Битва за Україну. День сімсот дев’ятнадцятий

Битва за Україну. День сімсот дев’ятнадцятий

В Україні продовжили воєнний стан та мобілізацію: Президент підписав закони. Австрія прагне розірвати контракт з російським «Газпромом» на постачання газу

Ми зібрали для вас інформацію про сімсот дев’ятнадцятий день Великої війни: чим жили Україна та українці 12 лютого 2024 року.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

Президент Зеленський

- підписав закони про затвердження своїх указів щодо продовження в Україні строку дії воєнного стану та загальної мобілізації з 14 лютого на 90 діб, тобто до 13 травня – сайт парламенту.

- провів першу Ставку в оновленому складі. «Пріоритетні питання незмінні: фронт і захист прифронтових регіонів, людей та критичної інфраструктури від російського повітряного терору» – Телеграм глави держави.

- поспілкувався телефоном із Президентом Південно-Африканської Республіки Сирілом Рамафосою, розказав про підготовку до Глобального саміту миру у Швейцарії – Телеграм глави держави.

- Команда МВФ на чолі з Умою Рамакрішнан, заступником директора Європейського департаменту МВФ, розпочинає сьогодні у Києві зустрічі з представниками влади України та іншими партнерами, щоб перевірити, як Україна виконує умови програми Extended Fund Facility (EFF) – пресреліз МВФ. Команда МВФ братиме 13 лютого участь в інаугураційному засіданні Керівного Комітету Фонду розвитку потенціалу України, що адмініструється МВФ.

***

- Сенат США у неділю провів успішне процедурне голосування стосовно законопроєкту про виділення допомоги Україні та Ізраїлю. Проєкт набрав потрібні 60 голосів, що дозволяє провести фінальне голосування найближчими днями – Reuters.

- Рада ЄС  ухвалила рішення та регуляторні правила, що визначають зобов’язання  Центральних депозитаріїв цінних паперів ЄС (ЦДП), що володіють замороженими активами і резервами Центрального банку Росії – сайт Європейської ради.

- Українці, попри складну ситуацію на фронті, не готові домовлятися про мир з Росією на її умовах і вірять у своє євроатлантичне майбутнє. Такі результати опитування представлені в доповіді напередодні Мюнхенської безпекової конференції-2024, яка має відбутися з 16 по 18 лютого – Укрінформ.

- Голова Мюнхенської безпекової конференції – MSC – Крістоф Хойсген вважає, що починати будь-які переговори з Кремлем можливо лише за наявності серйозних безпекових гарантій, найкращою з яких стало би членство України в НАТО – Укрінформ.

ЦИТАТИ

Анналена Бербок, міністр закордонних справ ФРН: «Згуртованість Європи є нашим страхуванням життя, особливо в часи, коли Росія атакує європейський мирний порядок, кризи викликають невизначеність у всьому світі, антидемократичні тенденції наростають і розхитують основи європейських цінностей».

Мая Санду, президент Молдови: «Війна Росії з Україною знову підступила близько до Молдови. Виявлення… уламків безпілотника Shahed на півдні Молдови стало ще одним суворим нагадуванням про похмуру реальність, з якою ми стикаємося. Агресія Росії ставить під загрозу континент. Необхідно продовжувати надавати підтримку Україні».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

- На Авдіївському напрямку Сили оборони України протистоять у тому числі російським спецпризначенцям та десанту, в останні дні ворог залучає більше бронетехніки для наступу – Дмитро Лиховій, речник Сил оборони Таврійського напрямку.

- Україна підсилює оборону Авдіївки. Ймовірно, в місто на допомогу 110-й бригаді перекинули третю штурмову бригаду, яка вважається однією з найкращих. За даними ISW, окупанти нещодавно просунулися вздовж Залізничного провулка на півночі Авдіївки та на схід від Невельського (на південний захід від Авдіївки).

- Минулого тижня на фронті відбулося близько 600 бойових зіткнень, противник завдав 79 ракетних та понад 420 авіаційних ударів. На Авдіївському напрямку Сили оборони відбили 240 ворожих штурмів, на Мар'їнському – 160. Сили і засоби ППО знищили 98 зі 134 ворожих безпілотників типу «Shahed 136/131» та бойовий гелікоптер Ка-52 – Андрій Ковальов, речник Генерального штабу ЗСУ.

- Бійці оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» за останній тиждень узяли в полон 25 російських загарбників, половину з них – за минулу добу, найбільше – на Запорізькому напрямку – генерал Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ «Таврія». Загальні втрати російської армії минулої доби на цій ділянці фронту сягнули 449 осіб і 27 одиниць військової техніки без урахування безпілотників.

- У різних областях Сили протиповітряної оборони цієї ночі збили керовану авіаційну ракету та 14 «Шахедів» – Повітряні сили.

- Маск каже, що не продавав Starlink Росії. Росіяни везуть Starlink контрабандою, термінали відкрито продаються в інтернеті. У ГУР кажуть, що військові вже працюють над усуненням проблеми – Андрій Юсов, представник ГУР.

- Україна почала збивати «Шахеди» лазерними антидроновими системами Vampire – Defense Express.

***

- Прямі збитки, завдані українській інфраструктурі через війну, збільшилися до $155 мільярдів, найбільш постраждалим є житловий фонд країни – Київська школа економіки (KSE).

- Внаслідок атаки по Павлограду пошкоджено дронами підстанцію «Укренерго», без електропостачання залишалися понад 53 тис. побутових споживачів, завод та 7 шахт. Наразі електропостачання частково відновлене – Міненерго.

- Російські війська на окупованій частині Донеччини побудували з понад 2100 вантажних вагонів 30-кілометровий бар'єр, який отримав назву «цар-поїзд» і який буде слугувати оборонною лінією проти майбутніх українських наступів – Інститут вивчення війни (ISW).

- Ворог протягом минулої доби здійснив обстріли Херсонської, Донецької області, поранення дістали шестеро цивільних – дані ОВА.

НОВИНИ: УКРАЇНА

- Віцепрезидентка Бундестагу Катрін Герінг-Екардт прибула з візитом до України – соцмережа Х Катрін Герінг-Екардт.

- Вища кваліфікаційна комісія суддів України визнала кандидата на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду Павла Вовка таким, що не підтвердив здатності здійснювати правосуддя у КАС – ВККС.

- У 2023 році на благодійній платформі United24 було зібрано майже 300 млн доларів на потреби оборони – Михайло Федоров,  міністр цифрової трансформації.

- У Львові відкрили перший в Україні центр рекрутингу української армії, який є незалежним від центрів комплектування. Це пілотний проєкт МОУ та Львівської міської ради – Львівський обласний ТЦК.

- У Музеї української діаспори (Київ) 15 лютого відбудеться відкриття міжмузейного виставкового проєкту «Українці на Монмартрі», що презентує твори вибраних українських художників-емігрантів XX ст., представників Паризької школи (École de Paris), які жили й творили у французькій столиці – Музей української діаспори.

***

- СБУ та НАБУ прийшли з обшуками до колишнього народного депутата Сергія Пашинського. Правоохоронці оголосили підозри колишньому народному депутату, його бізнес-партнеру та чотирьом їхнім спільникам у незаконному заволодінні понад 97 000 тонн арештованих нафтопродуктів на загальну суму 967 млн грн – СБУ і НАБУ.

- Суд взяв під варту ексчиновника Міноборони Олександра Лієва, якого СБУ викрила на розкраданні 1,5 млрд грн під час закупівлі боєприпасів для ЗСУ – пресслужбі СБУ.

- На Дніпропетровщині правоохоронці затримали 33-річного чоловіка, якого підозрюють у вбивстві заступника міського голови Нікополя. Зловмиснику повідомлено про підозру за п. 5 ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство) Кримінального кодексу України – відділ комунікації поліції Дніпропетровської області.

***

- Станом на 8 лютого кукурудза врожаю 2023 р. в Україні була обмолочена на 3,684 млн га (91% від прогнозу), з яких при врожайності 77,9 ц/га намолочено 28,71 млн тонн – пресслужба Мінагрополітики України. За останній тиждень урожай кукурудзи збільшився ще приблизно на 60 тис. тонн.

- В Україні за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» банки минулого тижня видали 321 пільговий кредит на загальну суму 1,2 млрд грн – пресслужба Мінфіну.

- На майданчику Української енергетичної біржі (УЕБ) у січні 2024 року реалізували 34,23 млн кубометрів природного газу на різних сегментах ринку – пресслужба УЕБ.

- У 2023 р. обсяг експорту українського насіння у 1,5 раза перевищив показник попереднього року, склавши $119,5 млн – пресслужба Інституту аграрної економіки. У структурі українського експорту насіння зернових та олійних традиційно домінує кукурудза, займаючи 97,4%. Торік з України вивезено 42,5 тис. тонн насіння. Це є найвищим результатом за роки незалежності Україні.

- З початку старту проєкту «Армія відновлення» до виконання суспільно корисних робіт вже залучено 87,852 тис. безробітних, на заробітну плату яким спрямували 582 млн грн – Державної служби зайнятості.

    СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

- Rheinmetall почав будувати завод з виробництва снарядів: Україна отримає сотні тисяч лише цього року – DW.

- Японія передала Україні 1800 габіонів (сучасна система загороджень – ред.) для захисту енергетичного обладнання від атак на об’єкти критичної інфраструктури ГТС. 320 габіонів уже доставлені в Україну – Міненерго.

Ситуація на польсько-українському кордоні

  • Посольство України у Польщі очікує рішучої реакції польської сторони після інциденту на кордоні, де блокувальники висипали частину зерна з українських вантажівок – Василь Зварич, посол України у Польщі.

  • Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав притягнути до відповідальності винних у псуванні українського зерна на польському кордоні – соцмережа Х міністра.

  • Фермери, на пункті пропуску «Яготин-Дорогуськ», висипали з вантажівок, які прямували з нашої країни, зерно. Організатор цієї провокації – Рафал Маклер, який є лідером осередку маргінальної партії «Конфедерація», що виступає за вихід Польщі з ЄС, критикує розміщення військ НАТО в країні та агітує за покращення відносин з РФ – Центр протидії дезінформації при РНБО.

  • Польські митники відмовляються ставити пломби на фури з українським зерном, які мають йти транзитом в інші країни – Володимир Балін, віцепрезидент Асоціації міжнародних автоперевізників. Українські вантажні перевізники готові доставляти товари в обхід Польщі через кордон з іншими країнами.

  • Посол України в США Оксана Маркарова закликала в будь-якій конфліктній ситуації з партнерами, яка стосується зерна, зброї, історичних подій тощо, продовжувати фокусуватися на конструктивному вирішенні суперечок – Фейсбук посла України.

  • Туск у контексті аграрної кризи заявив, що можна «легко зламати ентузіазм підтримувати Україну». Якщо Україна й надалі хоче мати можливість мобілізувати весь західний світ на свою користь у протистоянні з Росією, то вона також «повинна поважати інтереси окремих членів цієї спільноти» – Укрінформ.

  • Рішення для зняття «зернової» напруги між Україною і Польщею треба шукати не на кордоні та у подальшому загостренні ситуації, а шляхом пошуку компромісу за столом переговорів, за посередництва Європейської комісії – Олоф Гіл, речник Єврокомісії з сільського господарства й торгівлі.

  • На двох заблокованих польськими протестувальниками пунктах пропуску українсько-польського кордону – «Ягодин» і «Рава-Руська» – на перетин кордону очікує 1050 вантажівок – Андрій Демченко, речник ДПСУ. Обмежено рух автодорогами, які ведуть через пункти пропуску «Зосін–Устилуг» та «Долгобичув–Угринів» і знову заблокували «Шегині».

- Прем’єр-міністр Нікол Пашинян заявив, що Вірменія не виступає союзником Росії у війні проти України – The Telegraph. Пашинян заявив, що його країна може переглянути своє членство в Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), але вступ до НАТО не обговорює.

- Поліція Німеччини вже затримала вбивцю 17-річного українського баскетболіста Володимира Єрмакова, наразі тривають слідчі дії. МЗС України взяло на особливий контроль розслідування – Олег Ніколенко, речник МЗС.

***

- Міністр оборони США США Ллойд Остін, який у неділю був терміново госпіталізований до центрального шпиталю, офіційно передав обов’язки міністра оборони своїй заступниці Кетлін Гікс – генерал Патрік Райдер, речник Пентагону.

- Очільники дипломатії Німеччини, Франції та Польщі обговорять роль цих країн у зміцненні і розширенні Євросоюзу та допомогу Україні – Анналена Бербок, міністр закордонних справ ФРН.

- З огляду на загрозу з боку Росії, канцлер Німеччини Олаф Шольц закликав до значного збільшення виробництва зброї в Європі. Він наголосив, що європейські партнери повинні об'єднати свої замовлення і дати оборонній промисловості гарантії на наступні кілька десятиліть – Stern.

- Переможець президентських виборів у Фінляндії Александр Стубб підтвердив свою підтримку України — Yle. «Між Фінляндією та Росією не може бути відносин на політичному рівні до завершення війни в Україні».

- У районі молдовсько-українського кордону у Вулканештському районі сапери виявили бойову частину дрона Shahed з близько 50 кг вибухової речовини – NewsMaker.

- На фоні високих цін на імпорт Австрія прагне розірвати багаторічний контракт між австрійською енергетичною компанією OMV та російським «Газпромом» на постачання газу до країни – Reuters.

- Австрійський нафтогазовий концерн OMV та словацька компанія Transpetrol зупинили роботу над проєктом трубопроводу, яким планувалося транспортувати російську нафту з «Дружби» через Словаччину на нафтопереробний завод Швехат поблизу Відня – ORF.

- Російська структура Siemens AG ТОВ «Системс» (колишнє ТОВ «Сіменс») планує у лютому 2024 року ініціювати процедуру добровільної ліквідації – «Интерфакс».

- За 10 місяців минулого року британські компанії експортували до Росії критично важливі компоненти, зокрема напівпровідники та безпілотники, на суму понад 100 мільйонів доларів – The Times.

- Колишній президент Монголії Цахіагійн Елбегдорж оприлюднив карту XIII століття, на якій більша частина території теперішньої РФ належала Монгольській імперії. Так він відреагував у соцмережі X на інтерв'ю Путіна американському журналісту Такеру Карлсону – Укрінформ.

***

- Ізраїльські військові в ході операції в місті Рафах, що на півдні сектору Гази, врятували із полону двох заручників – The Times of Israel.

ВОРОГ

- У Сирії на території військового аеродрому Шайрат росіяни вчаться керувати ударними безпілотниками типу Shahed-136 й Ababil-3 та Raad – ГУР Міноборони України.

- ФСБ Росії порушила кримінальні справи проти співробітників Росавіації через продаж літаків і гелікоптерів у «недружні країни», зокрема і в Україну. Деякі з цих бортів, літаки Іл-76 і гелікоптери Мі-8 згодом використали для допомоги Україні – Радіо Свобода. Борти виводили з російського Держреєстру з березня 2022 року до червня 2023 року.

- При російській Вищій школі економіці (ВШЕ) був створений Інститут світової військово-економічної стратегії. Його засновником став російський політолог-неонацист  Сергєй Караганов. Це означає дедалі більшу мілітаризацію вищої освіти в країні – Британська розвідка.

- МЗС Росії ввело санкції щодо 18 громадян Великої Британії, в тому числі заступників міністра оборони та штабу оборони збройних сил. Їм заборонено в'їзд на територію РФ – Радіо Свобода.

- Другий Східний окружний військовий суд у Новосибірську засудив 22-річного жителя Омська до 16 років позбавлення волі у справі про держзраду та диверсії на залізниці – Настоящее время».

Підготувала Жанна Телеганова, Київ