Битва за Україну. День вісімсот двадцять восьмий

В Україну в результаті обміну повернули з російського полону 75 воїнів та цивільних. З 1 червня єдиний тариф на електроенергію для населення буде становити 4,32 грн/кВт

Ми зібрали для вас інформацію про вісімсот двадцять восьмий день Великої війни: чим жили Україна та українці 31 травня 2024 року.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

- Кабінет Міністрів України підвищив тариф на електроенерігю для побутових користувачів. З 1 червня єдиний тариф на електроенергію для населення буде становити 4,32 грн/кВт – Міненерго.

- В Україну в результаті обміну повернули з російського полону 75 воїнів та цивільних- Телеграм Президента Зеленського. Серед них – 10 захисників Маріуполя та одна жінка з бригади НГУ «Азов».

- Ударна група ВМС ЗСУ ракетами «Нептун» уразила поромну переправу і нафтовий термінал порту «Кавказ», що в Краснодарському краї РФ – пресслужба Генштабу ЗСУ.

- У ніч з 29 на 30 травня у росіян стало менше на один комплекс дальнього радіолокаційного виявлення «Небо-СВУ» вартістю близько $100 млн. Його уразили дрони, які є власною розробкою контррозвідників СБУ – за даними джерел Укрінформу.

***

- Під час візиту до Швеції Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Королівства Швеція Ульф Крістерссон підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки Також у Стокгольмі Президент Зеленський і прем’єр-міністр Ісландії Б’ярні Бенедіктссон підписали Угоду про співробітництво.  Таку ж за назвою Угоду Президент України підписав з прем’єр-міністром Норвегії Йонасонасом Гар Стере – пресслужба глави держави.

- Президент Зеленський обговорив із Президентом Фінляндії Александром Стуббом і Прем’єр-міністром Данії Метте Фредеріксен оборонні потреби України та підготовку до Саміту миру – Телеграм Зеленського.

Пресконференція у Стокгольмі з учасниками третього саміту Україна-Північна Європа. Основне:

- Україна отримала повідомлення від американської сторони про дозвіл США бити по Росії, «хочемо побачити на практиці», як це буде відбуватися – Зеленський.

- Україна поки не має інформації про те, чи будуть її партнери накладати якісь обмеження на використання винищувачів F-16 для ударів по російській території – Зеленський.

- Росія шантажує деяких лідерів країн та намагається заблокувати участь деяких держав у Саміті миру – Зеленський.

- Мобілізація у нас не закінчувалася. Після цього закону, вона, якщо чесно, вона збільшиласяЗеленський.

- Росія демонструє, що може бути готова вчинити агресивні провокації у Балтійському регіоні. – Зеленський.

- Майже 100 держав і міжнародних організацій підтвердили свою участь у Глобальному саміті миру в Швейцарії Зеленський.

ЦИТАТИ

Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО: «Україна має право на самооборону. Ми маємо право допомогти Україні скористатися цим правом на самооборону. І це не перетворює союзників по Альянсу на сторону конфлікту».

Петер Стано, речник зовнішньополітичного відомства ЄС: «Ключова позиція Європейського Союзу полягає в тому, що Україна веде законну оборону проти вторгнення…Тому, згідно з міжнародним правом, Україна має право захищати себе від агресії, і, згідно з міжнародним правом, це включає також знищення агресора на його території, коли йдеться про військові цілі».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

- Головнокомандувач Збройних сил України генерал-полковник Олександр Сирський і голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Чарльз Куінтон Браун обговорили нагальні потреби ЗСУ з огляду на оперативну обстановку на фронті та стратегічні задачі України – Фейсбук Сирського.

- У травні середній показник втрат російського особового складу становив понад 1200 осіб на день і є найвищим від початку повномасштабного вторгнення – Британська розвідка.

- Російське командування намагається залучати на Харківському напрямку резерви з двох армійських корпусів. Українські захисники не дають окупантам закріпитись у Вовчанську і контролюють понад 70% міста. Українські артилеристи виконали понад 500 вогневих завдань та знищили майже 150 окупантів, 3 танки та іншу ворожу техніку та озброєння – Назар Волошин, речник ОСУВ «Хортиця».

- Українська ракетна програма показує серйозні результати. Військово-морські сили ЗСУ вже мають практику успішного застосування ракетних систем «Нептун» – капітан 3 рангу України Дмитро Плетенчук, начальник центру стратегічних комунікацій Сил оборони півдня.

- У тимчасово окупованому Криму російські загарбники почали відновлювати недіючі аеродроми  – партизанський рух «АТЕШ».

- Упродовж травня підрозділи ППО Сухопутних військ ЗСУ знищили 218 засобів повітряної розвідки та нападу противника – Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ.

- На Донеччині загинули військова кореспондентка українського іномовлення Анастасія Волкова і доброволець із Нідерландів, ім'я якого не називається, який воював в Інтернаціональному легіоні. Вічна пам'ять Героям...

***

 Харків

  • Внаслідок атаки по Харкову ракетами типу С-300 та С-400 з території Бєлгородської області РФ одна ракета влучила у п'ятиповерховий житловий будинок у  Новобаварському районі міста. Вже шестеро загиблих і 25 поранених – Олег Синєгубов, начальник Харківської ОВА.

  • Через обстріл Харкова пошкоджений газогін – Міненерго.

- У Голосіївському районі Києва внаслідок ранкової російської ракетної атаки знищена трансформаторна підстанція – ДТЕК. Влучання в об’єкти житлової чи критичної інфраструктури не зафіксовані, постраждалих немає.

- В Україну за результатами репатріаційних заходів повернули тіла 212 полеглих оборонців – Коордштаб.

- З російського полону вдалось повернути вже 3210 українців – Дмитро Лубінець, уповноважений з прав людини Верховної Ради.

НОВИНИ: УКРАЇНА

- Президент Зеленський звільнив Олега Лєдніка з посади голови Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області – сайт глави держави.

- Зеленський в інтерв’ю The Guardian:

  • Перемовини із Росією є нереалістичними. А мирна угода з РФ буде «пасткою», оскільки Путін порушить будь-яку укладену угоду, і йому «не можна вірити».

- Міноборони розпочало пілотний проєкт з реабілітації українських захисників – МОУ.

- Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав урядовий законопроект щодо збільшення акцизів на цигарки. Акциз на цигарки привʼязують до євро, а не гривні – Ярослав Железняк, перший заступник керівника Комітета.

- У понеділок, 3 червня, у просторі «Освіторія Хаб» МКІП  за підтримки Програми розвитку ООН проведе презентацію Стратегії з медіаграмотності на період до 2026 року для посилення стійкості українців до дезінформаційних впливів – МКІП.

- До Міжнародного дня захисту дітей в Національному історико-культурному заповіднику «Бабин Яр» відбудеться відкриття виставки «Вкрадене дитинство» – МКІП.

- У Києві попрощалися з генеральним директором інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» Олександром Мартиненком, який помер 28 травня. Церемонія прощання відбулася на території Байкового кладовища – Укрінформ.

***

- Служба безпеки України заочно оголосила підозру російському генерал-майору Роберту Баранову, під керівництвом якого здійснюється наведення ракет по об'єктах української цивільної інфраструктури – СБУ.

- Працівники НАБУ, САП і СБУ повідомили заступнику голови Рівненської обласної ради про підозру в одержанні від підприємця неправомірної вигоди у розмір пів мільйона гривень за «допомогу» із земельним та майновим питаннями – НАБУ.

- Восьмий апеляційний адміністративний суд відкрив провадження за позовом Міністерства юстиції про заборону діяльності партії «Наш край» – Мін'юст.

***

- До держбюджету надійшов 151 млрд податків та зборів у травні. План перевиконано на 12 млрд грн – Мінфін.

- Україна у 2023/2024 маркетинговому році (з 1 липня 2023 року по 30 травня 2024 року) експортувала 46,72 млн т зернових та зернобобових культур, із них 17,33 млн т пшениці – Мінагрополітики.

- У квітні обсяг IT-експорту зменшився на 3,5% і становив 545 мільйонів доларів, що на 20 мільйонів доларів менше у порівнянні з березнем – НБУ.

- За даними звіту Світового банку, кількість українців, які живуть у бідності, зросла на 1,8 мільйона з 2020 року, що становить близько 29% населення, оскільки вторгнення РФ продовжує руйнувати економіку країни – Reuters.

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

- Неформальна зустріч міністрів закордонних справ, що проходила у Празі. Основні тези:

  • На саміті у Вашингтоні, де відзначатимуть 75-річчя НАТО, буде надано «дуже потужний пакет» допомоги Україні та угоди з 32 країнами НАТО Ентоні Блінкен, держсекретар США.

  • Президент Джо Байден надав дозвіл для України бити американською зброєю по військових об’єктах на території РФ Ентоні Блінкен, державний секретар США.

  • Будь-які спроби Росії в односторонньому порядку змінити кордони та лінії делімітації у Балтійському морі є порушенням міжнародного права та є неприйнятними – Єнс Столтенберг, генсекретар НАТО.

  • Швеція може передати свої літаки Gripen Україні після F-16. Проте шведською альтернативою зараз є надання Україні двох літаків радіолокаційної розвідки та управління (ASC 890)Тобіас Більстрем, глава МЗС Швеції.

  • Німеччина передасть Україні ще один зенітно-ракетний комплекс Patriot для посилення ППО країни на тлі російської агресії – Анналена Бербок, міністр закордонних справ ФРН.

  • Естонія сподівається, що інші країни-члени НАТО знімуть обмеження щодо можливості України відповідати на агресію Росії Маргус Тсахкна, естонський міністр.

  • Конституція Італії не дозволяє відправку солдатів в Україну та використання зброї за її межами, оскільки Італія не воює з Росією, а захищає Україну Антоніо Таяні, міністр закордонних справ Італії.

  • Загальний принцип, який ми застосовуємо – коли ідеться про самооборону, то немає географічних кордонів для використання систем озброєнь Ганке Брюїнс Слот, міністерка закордонних справ Нідерландів.

  • Саме Росія створює проблеми для всіх нас, і це нікуди не зникне. Тож ми маємо бути готовими не лише стримувати, але також мати широкий спектр інструментів для поводження з Росією Байба Браже, керівниця зовнішньополітичного відомства Латвії.

  • У випадку розміщення Росією законних військових цілей на території Білорусі Україна має право завдавати ударів по них Габріелюс Ландсбергіс, міністр закордонних справ Литви

  • Київ потребує довгострокових зобов’язань щодо військової підтримки з боку західних союзників, а пріоритетом зараз є надання Україні засобів ППО. Лише довгострокова підтримка Києва змусить Росію відступити Еліна Валтонен, глава МЗС Фінляндії.

  • У Польщі хочуть підготувати український військовий підрозділ із мобілізованих українців, які зараз перебувають у Польщі Радослав Сікорський, глава МЗС Польщі.

- Влада Китаю не братиме участь у Глобальному саміті миру щодо України, який наступного місяця прийматиме Швейцарія – Reuters.

- Уряд ФРН заявив, що Україна може використовувати зброю, надану Німеччиною, для захисту від російських атак, які завдають безпосередньо із прикордонних територій – АР.

- Міністерство закордонних справ України засудило чергові недружні заяви прем’єр-міністра Грузії Іраклія Кобахідзе та його перекручені оцінки подій в Україні – МЗС України.

- Литва готова направити свій персонал для допомоги в підготовці військ на українській території – Інгріда Шімоніте, прем'єр-міністр Литовської Республіки.

- Цього тижня відбулося засідання керівної групи ІТ-коаліції під керівництвом Естонії та Люксембургу в Таллінні. Учасники ініціативи та спостерігачі підбили підсумки перших поставок обладнання Україні від ІТ-коаліції – ініціатива вже зібрала понад 58 млн євро фінансових та матеріальних внесків – та оголосили про нові внески – Міноборони.

***

- Росія не буде запрошена на урочистості з нагоди 80-ї річниці висадки союзницьких військ у Нормандії 6 червня 2024 року через її «агресивну війну» проти України – Le Monde.

- Нелегальні мігранти, які намагаються потрапити до Польщі з Білорусі, продовжують агресивно діяти проти польських силовиків на кордоні. Понад 300 спроб прориву за два дні – Підляський відділ прикордонної служби РП.

- Хакери, ймовірно пов’язані із спецслужбами Росії, здійснили кібератаку проти Польського агентства преси (PAP) і розмістили повідомлення про відправку в Україну 200 тисяч мобілізованих поляків – Кшиштоф Гавковський, міністр цифровізації Польщі.

- В Угорщині напередодні виборів до Європейського парламенту відбулися перші впродовж 18 років теледебати за участю 11 політиків – AP. Під час дебатів біля місця їх проведення у Будапешті проходила акція протесту проти суспільного мовника.

- OpenAI, розробник популярного чат-бота ChatGPT, виявив декілька груп з ряду країн, серед яких Росія, Китай та Іран, які використовують його ШІ-технологію для спроби вплинути на політичний дискурс у всьому світі – The Washington Post.

***

Ізраїльські війська у п’ятницю вийшли з міста Джабалія на півночі Гази після 20-денного наступу, завершивши операцію із зачистки бойовиків ХАМАС – The Times of Israel.

- Американські і британські винищувачі та військові кораблі завдали ударів по підземних об’єктах, ракетних пускових установках, пунктах командування та управління єменських хуситів – AP.

- Збройні сили Німеччини завершили місію зі скидання гуманітарної допомоги для сектору Гази з повітря, яка тривала два з половиною місяці – dpa.

У ХАМАСі заявляють про понад 36 тисяч загиблих у секторі Гази – Al Jazeera.

ВОРОГ

- В Онгудайському районі російської Республіки Алтай згоріла одна із будівель санаторно-курортного комплексу «Алтайське подвір'я», який вважається неофіційною резиденцією Путіна – опозиційний телеграм-канал «Сирена».

- На Далекому Сході РФ, в Амурській області, зійшли з рейок 29 вагонів із вугіллям, поряд із місцем аварії зайнявся ліс. Рух поїздів перегоном тимчасово припинено – Телеграм-канал Astra.

- 31 травня з аеродрому «Барановичі» у Білорусі вилетіли 8 вертольотів ПКС РФ і тримають курс на Росію – «Беларускі Гаюн».

Підготувала Жанна Телеганова, Київ