Росія не хоче повертати своїх військовополонених - Лубінець
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець переконаний: якби Росія була зацікавлена в поверненні своїх військовополонених, обмін у форматі «всіх на всіх» уже б давно відбувся.
Про це Лубінець сказав у коментарі Укрінформу.
«Як людина, яка постійно в цих процесах, можу підтвердити, що Україна ніколи не відмовлялась від обмінів військовополоненими. Навпаки, ми постійно виступаємо з новими ініціативами. Якби росіяни були зацікавлені повернути своїх військовополонених, ми б давно вже це зробили. Таке враження, що їм їхні (полонені - ред.) просто не потрібні», - сказав омбудсмен.
Він назвав абсолютною російською пропагандою намагання РФ перекинути на Україну провину за зрив чергового обміну.
Лубінець також запевнив, що він особисто неодноразово звертався - через посередників і напряму, - щоб РФ передавала Україні тіла загиблих героїв і героїнь. Він підтвердив, що досі немає інформації щодо літака, в якому буцімто перевозили українських військовополонених, і який Україна начебто збила.
«Якщо вони стверджують, що наші герої були вбиті, будь ласка, передайте нам тіла. Якби росіяни були зацікавлені в прозорому розслідуванні цього інциденту, вони, по-перше, миттєво допустили б міжнародних експертів до місця падіння цього літака, по-друге, давно допустили б міжнародних експертів до експертиз, по-третє, вони б максимально швидко передали б тіла. Вони це затягують, напевно, тому що залишається купа запитань», - констатував Уповноважений ВР.
При цьому він указав на схожість ситуації з масовим убивством українських полонених в Оленівці: «Це, на мій погляд, така сама спроба дискредитації України з боку РФ, яку ми вже бачили влітку 2022 року, коли росіяни вбили військовополонених в Оленівці. Один в один. Ніби все це відбувалося за допомогою озброєнь, які нам передали міжнародні партнери: в Оленівці це були Himars, в літаку – Patriot».
У питанні обмінів військовополонених, відзначив Лубінець, Україні допомагають декілька країн. «Але ми сподіваємося, що отримаємо додаткові важелі впливу на РФ і автоматично – нові гарні результати», - сказав він.
Омбудсмен нагадав, що цього року було проведено перше установче засідання міжнародної платформи щодо повернення цивільних заручників, де були представлені понад 40 країн і міжнародних організацій. Багато партнерів залучено до треку повернення викрадених дітей. Цей пункт з Формули миру включено в перелік питань, які обговорюються на першому Саміті миру у Швейцарії.
«До 4-го пункту (Формули миру - ред.) залучено дуже багато партнерів. До міжнародної коаліції з повернення українських дітей офіційно долучилися 37 країн. У нас є публічний комунікатор - Катар, є залученість Ватикану, а також є дуже багато непублічних комунікаторів», - розповів Уповноважений ВР.
Він висловив переконання, що завдяки тиску міжнародної спільноти на Російську Федерацію результату вдасться досягти.
Як повідомляв Укрінформ, на швейцарському курорті Бюргеншток сьогодні розпочався перший Саміт миру за участі 101 делегації з різних країн та міжнародних організацій. Головними питаннями для обговорення є три складові української Формули миру: ядерна безпека, продовольча безпека та гуманітарний вимір – обмін полоненими й повернення викрадених українських дітей.