Битва за Україну. День шістсот вісімдесят шостий
Приблизний розмір індексації пенсії у 2024 році становитиме 13%, точний розмір розрахують в лютому. Американські законодавці повернулися до роботи після тритижневої святкової перерви
Ми зібрали для вас інформацію про шістсот вісімдесят шостий день Великої війни: чим жили Україна та українці 10 січня 2024 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
Президент Зеленський після візиту до столиці Литви у четвер відвідає столиці Естонії та Латвії – національні мовники двох країн. Президент Естонії Алар Каріс і прем'єр-міністр країни Кая Каллас напередодні візиту в Таллінн Володимира Зеленського підкреслили, що Україні треба надати всю допомогу, необхідну для її перемоги у війні з Росією.
Візит Президента України до Литви
- Президент Володимир Зеленський прибув з візитом у Вільнюс, де провів переговори з президентом, прем’єр-міністром, спікером Сейму, а також зустрічі з представниками політичних сил, ЗМІ та української громади – Укрінформ.
Головне з прес-конференції лідерів держав:
- Україна і Литва домовились про спільне виробництво озброєння, зокрема, засобів боротьби з дронами – Зеленський.
- Литва схвалила пакет довгострокової військової допомоги Україні на 200 млн євро і вже в січні відправить боєприпаси, генератори, системи детонації, а в лютому – бронетранспортери M577 – Науседа.
- Україна і Литва розпочинають роботу щодо двосторонньої угоди про гарантії безпеки, як це передбачено Спільною декларацією про підтримку України, укладеною 12 липня 2023 року у Вільнюсі – Зеленський.
- Гітанас Науседа вважає, що Україні для отримання на Вашингтонському саміті НАТО позитивного сигналу щодо членства в Альянсі слід зосередитися на виконанні оновленої Річної національної програми (РНП).
- Наразі у світі існує дефіцит зброї, тому Україна налагоджує спільне виробництво з іншими країнами, а бракує нашій державі, насамперед, сучасних систем ППО – Зеленський.
- Володимир Зеленський заявив, що очікує отримати від Вашингтонського саміту НАТО оборонні й політичні рішення.
- Президенти України і Литви підписали спільну заяву у Вільнюсі та взяли участь у підписанні ще низки двосторонніх документів – сайт глави Української держави.
- Президент Зеленський під час виступу у Вільнюсі перед громадськістю заявив, що Росія врешті-решт відступить, треба просто «продовжувати її бити» – ЗМІ.
***
Застосування Росією балістичні ракети північнокорейського виробництва
- 47 країн виступили з рішучим засудженням Північної Кореї і Росії через порушення ними численних резолюцій Ради Безпеки ООН, коли РФ незаконно отримала від Пхеньяна балістичні ракети та застосувала їх по мирних містах України – Укрінформ.
- Сполучені Штати мають докази того, що російські сили протягом останніх днів продовжували застосовувати балістичні ракети північнокорейського виробництва по мирних містах України – Джон Кірбі, координатор Ради нацбезпеки Білого дому. Перший відомий запуск Росією по Україні північнокорейської балістичної ракети був 30 грудня, пізніше 2 січня Росія застосувала близько десяти ракет по Запоріжжю, Києву, Харкову та інших містах. 6 січня російські війська знову запустили кілька північнокорейських балістичних ракет по Україні, принаймні одна з них поцілила по Харкову.
- Сім країн Ради безпеки ООН та Україна засудили порушення Росією та КНДР резолюцій Радбезу про заборону експорту північнокорейської зброї – Укрінформ.
- Наразі в Україні немає доказової бази про наявність в Росії ракет, які постачає Північна Корея, але в ГУР точно знають про існування таких угод – Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України.
- Сполучені Штати очікують, що Росія продовжить застосовувати по Україні ракети, у тому числі, отримані з Північної Кореї, та закликають ООН зупинити порушення РФ і КНДР резолюцій Ради Безпеки – Роберт Вуд, заступник постійного представника США при ООН.
ЦИТАТИ ДНЯ
Володимир Зеленський, президент України: «Партнери України поки не готові вимагати від Києва заморозити війну з Росією і мали б звернути увагу на те, що російський диктатор Путін не збирається зупинятися на досягнутому й згортати бойові дії».
Девід Кемерон, міністр закордонних справ Британії: «Ми готові підтримувати Україну протягом 24-го, 25-го, 26-го років. Ми готові надавати цю підтримку, тому що це є викликом для нашого покоління Я не хочу вдаватися в цифри щодо снарядів і решти, але складіть ВВП країн коаліції, ми випереджаємо Росію, а пропорції 25 до 1».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- Два безпілотники, які вночі атакували Саратовську область РФ, впали на території військового аеродрому «Енгельс 2». Про наслідки падіння БПЛА наразі невідомо – Телеграм-канал ASTRA. Раніше міноборони РФ відзвітувало без подробиць, що над Саратовською областю був збитий один безпілотник.
- В операційній зоні оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» минулої доби ворог завдав 25 авіаударів, провів 42 бойових зіткнення та здійснив 705 артобстрілів. Загальні втрати російських загарбників минулої доби склали: 391 особа і 42 одиниці військової техніки – Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ «Таврія» .
- У зоні відповідальності Сил оборони півдня на лівому березі за добу українські захисники знищили 27 окупантів, РСЗВ «Град», комплекс відеоспостереження «Муром-М», станцію РЕБ та да спостережні пункти ворога – пресслужба Сил оборони півдня.
- У Головному управлінні розвідки Міноборони не підтверджують застосування на фронті батальйону «Богдан Хмельницький», який був сформований у так званій «ДНР» з українських військовополонених – Андрій Юсов, представник ГУР. Наприкінці грудня 2023 з’явилась інформація, що Росія розгорнула батальйон, сформований з українських військовополонених на фронті в Україні.
- Різні групи українських фахівців проходять навчання на F-16 за різними програмами. Зокрема, три групи пілотів та авіаційного персоналу проходять навчання в Данії, Великій Британії, США, Канаді та Польщі – Олександр Павлюк, перший заступник міністра оборони України.
- Начальник штабу – заступник командувача Сил територіальної оборони Збройних сил України, бригадний генерал Сергій Собко 10 січня залишає Сили ТрО – Сергій Собко у Facebook. Собко не уточнив причину своєї відставки.
- У Росії відновили заклики до широкомасштабної наступальної операції в Харківській області для створення «буферної зони» глибиною до 15 кілометрів, щоб відсунути українські РСЗВ та артилерію від кордону з Бєлгородською областю – Інститут вивчення війни (ISW).
- Все речове забезпечення Сил оборони відбуватиметься лише через закупівлі у системі Prozorro, а кілька укладених договорів без відкритих торгів у Prozorro були винятком із правил – Арсен Жумаділов, генеральний директор ДП «Державний оператор тилу».
***
- Гуманітарна місія ООН підтримує окремі заходи допомоги українцям в російській тимчасовій окупації за допомогою місцевих партнерів. Російська Федерація дозволила Гуманітарній місії ООН перетнути лінію фронту лише один раз під час евакуації мирних жителів «Азовсталі» в Маріуполі – Савіано Абреу, речник Управління ООН з координації гуманітарних справ.
- У російському полоні перебувають понад 25 українських журналістів – Ярослав Юрчишин, голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова.
- В Україні через російську агресію зазнали пошкоджень чи руйнувань 1907 об’єктів культурної інфраструктури – Міністерство культури та інформаційної політики України.
НОВИНИ: УКРАЇНА
- Президент Зеленський продовжив до 30 січня 2025 року безвізовий режим в'їзду в Україну та транзитного проїзду для громадян Великої Британії – сайт глави держави.
- Міністерство закордонних справ України розробило першу в історії Стратегію розвитку відносин України та країн Латинської Америки і Карибського басейну – МЗС.
- Україна у процесі повернення полонених діє власними силами та залучає допомогу партнерів, адже у світі не існує міжнародної організації, яка могла б продемонструвати вагомий результат у звільненні утримуваних Росією людей – Андрій Єрмак, керівник ОП.
- До порядку денного засідання Верховної Ради не внесли постанову про звільнення народної депутатки Марʼяни Безуглої з посади заступниці голови Комітету з питань безпеки та оборони. Проти винесення питання на голосування виступив голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. Народні депутати блокували трибуну парламенту, голова ВРУ Стефанчук достроково завершив засідання парламенту – Укрінформ.
Верховна Рада
- планує розглянути законопроєкт про мобілізацію у першому читанні 11 січня.
- призначила Ольгу Піщанську головою Рахункової палати.
- ухвалила у першому читанні законопроєкт щодо організації належного рівня медичного забезпечення Збройних Сил України.
- схвалила в першому читанні законопроект щодо доброчесного лобіювання. Він спрямований на реалізацію рекомендацій Європейської комісії щодо вступу України до ЄС.
- Київський окружний адміністративний суд Києва зобов’язав поновити на посаді судді Верховного суду Богдана Львова – Фундація DEJURE. 15 вересня 2022 року журналісти програми "Схеми" оприлюднили розслідування про те, що Львов, який має доступ до державної таємниці, виявився громадянином Російської Федерації. Верховний суд оскаржить рішення Київського окружного адміністративного суду про поновлення на посаді судді Львова.
- Нацагентство з питань запобігання корупції внесло багатонаціональну франшизу ресторанів швидкого харчування Subway до переліку міжнародних спонсорів війни – НАЗК.
***
- Світовий банк (СБ) очікує, що цього року українська економіка зросте на 3,2%, а вже у 2025 році на 6,5% – пресреліз банку. За оцінкою Світового банку, зростання ВВП України за підсумками 2023 року відбулося на рівні 4,8%.
- В Організації Об’єднаних Націй не вважають, що коридор для експорту зерна у Чорному морі, який Україна забезпечила самотужки, є сталим чи бодай передбачуваним – Савіано Абреу, речник Управління ООН з координації гуманітарних справ.
- Зростання споживчих цін в Україні 2023 року сповільнилося до 5,1%. Це мінімальне значення з 2020 року, коли інфляція становила 5,0% – Державна служба статистики.
- Приблизний розмір індексації пенсії у 2024 році становитиме 13%, але точний розмір розрахують в лютому – Дарія Марчак, перший заступник міністра соціальної політики.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- Американські законодавці повернулися до роботи цього тижня після тритижневої святкової перерви. Вони продовжують домовлятись щодо законодавчого пакету, який має включати зміцнення імміграційних правил та додаткову допомогу для України – Голос Америки.
- Комітет постійних представників ЄС на рівні послів погодив сьогодні мандат на переговори навколо пропозиції щодо встановлення окремого інструменту з фінансової підтримки України, який має сприяти її відновленню та просуванню у реформах на шляху до ЄС – сайт Європейської ради.
- Нижня палата італійського парламенту проголосувала за резолюцію про продовження військової підтримки України – Ansa.
- Євросоюз може виконати свої зобов’язання щодо постачання Україні 1 мільйона снарядів вже у березні – Тьєррі Бретон, єврокомісар з питань внутрішньої торгівлі та послуг.
- Міністерство енергетики та інфраструктури Об’єднаних Арабських Еміратів заборонило вхід в свої води суднам під прапором Камеруну. Таке рішення, в першу чергу, націлене на судна, які використовуються для транспортування нафти, що потрапила під санкції – Bloomberg.
- Уряд Польщі виступає проти продовження безмитних преференцій для України в угоді про вільну торгівлю з Україною на 2024-2025 роки, яку Єврокомісія має продовжити своїм розпорядженням з 5 червня на черговий рік – RMF24.
- Служби безпеки Ізраїлю та Єгипту відмовили в евакуації із сектору Гази 29 громадянам України, яких посольство України в Ізраїлі подало у списки на евакуацію – Євген Корнійчук, посол України в Ізріїлі.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо розкритикував стратегію Заходу щодо війни Росії проти України, заявивши, що сама країна-агресор «потребує гарантій безпеки», а Україна «неспроможна на повноцінний контрнаступ» – словацьке видання Pravda.
- Ізраїльська делегація прибула до Каїра для проведення нового раунду переговорів з Єгиптом щодо можливого обміну заручників, яких утримує ХАМАС – Times of Israel.
- Увечері 9 січня поліцейські затримали у президентському палаці колишнього главу МВС Польщі Маріуша Камінського і його заступника Мацея Вонсіка, яких суд другої інстанції у грудні засудив до двох років ув’язнення за корупційну справу 2007 року.
- Затримання призвело до стихійних протестів у Варшаві, президент Польщі Анджей Дуда готує публічну заяву з цього приводу – Укрінформ. Маріуш Камінський заявив, що судовий вирок і його ув’язнення є «політичною помстою» нинішньої влади й оголосив голодування.
- Міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс повідомив, що британський есмінець разом із військовими кораблями США відбили найбільшу атаку єменських хуситів у Червоному морі – Укрінформ.
- Кім Чен Ин заявив, що Південна Корея є «головним ворогом» КНДР, і що він «не має наміру уникати війни» – північнокорейське агентство KCNA.
ВОРОГ
- Іран розробив новий ударний безпілотник Shahed-107 для загарбницької війни Росії в Україні, який оснащений технологією пошуку британських та американських РСЗО – телеканал Sky News.
- Найбільший імпортер російської нафти – Індія, скоротила закупівлі нафти в Росії і готова повністю замінити її на нафту з Саудівської Аравії – Reuters.
- Нове незалежне опитування, проведене Національним центром дослідження громадської думки Чиказького університету (NORC), показало, що 63% учасників опитування, проведеного в Росії, підтримують війну в Україні і що 64% респондентів розглядають війну як «цивілізаційну боротьбу між Росією і Заходом» – ISW.
- Уряд Приморського краю РФ пропонує всім охочим п'ятиденний тур з оглядом визначних пам'яток столиці КНДР Пхеньяна, а також відвідуванням місцевого гірськолижного курорту – росЗМІ.
Підготувала Марина Дмитрів, Київ