Світ має відповісти на погрози Росії суднам, долученим до експорту зерна з України - Стефанішина

Міжнародна спільнота має реагувати на військові та фізичні погрози з боку Росії суднам та компаніям, які долучені до зернового експорту з України.

Про це заявила віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина у Брюсселі, передає кореспондент Укрінформу.

«З першого дня війни транзитні шляхи були заблоковані внаслідок російської агресії проти України. Завдяки зусиллям ЄС транзитні можливості були розширені, створені «коридори солідарності», які відкрили для світу доступ до українського зерна. Цей діалог (з ЄС – ред.) триває. Безумовно, головна артерія – це Чорне море. Ми хочемо бачити, що всі партнери - окрім Російської Федерації - будуть продовжувати відповідати на військові та фізичні загрози для цих суден, на атаки проти інших компаній з України», - сказала урядовець.

За її словами, Генеральна Асамблея ООН, яка цього тижня проходить у Нью-Йорку, є належною платформою для більшого тиску на Російську Федерацію, аби зобов’язати її знову відкрити "зерновий коридор" через Чорне море.

«Будьте певні, що Україна навіть під час війни залишатиметься найбільшим виробником та експортером зерна. Ми продовжуємо виконувати наші зобов’язання попри важкі безпекові умови, в яких перебуваємо зараз», - наголосила Стефанішина.

Своєю чергою представник Іспанського головування в ЄС, міністр закордонних справ, ЄС та співробітництва Хосе Мануель Альбарес Буено зауважив, що Європейський Союз робить усе можливе, щоб допомогти країнам, які постраждали внаслідок скорочення поставок українського зерна. ЄС утричі збільшив обсяг програм розвитку для Африки, зокрема для регіонів Сахель та на південь від Сахари, та докладає політичних і дипломатичних зусиль для створення безпечних коридорів доставки продовольства у ці регіони.

Іспанський міністр також наголосив на відповідальності за ситуацію Росії, яка розв'язала злочинну війну проти України.

«Росія спричинила цю ситуацію. Путін може завершити цю війну та вийти з України. Що швидше мир повернеться в Україну, то швидше весь світ знову заспокоїться», - наголосив він.

Читайте також: Знищеного Росією зерна вистачило би, щоб годувати понад 10 мільйонів людей протягом року – Остін

Як повідомлялося, віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина здійснює робочий візит до Брюсселя. На запрошення Іспанського головування в ЄС вона бере сьогодні участь у неформальній зустрічі з європейськими урядовцями перед засіданням Ради міністрів ЄС із загальних справ.

У липні 2022 року була укладена Чорноморська зернова угода. Задля цього були підписані два документи: за участю ООН, Туреччини та України й окремо – ООН, Туреччини та РФ. Дія угоди кілька разів продовжувалась. 17 липня 2023 року РФ відмовилась від участі в цій угоді.

Фото: eu-ua.org