Битва за Україну. День сімсот вісімдесят п’ятий
Президент Зеленський: ОПК України у квітні вперше видасть 10 САУ «Богдана», а в травні – ще більше. Данія стала першою країною, яка за свій кошт закупить українське озброєння для ЗСУ
Ми зібрали для вас інформацію про сімсот вісімдесят п’ятий день Великої війни: чим жили Україна та українці 18 квітня 2024 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
- Вже цього місяця наша промисловість уперше виробить десять самохідних артилерійських установок «Богдана», у травні й далі – ще більше – Володимир Зеленський, президент України.
- Данія ухвалила рішення про виділення 200 мільйонів данських крон ($28,5 мільйона) на закупівлю української зброї та військової техніки для Збройних Сил України (ЗСУ) безпосередньо у вітчизняних виробників – Олександр Камишін, голова Мінстратегпрому. Це перше подібне рішення в історії, яке, як очікується, стане прецедентом для інших країн. Про подібне рішення Україна настійно просила своїх партнерів протягом останніх місяців.
- 18 квітня головнокомандувачу Збройних сил України Олександру Сирському представили модернізовану бойову машину піхоти БМП-1ТС з українським модулем «Спис-Синтез», бронемашину Oncilla та іншу техніку. Серед представленої техніки шестиколісна бронемашина, назва якої поки що тримається у секреті – ЗМІ.
- Українські правоохоронці в співпраці з органами правопорядку Республіки Польща затримали громадянина Польщі за підозрою у готовності діяти на користь спецслужб Російської Федерації, який пропонував замах на президента України – СБУ.
***
Саміт ЄС
- Під час дискусії, що була присвячена Україні, лідери ЄС дійшли висновку, що поточна ситуації не потребує багато слів, але Євросоюз має виконувати свої обіцянки, оскілки Україна негайно потребує зброї. Тож поставки такої зброї – це питання не місяців, але наступних днів та тижнів – Шарль Мішель, президент Європейської ради.
- Президент України заявив під час онлайн-виступу на засіданні Євроради, що Росія вже знищила майже всю нашу теплову енергетику. .. Ми не виключаємо, що інфраструктура наших атомних електростанцій і розподільчих мереж також перебуває під загрозою з боку російського терору. Це може зупинити тільки ППО – конкретні системи, такі як «Patriot», «Iris-T», «Samp-Т», Nasams. Системи, які у вас є. Вони потрібні Україні просто зараз – потрібні, щоб перешкодити Путіну використовувати терористичні методи – ЗМІ.
- Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте на саміті ЄС у Брюсселі запропонував викупити системи протиповітряної оборони Patriot у країн, які їх мають, але не хочуть надавати Україні – The Guardian.
- Європейська рада засуджує атаку Ірану на Ізраїль, підтверджує солідарність із народом Ізраїлю та закликає сторони утримуватися від будь-яких дій, що можуть посилити напругу в регіоні – резолюція Європейської ради.
ЦИТАТА
Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України: «Росія повинна програти цю війну, агресор повинен бути покараний. Якщо Україна програє, то глобальна безпекова система буде знищена. Буде багато конфліктів і війн, і це врешті-решт може призвести до Третьої світової війни…»
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- 17 квітня 2024 року внаслідок успішної операції ЗСУ, на військовому аеродромі міста Джанкой у тимчасово окупованому Криму знищено або критично пошкоджено: 4 пускові установки ЗРК С-400; 3 радіолокаційні станції; пункт управління засобами ППО; апаратура спостереження за повітряним простором «Фундамент-М» – ГУР. Кількість уражених або знищених об’єктів авіації ворога та чисельність втрат серед особового складу російської окупаційної армії уточнюється.
- Головнокомандувач ЗС України генерал-полковник Олександр Сирський провів розмову з Головою Європейського командування Збройних сил США та Верховним головнокомандувачем Об'єднаних збройних сил НАТО у Європі генералом Крістофером Каволі – Генштаб.
- Ситуація в Часовому Ярі контролюється підрозділами ЗСУ, однак солдати РФ не припиняють спроб захопити місто, закидають місто КАБами, знищуючи цивільну інфраструктуру – Назар Волошин, речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» .
- Бійці Державної прикордонної служби України на Запорізькому напрямку відбили масований удар 14 російських FPV-дронів – ДПСУ.
- Представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов наголосив, що Україна не коментує інцидентів на кшталт нещодавньої атаки дронами заводу в Татарстані, та підкреслив, що ворожий потенціал ворога має знищуватися – Укрінформ.
- Сили протиповітряної оборони знищили всі 13 російських ударних безпілотників типу Shahed-131/136 у у Херсонській, Дніпропетровській, Вінницькій, Полтавській, Хмельницькій, Тернопільській та Івано-Франківській областях – Микола Олещук, командувач Повітряних сил ЗСУ.
***
- У Чернігові, куди вчора росіяни вдарили ракетами «Іскандер», завершено пошуково-рятувальну операцію, загинули 18 людей і 77 постраждали – ОВА.
- Російські загарбники вбили в Україні вже 543 дитини, 1296 отримали поранення – Офіс генпрокурора.
НОВИНИ: УКРАЇНА
Візит віце-канцлера Німеччини до Києва
- Віцеканцлер і міністр економіки та захисту клімату ФРН Роберт Габек прибув до Києва з неанонсованим візитом. Габек прибув з делегацією, до якої увійшли представники оборонної промисловості та енергетичного сектору Німеччини, «щоб ще раз подивитися на місці, яка підтримка потрібна енергетичній інфраструктурі» – Укрінформ.
- Гельмут Раух, керівник збройової компанії Diehl Defense, яка виробляє засоби протиповітряної оборони IRIS-T SLM, анонсував доставку ще однієї системи в Україну за кілька тижнів – ЗМІ.
- Перший віцепремʼєр-міністр України Юлія Свириденко зустрілася з федеральним віцеканцлером ФРН Робертом Габеком і сказала, що попри війну Україна розраховує на інвестиції країн-партнерів, задля цього, уряди України та Німеччини обговорили низку проектів, як у сфері енергетики так і оборони – Укрінформ.
***
- Упродовж майже всіє доби 18 квітня в енергосистемі наявний дефіцит електроенергії. НЕК «Укренерго» залучає аварійну допомогу, для промисловості з 18:00 до 22:00 діятимуть обмеження споживання – Укренерго. Застосування графіків відключень електроенергії до побутових споживачів по всій Україні зараз не планується.
- Держбюро розслідувань направило до суду справу щодо офіцера із апарату головнокомандувача ЗСУ, який подарував гранати загиблому 6 листопада помічнику тодішнього головкома Валерія Залужного Геннадію Частякову – ДБР.
- У Михайлівському Золотоверхому соборі в Києві попрощалися з українським письменником та блогером Дмитром Капрановим. Поховають Дмитра Капранова на Байковому кладовищі у Києві – Укрінформ.
- Вищий антикорупційний суд задовольнив позов Міністерства юстиції про застосування санкції у вигляді стягнення активів експрезидента АТ «Мотор Січ» Вячеслава Богуслаєва та колишнього топменеджера компанії Петра Кононенка – Інна Богатих, директорка Департаменту санкційної політики Міністерства юстиції.
***
- Через зволікання міжнародних партнерів з допомогою уряд України витратив 4 млрд доларів на закупівлю озброєння, що мало негативні наслідки для бюджету – Мінфін.
- Від початку повномасштабного російського вторгнення Міністерство фінансів України залучило близько 8,1 млрд доларів США бюджетної підтримки від Міжнародного валютного фонду – Мінфін.
- Україна потребує щонайменше $42 мільярди міжнародної допомоги для бюджетної підтримки нинішнього року в умовах продовження війни, розв’язаної Російською Федерацією – Крісталіна Георгієва, директор-розпорядниця МВФ.
- Мінфін у І кварталі залучив $3,1 мільярда внутрішніх запозичень, щоб закрити дефіцит бюджету – Мінфін.
- З 22 квітня оплата паркування відновиться в столиці та повернеться в «Київ Цифровий». Паркування на муніципальних паркінгах буде платне в будні з 8:00 до 22:00. В інший час у будні та цілодобово в суботу та неділю – паркування безкоштовне – «Київ Цифровий».
- Україна із серпня 2023 року експортувала морським коридором майже 40 млн т вантажів, із них 26 млн т зерна – Мінвідновлення.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- Законопроєкт з підтримки України, який розглядатиме Палата представників у суботу, зобов’язує Держдеп і Пентагон розробити стратегію допомоги нашій країні, що міститиме конкретні й досяжні цілі й гарантуватиме її здатність захищатися від майбутніх агресій – Укрінформ. Законопроєкт також передбачає можливість конфіскації на користь України суверенних активів РФ та розширення санкцій.
- Спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон в ефірі американського телеканалу C-SPAN заявив, що вважає допомогу Україні «критично важливою» – ЗМІ.
- Поставка першого багатоцільового винищувача F-16 з підготовленими українськими пілотами до України відбудеться вже до літа – Александр де Кроо, прем'єр-міністр Бельгії.
***
Міністерська зустріч «Групи семи»
- Міністр економіки та фінансів Італії Джанкарло Джорджетті заявив, що міністри «Групи семи» (G7) підтвердили «повну, упевнену підтримку України» – ANSA. Міністри підтвердили намір використовувати заморожені російські активи для підтримки Києва, однак Джорджетті додав, що це завдання є «делікатним».
- У рішеннях щодо надання Україні термінової військової допомоги, зокрема засобів ППО, Євросоюз не може покладатися лише на Сполучені Штати, а має взяти на себе відповідальність та поставити ці системи в Україну із власних арсеналів – Жозеп Боррель, високий представник ЄС.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба
- поінформував главу МЗС Японії Йоко Камікава про ракетну атаку по Чернігову та обговорив розвиток Особливого глобального партнерства
- зустрівся з держсекретарем США Ентоні Блінкеном, розглянули спільні глобальні зусилля, щоб Україна якнайшвидше отримала більше систем ППО «Patriot» і ракет, обоє наголосили на терміновій необхідності ухвалення Конгресом США додаткового пакету допомоги Україні.
***
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
- обговорив з директоркою Міжнародного валютного фонду Крісталіною Георгієвою питання конфіскації російських активів та їх спрямування на потреби України. Україна розраховує на розблокування Сполученими Штатами допомоги на 2024 рік, включно з безпосередньою фінансовою підтримкою.
- обговорив із міністром економіки Франції Бруно Ле Мером конфіскацію заморожених активів РФ.
- Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук у Варшаві обговорив із маршалком Сенату Республіки Польща Малгожатою Кідавою-Блонською безпекову ситуацію і нагальні потреби України – Укрінформ.
- Австрійські органи безпеки мають докази того, що РФ намагалася вплинути на демократичний політичний процес в Австрії через одну парламентську партію та пов’язаного з нею російського шпигуна – Карл Негаммер, федеральний канцлер Австрії.
- Кілька словацьких організацій розпочали кампанію зі збору коштів під назвою «Боєприпаси для України», яка за три дні зібрала майже 1,5 мільйона євро – Euractive.
- У Баварії викрили двох російських агентів, які вели спостереження за американськими базами на території Німеччини та планували диверсії на військово-транспортних шляхах – Spiegel. МЗС Німеччини викликало російського посла, МВС назвало справу з викриттям двох російських шпигунів особливо серйозною.
- Південна Корея виділить Україні цього року гуманітарну допомогу в розмірі 200 млн дол. у межах обіцяного пакета допомоги на суму 2,3 млрд дол. – Чхве Сан Мок, міністр фінансів країни.
- Посол України в Китаї Павло Рябікін зустрівся зі спеціальним представником уряду КНР у справах Євразії Лі Хуеєм та підтвердив запрошення китайській стороні взяти участь у Глобальному саміту миру, що відбудеться у Швейцарії в червні – Посольство України в КНР.
- Польські «протестанти» поновили блокування пунктів пропуску «Корчова-Краківець» та «Медика-Шегині». Разом із ПП «Ягодин»-«Дорогуськ» та «Рава-Руська»-«Гребенне» таким чином наразі для українських вантажівок перекриті чотири напрямки – ДПСУ.
- Президент Польщі Анджей Дуда зустрівся в Нью-Йорку в Trump Tower з експрезидентом США Дональдом Трампом. У канцелярії президента РП назвали зустріч дуже доброю і такою, що відбулася у дружній атмосфері – Укрінформ.
ВОРОГ
- У п’яти російських регіонах, а також тимчасово окупованому Севастополі скасували святкування Дня перемоги – 9 травня, щоб «не провокувати противника скупченням техніки та військовослужбовців у містах» – Телеграм-канал Mash.
- Російський експорт дизельного пального продовжує падати впродовж декількох тижнів після атак безпілотників по нафтопереробних заводах країни – Bloomberg.
- Російські банки попередили, що не зможуть відмовитися від закордонного софту, що забезпечує інформаційну безпеку, до 1 січня 2025 року, як того вимагає влада РФ. Головна причина звернення у тому, що російські IT-рішення для банків не будуть готові у зазначений термін – The Moscow Times.
- Росія готується набрати більше солдатів-контрактників, щоб уникнути принаймні на даний момент ще однієї масової мобілізації, яка може підірвати підтримку війни з боку російського населення – Bloomberg.
- У Росії через падіння обсягів весняного призову до армії посилили агітаційні заходи в регіонах – ГУР.
Підготувала Марина Дмитрів, Київ