, представник ГУР Міноборони та представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Скандал з генералом Поповим в армії РФ теж про це свідчить. Російське військове командування звільнило командира 106-ї гвардійської повітряно-десантної (ВДВ) дивізії генерал-майора Володимира Селіверстова. Одна з ймовірних причин – критика того, що відбувається в армії РФ.
- Росія активізувала інформаційну війну проти України, масово оприлюднюючи відео- та фотоматеріалами з полоненими воїнами Сил оборони України - Управління стратегічних комунікацій ЗСУ. За останній тиждень зафіксовано понад 4800 таких повідомлень. Аналіз такої “інформації” дозволяє дійти висновку, що здебільшого вона є фейком, орієнтованим на внутрішнього споживача.
Підготувала Жанна Телеганова