Битва за Україну. День п’ятсот вісімдесят сьомий
США готові надати Україні частину своїх ракет ATACMS. Французька Turgis & Gaillard і ДП «Антонов» розгорнуть виробництво дронів Aarok в Україні
Ми зібрали для вас інформацію про п’ятсот вісімдесят сьомий день Великої війни: чим жили Україна та українці 3 жовтня 2023 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
- Європарламент більшістю голосів ухвалив резолюцію на підтримку пропозицій Єврокомісії з перегляду багаторічного бюджету ЄС на 2021-2027 роки, які, зокрема, містять положення про утворення спеціального Українського фонду в 50 мільярдів євро – Укрінформ. «За» згадану резолюцію проголосували 393 депутати, «проти» – 136, ще 92 утрималися.
- Міністерство оборони США готове надати Україні частину своїх далекобійних ракет ATACMS, оснащених касетними боєприпасами, щойно Президент Джо Байден схвалить їхню передачу - Даг Буш, помічник міністра оборони США з питань закупівель.
- Французька компанія Turgis & Gaillard підписала угоду з ДП «Антонов» про виробництво в Україні бойового дрона на основі конструкції Aarok – LaTribune. Виробництво БПЛА на базі Aarok в Україні запустять наступного року. Окрім Turgis & Gaillard, Україна підписала контракти на постачання та спільне виробництво зброї з виробниками безпілотників Delair і Thales, а також з компанією, яка спеціалізується на 3D-друку – Vistory.
- Литва погодила коридор для транзиту українського продовольства в балтійські порти – Габріелюс Ландсбергіс, міністр закордонних справ Литви. Це зменшить тиск на українському кордоні та збільшить постачання до Африки та за її межі.
ЦИТАТИ ДНЯ
Джеймс Гіппі, державний міністр при МО Великої Британії: «Прогрес України повільний, але ніхто не може сказати, що його немає. Можна показувати на харківський прорив як зразок успіху. Але подивіться на те, що Україна зробила зараз у Чорному морі! Україна досягла функціональної поразки російського Чорноморського флоту».
Оксана Маркарова, посол України у Вашингтоні: «З урахуванням того, що попередній бюджет містить значні перехідні кошти, ми будемо зараз використовувати їх, тому ризику припинення фінансування немає. Велика кількість сенаторів і конгресменів від обох партій закликали не просто ухвалити чи зберегти підтримку України, але й посилити її. До того ж, адміністрація активно працює з Конгресом на цим питанням».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- Президент Зеленський відвідав бригади, які виконують завдання на Купʼянсько-Лиманському напрямку, обговорив з командирам оперативну обстановку й потреби – Укрінформ. Президент оглянув танки Leopard 2 й БМП CV-90, які долучалися до бойових дій на Куп’янському напрямку, й запевнив, що воїни задоволені технікою.
- На східному операційному напрямку за одну добу бійцями ССО було знищено 27 окупантів, ще 10 зазнали поранень. На Запорізькому напрямку бійці Сил спеціальних операцій ЗСУ знищили 5 БМП, 2 вантажівки та польовий склад окупантів» – пресслужба ССО.
- Україна для підсилення протиповітряної оборони потребує більше німецьких зенітних самохідних установок Gepard, систем Skynex, а також аналогів, які справляються з ударними дронами «Shahed» – Юрій Ігнат, речник Повітряних Сил ЗСУ
- Вночі 3 жовтня сили та засоби Повітряних сил ЗСУ знищили 29 ворожих ударних дронів типу Shahed із 31 запущеного та крилату ракету «Іскандер-К» – Повітряні сили ЗСУ.
- Вночі потяг наїхав на російський зенітно-ракетний комплекс неподалік окупованої Горлівки у Донецькій області, троє окупантв загинули – ASTRA. На перегоні «Єнакієве-Вуглегірськ» вантажний поїзд наїхав на машину ЗРК «Стрєла-10». Тепловоз зійшов з рейок, є пошкодження залізничного полотна.
***
- Внаслідок російського обстрілу селища Антонівка у передмісті Херсона одна людина загинула, 7 поранені – ОВА.
- Внаслідок падіння уламків у Дніпрі зайнялися приватне підприємство, гараж та авто. Вогонь рятувальники оперативно приборкали. Також уламки від збиття БпЛА прилетіли на територію промислового підприємства в Павлограді. Є руйнування виробничих об'єктів – ОВА
- Минулої доби внаслідок обстрілів окупантими Херсонської, Донецької та Харківської областей 2 людини загинуло, 14 отримали поранення – дані ОВА.
НОВИНИ: Україна
- Президент Зеленський у понеділок зустрівся з міністром оборони Естонії Ханно Певкуром, який перебуває з візитом в Україні – ОП. Сторони обговорили можливості додаткових механізмів оборонного сприяння нашій державі з боку Естонії. Також говорили про взаємодію у контексті європейської та євроатлантичної інтеграції України.
- Кабінет міністрів запускає роботу над єдиним планом реформ до 2027 року – сайт уряду. План охопить усі сфери, які впливають на державні інституції, економіку та взаємодію з громадянським суспільством.
- Національне агентство з питань запобігання корупції внесло до переліку міжнародних спонсорів війни China National Offshore Oil Corporation (CNOOC Group), China Petrochemical Corporation (Sinopec Group) та China National Petroleum. Corporation (CNPC) – пресслужба НАЗК.
- Меру міста Суми і посадовцю Департаменту інфраструктури Сумської області, яких напередодні затримали на хабарництві, повідомили про підозру – пресслужба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури
- В Юрівському ліцеї на Київщині побудували укриття подвійного призначення, яке одночасно може вміщувати до 700 осіб – Укрінформ. Нове укриття в підвальному має два окремих входи з різних сторін, один з входів облаштований для осіб з особливими освітніми потребами.
- Кабінет міністрів ухвалив рішення про запуск двох експериментальних проєктів, які стосуються підтримки ветеранів та військовослужбовців – Денис Шмигаль, прем’єр. Перший – це надання нової соціальної комплексної послуги – формування життєстійкості, другий проєкт – це соціальний супровід військовослужбовців та членів їхніх сімей у військових частинах.
- З 4 жовтня оплатити проїзд в громадському транспорті Києва банківською карткою, Apple Pay, Google Pay або цифровою транспортною картою можна буде лише за дві поїздки разом – КМДА. Оплата списуватиметься після кожної другої поїздки в межах одного дня.
- МОЗ України та проєкт з надання телемедичних послуг Brainscan (Польща) співпрацюватимуть у забезпеченні медзакладів України доступом до спеціалізованого програмного забезпечення та мобільних застосунків, які дозволяють користуватися телемедичним сервісом Brainscan – МОЗ.
***
- Усі три чорноморські порти України, всупереч погрозам Росії обстрілювати судна, що прямують до українських портів, відновили приймання суден для експорту зерна - Bloomberg. Перші 10 кораблів уже скористалися коридором, який Україна почала вибудовувати після відмови Росії відновити «зернову угоду». Міжнародні страхові компанії почали відновлювати покриття страхових ризиків.
- Україна в вересні експортувала рекордний обсяг електроенергії з початку 2023 року – 111,1 тисяч МВт·год. Українську електроенергію отримували Словаччина та Молдова – Energy Map. За результатами місяця 60% електроенергії надійшло до Словаччини (66,7 тис. МВт·год), 40% – до Молдови (44,4 тис. МВт·год).
- У вересні 2023 року до загального фонду Державного бюджету України надійшло 144,1 млрд грн – Мінфін. Державні запозичення до загального фонду Державного бюджету України за січень - вересень 2023 року становили 1,2 трлн грн.
- У вересні 2023 року Україна експортувала 4,2 млн т аграрної продукції, що на 3% менше, ніж у серпні цього року – УКАБ.
- 3 жовтня готівкова гривня на «чорному ринку» дещо ослабла проти євро та зміцнилась до долара, курс долара в банках також зріс - finance.ua. На 09:45 курс долара проти гривні на «чорному ринку» становив 37,86 – 38,36 грн проти котирувань у 38,07 – 38,11 грн напередодні. На цей же час «чорний» курс євро становив 40,31 – 40,45 грн проти курсу 40,38 - 40,74 грн за євро напередодні. Середні курси валют в касах банків були такими: долар США – 37,5 - 38,2 грн (курс на 2 жовтня – 37,5 - 38,15 грн); євро – 40,0 - 40,8 грн (курс на 2 жовтня – 40,1 - 40,8 грн).
- Укрзалізниця перевезла у вересні 2023 року в усіх видах сполучення 12,035 млн тонн вантажів, що на 3% більше, ніж за аналогічний період 2022 року – пресслужба компанії. Загальне збільшення обсягів перевезень відбулося завдяки зростанню у внутрішньому сполученні на 35,5% – до 7,9 млн т.
- Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області виставив на електронний аукціон OpenMarket (ДП «СЕТАМ» Міністерства юстиції України) арештоване судно «SKY MOON», 1978 року побудови – сайт Міністерства юстиції. Стартова ціна за лот складає 22 844 400 грн. Аукціон відбудеться 20 жовтня 2023 року. Гарантійний внесок для участі в аукціоні складає 1 142 220 грн.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- Адміністрація Байдена працює над формуванням нового пакету підтримки України – Білий дім.
- Американське оборонне відомство має близько 5,4 мільярда доларів для надання військової допомоги Україні. Цього вистачить десь на шість місяців, якщо обсяги витрат будуть такими ж, як зараз – Пентагон.
- Сполучені Штати та Данія оголосили про партнерство задля зменшення вразливості та зміцнення стійкості критичної інфраструктури України до кіберзагроз, яке реалізовуватиметься через проєкт USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України» – посольство США в Україні. Данія інвестує у проєкт 2,8 млн доларів США (20 мільйонів датських крон).
- Ветеринарний, санітарний та фітосанітарний контроль буде перенесено з українсько-польського кордону в порт Клайпеди (Литва) для всіх аграрних вантажів, які прямують в цей порт – Мінагрополітики. Контроль буде перенесено протягом двох наступних днів. Таке рішення пришвидшить транзит територією Польщі.
- Введення в США нової посади спецпредставника з питань економічного відновлення України та призначення на неї успішної Пенні Пріцкер свідчить, що Америка серйозно націлена на підтримку України як до перемоги, так і після – в період відбудови – Оксана Маркарова, посол України в Вашингтоні.
- Єврокомісія готується виділити Угорщині мільярди євро з фондів ЄС, які наразі заморожені через проблеми з верховенством права в країні, щоб забезпечити підтримку Будапешта у питанні збільшення бюджету Євросоюзу та надання значної фінансової допомоги Україні – Financial Times
- Фінляндія закрила Генеральне консульство у Санкт-Петербурзі, оскільки 6 липня 2023 року Росія оголосила про відкликання відповідної згоди з 1 жовтня 2023 року – МЗС Фінляндії.
- Словаччина звинуватила Москву у втручанні в вибори, на яких перемогла партія популіста Роберта Фіцо, який обіцяв припинити військову допомогу Україні – AFP. Звинувачення у втручанні РФ у вибори пролунали після висловлювань директора Служби зовнішньої розвідки Москви, який стверджував, що проукраїнська центристська партія «Прогресивна Словаччина» є «проксі США».
- Національні збори (парламент) Вірменії у вівторок, 3 жовтня, ратифікували Римський статут Міжнародного кримінального суду – Новини-Вірменія. Раніше в МЗС РФ заявили, що ратифікація Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС) Вірменією матиме негативні наслідки для двосторонніх відносин, додавши, що Єреван не врахував відповідні пропозиції Москви щодо статуту.
ВОРОГ
- Путін у листопаді 2023 року може оголосити про намір балотуватися на новий президентський строк у 2024 році. Це відбудеться під час «виставки його досягнень», тим часом Кремль уже формує список довірених осіб – ЗМІ.
- У Росії через атаки безпілотників звинуватили «в тероризмі» главу української військової розвідки Кирила Буданова, командувача Повітряних сил ЗСУ Миколу Олещука, командувача Військово-морськими силами ЗСУ Олексія Неїжпапу і командира українського полку безпілотників Сергія Бурденюка – Слідчий комітет Російської Федерації.
- Глава Міноборони Росії Сергій Шойгу заявив, що необхідності в додатковій мобілізації немає, оскільки в армії нібито є необхідна кількість військовослужбовців для ведення війни проти України – «РИА Новости».
- Під впливом відтоку іноземної валюти та скорочення профіциту поточного рахунку РФ курс долара знову зріс позначки у 100 рублів на ранкових торгах – Reuters.
- Білорусь оголосила перевірку боєготовності армії - пресслужба Міноборони Білорусі.
Підготувала Марина Дмитрів, Київ